SP Champions league - season 1
Moderator: Moderator
SP Champions league - season 1
Hello, everyone,
let's kick off the first season of the Champions league.
The tournament will start with Group stage of 16 teams divided into 4 groups. Each time will play 6 games in the group (3home/3away). The draw will be handled on the forum on Tuesday May 13 - this will be published together with the game schedule for the group stage. Home teams have to send the invitation for friendly game to their opponents as soon as possible based on the schedule and agreed date/time (in case managers wants to play any game outside the ranges, just let me know in advance - we can be a bit flexible on the dates in case of need).
First two teams of each group will qualify to the Quarterfinal round which will be played in two games (home/away - team for second place plays first game home). Winners of the QF will play SF and winners of SF will play Final, while beaten teams will play the 3rd place games - in both cases home/away.
In case there are teams with same points in the group, following rules will be applied:
1, points / score from games between these teams (more away goles = the advantage)
2, total score from all group games
3, line ratings
4, if everything is equal - additional game to be played with penalties setup on draw
Play-off schedule:
Quarterfinals (two rounds): June 20 - 25 (Friday to Wednesday)
QF1:
Irina FC - Chelsea champion 3:4 (1:1) G: Verbauwhede 2, Leonov - Aguiar 2 (1xP), Marfil, Rodriguez / A: 7.811 / P: 133 - 145
Chelsea champion - Irina FC 2:1 (1:0) G: Metsen, Aguiar (P) - Verbauwhede (P) / A: 5.457 / P: 144 - 139
Team Chelsea champion (Ukraine) qualified to the Semifinal round (6:4 aggregate)
QF2:
rogiboys - FC Remedy 0:1 (0:0) G: Ibarra Fredes / A: 7.075 / P: 138 - 148
FC Remedy - rogiboys 3:1 (1:1) G: Abel, Tomkevičius, Cardoso - Verbiest / A: 6.732 / P: 148 - 121
Team FC Remedy (Netherlands) qualified to the Semifinal round (4:1 aggregate)
QF3:
AquaAzzurri - FC Jazero 1:2 (1:2) G: A. J. Ocampo - Rimbold, Redmond / A: 7.796 / P: 133 - 136
FC Jazero - AquaAzzurri 3:4 (1:4) Goumotsios, Nascimento, Devaca - Florea 2 (1xP), Soares, Caprari A: 7.675 / P: 131 - 135
Team AquaAzzurri (Lithuania) qualified to the Semifinal round (5:5 aggregate, away goal rule applied)
QF4:
Fresh - Noldor 3:3 (2:1) G: Ganán, Silva, Dronov - D. J. Ocampo, Borota, Winberg / A: 9.917 / P: 148 - 153
Noldor - Fresh 2:1 (0:1) G: Žurovec, Mohr - Silva / A: 8.083 / P: 145 - 138
Team Noldor (Sweden) qualified to the Semifinal round (5:4 aggregate)
Semifinals (two rounds): June 27 - July 1 (Friday to Tuesday)
SF1:
Chelsea champion - AquaAzzurri 3:2 (2:2) G: Arcanu 2, Zhitkov - Florea 2 / A: 5.855 / P: 145 - 141
AquaAzzurri - Chelsea champion 2:4 (1:4) G: A. J. Ocampo (P), Breuer - Aguiar 2, Rodriguez, Kovačević / A: 7.192 / P: 126 - 145
Team Chelsea champion (Ukraine) qualified to the Semifinal round (7:4 aggregate)
SF2:
Noldor vs FC Remedy 3:2 (2:2) G: Sancho 2, Borota - Valverde / A: 10.265 / P: 147 - 145
FC Remedy vs Noldor 1:0 (1:0) G: Nikolov / A: 9.809 / P: 149 - 146
Team FC Remedy (Netherlands) qualified to the Final round (3:3 aggregate, away goal rule applied)
3rd PLACE GAMES:
AquaAzzurri - Noldor 1:2 (0:2) G: Florea - Žurovec, Kosmakov / A: 10.243 / P: 136 - 147
Noldor - AquaAzzurri 1:0 (0:0) G: Borota / A: 6.790 / P: 146 - 136
Team Noldor (Sweden) took 3rd place in SP Champions league (season 1)!
FINAL:
FC Remedy - Chelsea champion 3:2 (1:1) G: Taghipour, Darboe, Robertson (P) - Aguiar (P), Marfil / A: 9.015 / P: 151 - 149
Chelsea champion - FC Remedy 0:1 (0:1) G: Cardoso / A: 5.678 / P: 149 - 150
Team FC Remedy (Netherlands) won the SP Champions league (season 1)!
Top scorers:
10 - Aguiar (Chelsea champion)
9 - Winberg (Noldor)
7 - Metsen (Chelsea champion)
6 - Callsen-Bracker (FC Rovinka), Florea (AquaAzzurri)
5 - Gasbarroni, Silva (both Fresh), Balatinac (Irina FC), Lechleiter (Noldor), Valverde (FC Remedy)
4 - Maggos, De Proft (both FC Jazero), Ganán, Vranješ (both Fresh), Vrancken (Irina FC), Sien (1.SK Carl Kozojidky), Gümüldür (FC Rovinka), Taghipour (FC Remedy)
Group stage:
Group A: FC Remedy (Netherlands), Irina FC (Romania), Baníček (Czech republic), Fc.ReD.D@gS (Germany)
Group B: Fresh (Netherlands), 1.SK Carl Kozojidky (Czech republic), Chelsea champion (Ukraine), FC Hostage (Slovakia)
Group C: rogiboys (Belgium), IFK Jednota Dlouhá Třebová (Czech republic), FC Jazero (Slovakia), Mighty Lions FC (Australia)
Group D: Noldor (Sweden), Landstormers (Belgium), AquaAzzurri (Lithuania), FC Rovinka (Slovakia)
Group standings after round 6:
Group stage results:
Group stage - Round 1: May 16 - 18 (Friday to Sunday)
Group A
FC Remedy - Fc.ReD.D@gS 3:2 (0:1) Goals: Valverde 2, Tomkevičius - De Boeck, Dugardein / Attendance: 10.134 / Performance: 139 - 127
Irina FC - Baníček 3:2 (2:0) G: Vrancken 2, Balatinac - Žekonis, Chen / A: 5.280 / P: 146 - 133
Group B
Fresh - FC Hostage 5:2 (5:1) G: Gasbarroni 3, Ganán 2 - Pilibaitis, Moya / A: 4.708 / P: 141 - 109
1.SK Carl Kozojidky - Chelsea champion 3:4 (1:3) G: Haglund 2, Brnovic - Aguiar 2 (1xP), Gislason, Metsen / A: 5.703 / P: 132 - 145
Group C
FC Jazero - Mighty Lions FC 2:1 (1:0) G: De Proft 2 - Salyer / A: 5.602 / P: 129 - 122
rogiboys - IFK Jednota Dlouhá Třebová 1:0 (0:0) G: Turshev / A: 4.915 / P: 138 - 135
Group D
AquaAzzurri - FC Rovinka 2:2 (1:1) G: Ocampo, Ioane (P) - Gümüldür, Bozac / A: 7.133 / P: 133 - 129
Noldor - Landstormers 4:1 (1:1) G: Lechleiter 3, Márquez - Sandro / A: 4.802 / P: 141 - 108
Group stage - Round 2: May 23 - 25 (Friday to Sunday)
Group A
Fc.ReD.D@gS - Irina FC 1:3 (0:1) G: Andersson - Balatinac 2, Verlaine (P) / A: 4.337 / P: 121 - 137
Baníček - FC Remedy 1:2 (0:1) G: Smith - Balan, Taghipour / A: 7.504 / P: 137 - 146
Group B
FC Hostage - 1.SK Carl Kozojidky 2:8 (2:6) G: González, Hassan - Sien 4, Meléndez 2, Liverani, Seba (P) / A: 2.087 / P: 96 - 145
Chelsea champion - Fresh 2:3 (1:3) G: Aguiar 2 - Silva 2, Haitham / A: 7.014 / P: 132 - 148
Group C
IFK Jednota Dlouhá Třebová - FC Jazero 0:1 (0:0) G: Tofi / A: 5.173 / P: 135 - 141
Mighty Lions FC - rogiboys 0:2 (0:0) G: Bigne, Kluivert / A: 1.292 / P: 121 - 136
Group D
Landstormers - AquaAzzurri 1:0 (1:0) G: Bebko / A: 2.786 / P: 139 - 137
FC Rovinka - Noldor 2:3 (1:2) G: Figueroa, Callsen-Bracker (P) - Gravgaard, Lechleiter, Márquez / A: 4.314 / P: 130 - 133
Group stage - Round 3: May 28 - 30 (Wednesday to Friday)
Group A
Irina FC - FC Remedy 0:2 (0:1) G: Pinedo, Valverde / A: 6.136 / P: 134 - 139
Baníček - Fc.ReD.D@gS 1:1 (1:0) G: M - Tresson / A: 5.800 / P: 132 - 134
Group B
1.SK Carl Kozojidky - Fresh 2:2 (2:2) G: de Zeeuw, Liverani - Ganán, Murphy / A: 6.096 / P: 144 - 148
Chelsea champion - FC Hostage 4:2 (2:1) G: Taboada 3, Cimmerman - Myler, Scheelen / A: 3.836 / P: 139 - 115
Group C
FC Jazero - rogiboys 1:2 (1:1) G: Zuluaga - Kluivert, Turshev / A: 6.425 / P: 137 - 142
IFK Jednota Dlouhá Třebová - Mighty Lions FC 1:0 (0:0) G: Yildirim (P) / A: 4.632 / P: 124 - 120
Group D
AquaAzzurri - Noldor 1:4 (0:2) G: Rimas - Winberg 3, Defays / A: 9.116 / P: 119 - 143
Landstormers - FC Rovinka 2:5 (1:3) G: Brnović 2 (1xP) - Gümüldür 2, Callsen-Bracker 2, Bozac / A: 3.456 / P: 96 - 130
Group stage - Round 4: May 30 - June 1 (Friday to Sunday)
Group A
FC Remedy - Irina FC 1:1 (0:0) G: Balan - Vardanyan / A: 7.932 / P: 140 - 140
Fc.ReD.D@gS - Baníček 2:1 (0:1) G: Schröter 2 - Žekonis / A: 4.126 / P: 138 - 134
Group B
Fresh - 1.SK Carl Kozojidky 1:0 (0:0) G: Dronov / A: 9.246 / P: 147 - 145
FC Hostage - Chelsea champion 2:5 (1:2) G: Benjamin, Hunt - Metsen 3, Vaughan 2 / A: 1.584 / P: 93 - 120
Group C
rogiboys - FC Jazero 1:2 (0:2) G: Brouckaert - De Proft, Maggos / A: 6.554 / P: 130 - 140
Mighty Lions FC - IFK Jednota Dlouhá Třebová 2:1 (2:1) G: Dosantos (P), Guz - Ryška / A: 1.090 / P: 119 - 114
Group D
Noldor - AquaAzzurri 3:2 (2:1) G: Winberg 2, Defays - Rimas, Cassar / A: 7.862 / P: 147 - 136
FC Rovinka - Landstormers 3:2 (2:2) G: Callsen-Bracker 2 (2xP), Gümüldür - Euvrard, Zabaleta / A: 3.814 / P: 121 - 112
Group stage - Round 5: June 6 - 8 (Friday to Sunday)
Group A
Fc.ReD.D@gS - FC Remedy 1:2 (1:2) G: De Boeck - Cardoso, Sensathit / A: 6.160 / P: 138 - 151
Baníček - Irina FC 3:4 (3:1) G: Pleško 2, Chen - Vrancken 2, Vojtko, Spiljak (P) / A: 6.229 / P: 132 - 134
Group B
FC Hostage - Fresh 0:8 (0:4) G: Vranješ 4, Gasbarroni 2, El-Kamleen (P), Silva / A: 2.253 / 78 - 148
Chelsea champion - 1.SK Carl Kozojidky 2:1 (1:1) G: Metsen 2 - Liverani / A: 6.951 / P: 147 - 133
Group C
IFK Jednota Dlouhá Třebová - rogiboys 0:0 A: 4.813 / P: 133 - 133
Mighty Lions FC - FC Jazero 2:4 (1:2) P: Salyer, Guz - Maggos 2, Tofi, De Proft / A: 1.620 / P: 125 - 144
Group D
Landstormers - Noldor 2:4 (1:3) G: Ali, Zabaleta - Winberg 3 (2xP), D. J. Ocampo / A: 6.103 / P: 115 - 146
FC Rovinka - AquaAzzurri 1:2 (0:1) G: Callsen-Bracker - Florea, Martinez / A: 3.726 / P: 135 - 142
Group stage - Round 6: June 13 - 15 (Friday to Sunday)
Group A
Irina FC - Fc.ReD.D@gS 2:1 (1:0) G: Balatinac 2 - Schröter / A: 6.143 / P: 136 - 132
FC Remedy - Baníček 3:0 (2:0) G: Taghipour 2, Carlsson / A: 9.351 / P: 147 - 110
Group B
1.SK Carl Kozojidky - FC Hostage 4:1 (2:0) G: Vannucchi 2, Smith, Nuyts - Langerbein / A: 2.839 / 131 - 94
Fresh - Chelsea champion 0:1 (0:0) G: Kempeneer / A: 11.109 / P: 147 - 147
Group C
FC Jazero - IFK Jednota Dlouhá Třebová 2:1 (0:0) G: Maggos, Vandenbossche (P) - Ryška / A: 5.716 / P: 138 - 127
rogiboys - Mighty Lions FC 1:0 (1:0) G: Adang / A: 6.056 / P: 137 - 122
Group D
AquaAzzurri - Landstormers 3:1 (0:1) G: Iloki, Martinez, Filimonov (P) - Sandro / A: 6.015 / P: 141 - 126
Noldor - FC Rovinka 1:0 (0:0) G: Lechleiter (P) / A: 7.320 / P: 141 - 130
let's kick off the first season of the Champions league.
The tournament will start with Group stage of 16 teams divided into 4 groups. Each time will play 6 games in the group (3home/3away). The draw will be handled on the forum on Tuesday May 13 - this will be published together with the game schedule for the group stage. Home teams have to send the invitation for friendly game to their opponents as soon as possible based on the schedule and agreed date/time (in case managers wants to play any game outside the ranges, just let me know in advance - we can be a bit flexible on the dates in case of need).
First two teams of each group will qualify to the Quarterfinal round which will be played in two games (home/away - team for second place plays first game home). Winners of the QF will play SF and winners of SF will play Final, while beaten teams will play the 3rd place games - in both cases home/away.
In case there are teams with same points in the group, following rules will be applied:
1, points / score from games between these teams (more away goles = the advantage)
2, total score from all group games
3, line ratings
4, if everything is equal - additional game to be played with penalties setup on draw
Play-off schedule:
Quarterfinals (two rounds): June 20 - 25 (Friday to Wednesday)
QF1:
Irina FC - Chelsea champion 3:4 (1:1) G: Verbauwhede 2, Leonov - Aguiar 2 (1xP), Marfil, Rodriguez / A: 7.811 / P: 133 - 145
Chelsea champion - Irina FC 2:1 (1:0) G: Metsen, Aguiar (P) - Verbauwhede (P) / A: 5.457 / P: 144 - 139
Team Chelsea champion (Ukraine) qualified to the Semifinal round (6:4 aggregate)
QF2:
rogiboys - FC Remedy 0:1 (0:0) G: Ibarra Fredes / A: 7.075 / P: 138 - 148
FC Remedy - rogiboys 3:1 (1:1) G: Abel, Tomkevičius, Cardoso - Verbiest / A: 6.732 / P: 148 - 121
Team FC Remedy (Netherlands) qualified to the Semifinal round (4:1 aggregate)
QF3:
AquaAzzurri - FC Jazero 1:2 (1:2) G: A. J. Ocampo - Rimbold, Redmond / A: 7.796 / P: 133 - 136
FC Jazero - AquaAzzurri 3:4 (1:4) Goumotsios, Nascimento, Devaca - Florea 2 (1xP), Soares, Caprari A: 7.675 / P: 131 - 135
Team AquaAzzurri (Lithuania) qualified to the Semifinal round (5:5 aggregate, away goal rule applied)
QF4:
Fresh - Noldor 3:3 (2:1) G: Ganán, Silva, Dronov - D. J. Ocampo, Borota, Winberg / A: 9.917 / P: 148 - 153
Noldor - Fresh 2:1 (0:1) G: Žurovec, Mohr - Silva / A: 8.083 / P: 145 - 138
Team Noldor (Sweden) qualified to the Semifinal round (5:4 aggregate)
Semifinals (two rounds): June 27 - July 1 (Friday to Tuesday)
SF1:
Chelsea champion - AquaAzzurri 3:2 (2:2) G: Arcanu 2, Zhitkov - Florea 2 / A: 5.855 / P: 145 - 141
AquaAzzurri - Chelsea champion 2:4 (1:4) G: A. J. Ocampo (P), Breuer - Aguiar 2, Rodriguez, Kovačević / A: 7.192 / P: 126 - 145
Team Chelsea champion (Ukraine) qualified to the Semifinal round (7:4 aggregate)
SF2:
Noldor vs FC Remedy 3:2 (2:2) G: Sancho 2, Borota - Valverde / A: 10.265 / P: 147 - 145
FC Remedy vs Noldor 1:0 (1:0) G: Nikolov / A: 9.809 / P: 149 - 146
Team FC Remedy (Netherlands) qualified to the Final round (3:3 aggregate, away goal rule applied)
3rd PLACE GAMES:
AquaAzzurri - Noldor 1:2 (0:2) G: Florea - Žurovec, Kosmakov / A: 10.243 / P: 136 - 147
Noldor - AquaAzzurri 1:0 (0:0) G: Borota / A: 6.790 / P: 146 - 136
Team Noldor (Sweden) took 3rd place in SP Champions league (season 1)!
FINAL:
FC Remedy - Chelsea champion 3:2 (1:1) G: Taghipour, Darboe, Robertson (P) - Aguiar (P), Marfil / A: 9.015 / P: 151 - 149
Chelsea champion - FC Remedy 0:1 (0:1) G: Cardoso / A: 5.678 / P: 149 - 150
Team FC Remedy (Netherlands) won the SP Champions league (season 1)!
Top scorers:
10 - Aguiar (Chelsea champion)
9 - Winberg (Noldor)
7 - Metsen (Chelsea champion)
6 - Callsen-Bracker (FC Rovinka), Florea (AquaAzzurri)
5 - Gasbarroni, Silva (both Fresh), Balatinac (Irina FC), Lechleiter (Noldor), Valverde (FC Remedy)
4 - Maggos, De Proft (both FC Jazero), Ganán, Vranješ (both Fresh), Vrancken (Irina FC), Sien (1.SK Carl Kozojidky), Gümüldür (FC Rovinka), Taghipour (FC Remedy)
Group stage:
Group A: FC Remedy (Netherlands), Irina FC (Romania), Baníček (Czech republic), Fc.ReD.D@gS (Germany)
Group B: Fresh (Netherlands), 1.SK Carl Kozojidky (Czech republic), Chelsea champion (Ukraine), FC Hostage (Slovakia)
Group C: rogiboys (Belgium), IFK Jednota Dlouhá Třebová (Czech republic), FC Jazero (Slovakia), Mighty Lions FC (Australia)
Group D: Noldor (Sweden), Landstormers (Belgium), AquaAzzurri (Lithuania), FC Rovinka (Slovakia)
Group standings after round 6:
Group stage results:
Group stage - Round 1: May 16 - 18 (Friday to Sunday)
Group A
FC Remedy - Fc.ReD.D@gS 3:2 (0:1) Goals: Valverde 2, Tomkevičius - De Boeck, Dugardein / Attendance: 10.134 / Performance: 139 - 127
Irina FC - Baníček 3:2 (2:0) G: Vrancken 2, Balatinac - Žekonis, Chen / A: 5.280 / P: 146 - 133
Group B
Fresh - FC Hostage 5:2 (5:1) G: Gasbarroni 3, Ganán 2 - Pilibaitis, Moya / A: 4.708 / P: 141 - 109
1.SK Carl Kozojidky - Chelsea champion 3:4 (1:3) G: Haglund 2, Brnovic - Aguiar 2 (1xP), Gislason, Metsen / A: 5.703 / P: 132 - 145
Group C
FC Jazero - Mighty Lions FC 2:1 (1:0) G: De Proft 2 - Salyer / A: 5.602 / P: 129 - 122
rogiboys - IFK Jednota Dlouhá Třebová 1:0 (0:0) G: Turshev / A: 4.915 / P: 138 - 135
Group D
AquaAzzurri - FC Rovinka 2:2 (1:1) G: Ocampo, Ioane (P) - Gümüldür, Bozac / A: 7.133 / P: 133 - 129
Noldor - Landstormers 4:1 (1:1) G: Lechleiter 3, Márquez - Sandro / A: 4.802 / P: 141 - 108
Group stage - Round 2: May 23 - 25 (Friday to Sunday)
Group A
Fc.ReD.D@gS - Irina FC 1:3 (0:1) G: Andersson - Balatinac 2, Verlaine (P) / A: 4.337 / P: 121 - 137
Baníček - FC Remedy 1:2 (0:1) G: Smith - Balan, Taghipour / A: 7.504 / P: 137 - 146
Group B
FC Hostage - 1.SK Carl Kozojidky 2:8 (2:6) G: González, Hassan - Sien 4, Meléndez 2, Liverani, Seba (P) / A: 2.087 / P: 96 - 145
Chelsea champion - Fresh 2:3 (1:3) G: Aguiar 2 - Silva 2, Haitham / A: 7.014 / P: 132 - 148
Group C
IFK Jednota Dlouhá Třebová - FC Jazero 0:1 (0:0) G: Tofi / A: 5.173 / P: 135 - 141
Mighty Lions FC - rogiboys 0:2 (0:0) G: Bigne, Kluivert / A: 1.292 / P: 121 - 136
Group D
Landstormers - AquaAzzurri 1:0 (1:0) G: Bebko / A: 2.786 / P: 139 - 137
FC Rovinka - Noldor 2:3 (1:2) G: Figueroa, Callsen-Bracker (P) - Gravgaard, Lechleiter, Márquez / A: 4.314 / P: 130 - 133
Group stage - Round 3: May 28 - 30 (Wednesday to Friday)
Group A
Irina FC - FC Remedy 0:2 (0:1) G: Pinedo, Valverde / A: 6.136 / P: 134 - 139
Baníček - Fc.ReD.D@gS 1:1 (1:0) G: M - Tresson / A: 5.800 / P: 132 - 134
Group B
1.SK Carl Kozojidky - Fresh 2:2 (2:2) G: de Zeeuw, Liverani - Ganán, Murphy / A: 6.096 / P: 144 - 148
Chelsea champion - FC Hostage 4:2 (2:1) G: Taboada 3, Cimmerman - Myler, Scheelen / A: 3.836 / P: 139 - 115
Group C
FC Jazero - rogiboys 1:2 (1:1) G: Zuluaga - Kluivert, Turshev / A: 6.425 / P: 137 - 142
IFK Jednota Dlouhá Třebová - Mighty Lions FC 1:0 (0:0) G: Yildirim (P) / A: 4.632 / P: 124 - 120
Group D
AquaAzzurri - Noldor 1:4 (0:2) G: Rimas - Winberg 3, Defays / A: 9.116 / P: 119 - 143
Landstormers - FC Rovinka 2:5 (1:3) G: Brnović 2 (1xP) - Gümüldür 2, Callsen-Bracker 2, Bozac / A: 3.456 / P: 96 - 130
Group stage - Round 4: May 30 - June 1 (Friday to Sunday)
Group A
FC Remedy - Irina FC 1:1 (0:0) G: Balan - Vardanyan / A: 7.932 / P: 140 - 140
Fc.ReD.D@gS - Baníček 2:1 (0:1) G: Schröter 2 - Žekonis / A: 4.126 / P: 138 - 134
Group B
Fresh - 1.SK Carl Kozojidky 1:0 (0:0) G: Dronov / A: 9.246 / P: 147 - 145
FC Hostage - Chelsea champion 2:5 (1:2) G: Benjamin, Hunt - Metsen 3, Vaughan 2 / A: 1.584 / P: 93 - 120
Group C
rogiboys - FC Jazero 1:2 (0:2) G: Brouckaert - De Proft, Maggos / A: 6.554 / P: 130 - 140
Mighty Lions FC - IFK Jednota Dlouhá Třebová 2:1 (2:1) G: Dosantos (P), Guz - Ryška / A: 1.090 / P: 119 - 114
Group D
Noldor - AquaAzzurri 3:2 (2:1) G: Winberg 2, Defays - Rimas, Cassar / A: 7.862 / P: 147 - 136
FC Rovinka - Landstormers 3:2 (2:2) G: Callsen-Bracker 2 (2xP), Gümüldür - Euvrard, Zabaleta / A: 3.814 / P: 121 - 112
Group stage - Round 5: June 6 - 8 (Friday to Sunday)
Group A
Fc.ReD.D@gS - FC Remedy 1:2 (1:2) G: De Boeck - Cardoso, Sensathit / A: 6.160 / P: 138 - 151
Baníček - Irina FC 3:4 (3:1) G: Pleško 2, Chen - Vrancken 2, Vojtko, Spiljak (P) / A: 6.229 / P: 132 - 134
Group B
FC Hostage - Fresh 0:8 (0:4) G: Vranješ 4, Gasbarroni 2, El-Kamleen (P), Silva / A: 2.253 / 78 - 148
Chelsea champion - 1.SK Carl Kozojidky 2:1 (1:1) G: Metsen 2 - Liverani / A: 6.951 / P: 147 - 133
Group C
IFK Jednota Dlouhá Třebová - rogiboys 0:0 A: 4.813 / P: 133 - 133
Mighty Lions FC - FC Jazero 2:4 (1:2) P: Salyer, Guz - Maggos 2, Tofi, De Proft / A: 1.620 / P: 125 - 144
Group D
Landstormers - Noldor 2:4 (1:3) G: Ali, Zabaleta - Winberg 3 (2xP), D. J. Ocampo / A: 6.103 / P: 115 - 146
FC Rovinka - AquaAzzurri 1:2 (0:1) G: Callsen-Bracker - Florea, Martinez / A: 3.726 / P: 135 - 142
Group stage - Round 6: June 13 - 15 (Friday to Sunday)
Group A
Irina FC - Fc.ReD.D@gS 2:1 (1:0) G: Balatinac 2 - Schröter / A: 6.143 / P: 136 - 132
FC Remedy - Baníček 3:0 (2:0) G: Taghipour 2, Carlsson / A: 9.351 / P: 147 - 110
Group B
1.SK Carl Kozojidky - FC Hostage 4:1 (2:0) G: Vannucchi 2, Smith, Nuyts - Langerbein / A: 2.839 / 131 - 94
Fresh - Chelsea champion 0:1 (0:0) G: Kempeneer / A: 11.109 / P: 147 - 147
Group C
FC Jazero - IFK Jednota Dlouhá Třebová 2:1 (0:0) G: Maggos, Vandenbossche (P) - Ryška / A: 5.716 / P: 138 - 127
rogiboys - Mighty Lions FC 1:0 (1:0) G: Adang / A: 6.056 / P: 137 - 122
Group D
AquaAzzurri - Landstormers 3:1 (0:1) G: Iloki, Martinez, Filimonov (P) - Sandro / A: 6.015 / P: 141 - 126
Noldor - FC Rovinka 1:0 (0:0) G: Lechleiter (P) / A: 7.320 / P: 141 - 130
Last edited by gregoric on Thu Jul 17, 2014 2:56 pm, edited 36 times in total.
Team: FC Rovinka
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
-
- Member of the Soccer Project Association
- Posts: 4286
- Joined: Wed Sep 05, 2007 9:10 pm
- Location: Den Haag
- Contact:
Re: SP Champions league - season 1
Gregoric,
Sundays are very bad days to play. Top teams don't want to play on sunday, because it disturbes their perfomance for the monday-morning league-match. Als many named team already have a quite full friendly program...
Sundays are very bad days to play. Top teams don't want to play on sunday, because it disturbes their perfomance for the monday-morning league-match. Als many named team already have a quite full friendly program...
Re: SP Champions league - season 1
no problem for me - I updated the schedule (see above), basically managers should agree on dates & times which are fine for them. Hope that it's fine nowremedy73 wrote:Gregoric,
Sundays are very bad days to play. Top teams don't want to play on sunday, because it disturbes their perfomance for the monday-morning league-match. Als many named team already have a quite full friendly program...
Team: FC Rovinka
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
Re: SP Champions league - season 1
I have prepared the game combinations for the group stage - after the draw, all games will be published. The draw will start with Pot4 (the bottom 4 teams) - first team will go to Group A, next team to B, then C and last team will be set to Group D. Then I will continue in the same way with Pot3, Pot2 and finally Pot1. As I wrote above, each group can contain only one team per country. In case that there is a second team of any country drawn to a specific group, I will move it automatically to the next group (for example if we have team from Slovakia from Pot4 in Group C and the other team from Slovakia is taken from Pot3 to the same group, it will go automatically to group D, and the next team drawn will go to group C).
Last edited by gregoric on Wed May 14, 2014 7:02 am, edited 1 time in total.
Re: SP Champions league - season 1
Hi everyone - not sure if someone is checking the forum right now, but let's start with the draw anyway.
We start with POT D which contains following teams:
Fc.ReD.D@gs (Germany)
FC Hostage (Slovakia)
FC Rovinka (Slovakia)
FC Mighty Lions (Australia)
Team drawn for GROUP A is: Fc.ReD.D@gs (Germany)
We start with POT D which contains following teams:
Fc.ReD.D@gs (Germany)
FC Hostage (Slovakia)
FC Rovinka (Slovakia)
FC Mighty Lions (Australia)
Team drawn for GROUP A is: Fc.ReD.D@gs (Germany)
Last edited by gregoric on Wed May 14, 2014 7:01 am, edited 1 time in total.
Re: SP Champions league - season 1
Team drawn for GROUP B is: FC Hostage (Slovakia)
Last edited by gregoric on Wed May 14, 2014 7:01 am, edited 2 times in total.
Re: SP Champions league - season 1
Team drawn for GROUP C is: Mighty Lions FC (Australia)
Last edited by gregoric on Wed May 14, 2014 7:02 am, edited 1 time in total.
Re: SP Champions league - season 1
And finally, GROUP D: FC Rovinka (Slovakia)
Last edited by gregoric on Wed May 14, 2014 7:02 am, edited 1 time in total.
Re: SP Champions league - season 1
Now coming to POT 3 - here we have following teams:
Chelsea champion (Ukraine)
FC Jazero (Slovakia)
AquaAzzurri (Lithuania)
Baníček (Czech republic)
Team FC Jazero cannot play in groups B & D
Chelsea champion (Ukraine)
FC Jazero (Slovakia)
AquaAzzurri (Lithuania)
Baníček (Czech republic)
Team FC Jazero cannot play in groups B & D
Last edited by gregoric on Wed May 14, 2014 7:03 am, edited 1 time in total.
Re: SP Champions league - season 1
Group A: Baníček (Czech republic)
Group C: FC Jazero (Slovakia) - originally drawn for group B, therefore I moved it automatically to C
Group B: Chelsea champion (Ukraine)
Group D: AquaAzzurri (Lithuania)
Group C: FC Jazero (Slovakia) - originally drawn for group B, therefore I moved it automatically to C
Group B: Chelsea champion (Ukraine)
Group D: AquaAzzurri (Lithuania)
Last edited by gregoric on Wed May 14, 2014 7:03 am, edited 1 time in total.
Re: SP Champions league - season 1
Now POT 3:
1.SK Carl Kozojidky (Czech republic)
FC Wudzyn (Poland)
Landstormers (Belgium)
Irina FC (Romania)
Team 1.SK Carl Kozojidky can't go to group A.
1.SK Carl Kozojidky (Czech republic)
FC Wudzyn (Poland)
Landstormers (Belgium)
Irina FC (Romania)
Team 1.SK Carl Kozojidky can't go to group A.
Last edited by gregoric on Wed May 14, 2014 7:04 am, edited 1 time in total.
Re: SP Champions league - season 1
Group A: Irina FC (Romania)
Group B: 1.SK Carl Kozojidky (Czech republic)
Group C: FC Wudzyn (Poland)
Group D: Landstormers (Belgium)
Group B: 1.SK Carl Kozojidky (Czech republic)
Group C: FC Wudzyn (Poland)
Group D: Landstormers (Belgium)
Team: FC Rovinka
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
Re: SP Champions league - season 1
And finally - POT A:
Noldor (Sweden)
FC Remedy (Netherlands)
Fresh (Netherlands)
rogiboys (Belgium)
We have also one possible conflict here - rogiboys can't play in Group D.
Group A: FC Remedy (Netherlands)
Group B: Fresh (Netherlands)
Group C: rogiboys (Belgium)
Group D: Noldor (Sweden)
All the groups & schedule are now completed - and updated on the top of this topic. You can now start to send invitations. I wish you all good luck and fun with this tournament - and I really hope you will enjoy it.
gregoric
Noldor (Sweden)
FC Remedy (Netherlands)
Fresh (Netherlands)
rogiboys (Belgium)
We have also one possible conflict here - rogiboys can't play in Group D.
Group A: FC Remedy (Netherlands)
Group B: Fresh (Netherlands)
Group C: rogiboys (Belgium)
Group D: Noldor (Sweden)
All the groups & schedule are now completed - and updated on the top of this topic. You can now start to send invitations. I wish you all good luck and fun with this tournament - and I really hope you will enjoy it.
gregoric
Last edited by gregoric on Wed May 14, 2014 7:04 am, edited 1 time in total.
Re: SP Champions league - season 1
Hi,
it is not possible to play from Friday to sunday against FC Wudzyn.
what have i to do?
rohalt
it is not possible to play from Friday to sunday against FC Wudzyn.
what have i to do?
rohalt
rogiboys
35 Seasons A-player : S42, S50-S60, S71-S79, S82, S88, S93, S95-S96, S98, S103-S109, S114
Max points in A : 64 - 4th position in season 106
SPCL-winner
6 * BENE-liga winner
6 * Half Final Cup : S50, S52, S72, S101, S102, S106
2nd in Cup : S113
35 Seasons A-player : S42, S50-S60, S71-S79, S82, S88, S93, S95-S96, S98, S103-S109, S114
Max points in A : 64 - 4th position in season 106
SPCL-winner
6 * BENE-liga winner
6 * Half Final Cup : S50, S52, S72, S101, S102, S106
2nd in Cup : S113
-
- Member of the Soccer Project Association
- Posts: 4286
- Joined: Wed Sep 05, 2007 9:10 pm
- Location: Den Haag
- Contact:
Re: SP Champions league - season 1
For me and my opponent the same problem. We have aranged a game on monday now. Next round starts next friday, so I think it wouldn't be a problem...rohalt wrote:Hi,
it is not possible to play from Friday to sunday against FC Wudzyn.
what have i to do?
rohalt