Ghidul Incepatorului

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

cro1981
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2718
Joined: Sat Jan 27, 2007 11:46 am
Location: IASI
Contact:

Re: Ghidul Incepatorului

Post by cro1981 »

Daimon wrote:mie in general nu-mi iesea ce zice spmt. la stadion 26k si 32k spectatori se umple pe la 14-17 depinde si de oponent.
Deci eu la 25 k suporteri cam de cat sa-l fac? 20 k ?
Este greu sa inveti sa zbori ca un vultur cand ai ca profesori niste bieti curcani
Black_eagle
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1408
Joined: Sat Jun 09, 2007 10:08 am
Location: Home
Contact:

Re: Ghidul Incepatorului

Post by Black_eagle »

cro1981 wrote:
Daimon wrote:mie in general nu-mi iesea ce zice spmt. la stadion 26k si 32k spectatori se umple pe la 14-17 depinde si de oponent.
Deci eu la 25 k suporteri cam de cat sa-l fac? 20 k ?
ideeal ar fi de 25 k dar ar fi bine 20 k.pretul ideal ca raport spectatori/venituri e 13 deci cu cat ai mai multe locuri e mai bine pentru ca vin mai multi oameni si vinzi mai multe.eu acum am setat 16
Image
Image
Daimon
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1343
Joined: Sun May 14, 2006 11:43 pm

Re: Ghidul Incepatorului

Post by Daimon »

adevarul e ca trebuie sa urmaresti la fiecare meci. eu cand am jucat cu locul 16 si aveam 15 biletul au venit doar 20k de oameni..
ca ziceati de SPMT, la un moment dat puneam cu 1 euro mai mic decat imi arata acolo si se cam umplea stadionul sau era la limita.
Skulder
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1333
Joined: Fri Aug 25, 2006 12:30 pm

Re: Ghidul Incepatorului

Post by Skulder »

numai folositi mey prostia a-ia de program ,cand jucati cu echipe cu numar mic de suporteri sa schimbati si raportul suporterilor daca tot va place sa va implicati atat ,eu unul nu fac asta dupa ce ca adebia imi mai aduk aminte sa-mi pun amikale si sa prelungesc contractele mai stau sa mai fac si treaba asta ,prea complikat :)

@cro sa ei in calcul si ce rezultate vei scoate in viitorul apropiat ,ca vad ca ai promovat in E ,daca vei fi ciuca batailor sau te apuci de reconstructie ,eu ti-as zice sa-l faci la 25 de K numai daca ai bani si nu prea ai ce face cu ei
Last edited by Skulder on Thu Oct 16, 2008 11:21 pm, edited 1 time in total.
cro1981
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2718
Joined: Sat Jan 27, 2007 11:46 am
Location: IASI
Contact:

Re: Ghidul Incepatorului

Post by cro1981 »

Skulder wrote:numai folositi mey prostia a-ia de program ,cand jucati cu echipe cu numar mic de suporteri schimbati raportul suporterilor

@cro sa ei in calcul si ce rezultate vei scoate in viitorul apropiat ,ca vad ca ai promovat in E ,daca vei fi ciuca batailor sau te apuci de reconstructie ,eu ti-as zice sa-l faci la 25 de K numai daca ai bani si nu prea ai ce face cu ei
Am fost ciuca batailor sezonu trecut ca am intrat in E 7 cu TS. sub 70 si tot turu m-au batut aia de m-au spart. Acu m-am invatat minte! :twisted: Referitor la reconstructie nu sunt adeptul vanzarilor in masa. Eu reconstruiesc treptat cu juniori. Acu ma gandeam ca daca nu mai cumpar nimic sa ma apuc sa construiesc stadionu ca vin niste banuti de la castigarea campionatului
Este greu sa inveti sa zbori ca un vultur cand ai ca profesori niste bieti curcani
Skulder
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1333
Joined: Fri Aug 25, 2006 12:30 pm

Re: Ghidul Incepatorului

Post by Skulder »

daca tie baza in a-ia e de rau :) ca nu-ti ajunge nici de 2 k locuri barem de 8-13 K :) si gandestete si ce strategie vrei sa aplici pe viitor daca vei baga acuma bani multi in stadion nu vei putea sa ai rezultate bune in liga(promovare) in viitorul apropriat ca nu vei avea bani sa-ti imbunatatesti echipa .Si daca ai si mosi prin echipa mai mult te afunzi ca vei avea stadion dar nema echipa :)
UDKN
Groundsman
Posts: 9
Joined: Tue Oct 14, 2008 1:27 pm

Re: Ghidul Incepatorului

Post by UDKN »

Deci cu cat e biletul mai ieftin cu atati mai multi suporteri vin..?? are influenta cat de buna e echipa adversa..??
Black_eagle
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1408
Joined: Sat Jun 09, 2007 10:08 am
Location: Home
Contact:

Re: Ghidul Incepatorului

Post by Black_eagle »

UDKN wrote:Deci cu cat e biletul mai ieftin cu atati mai multi suporteri vin..?? are influenta cat de buna e echipa adversa..??
1.nu chiar.principal e raportul dintre cati suporteri vin si pretul biletuluo.de ex daca ai pretul biletului 20 vin 10 k suporteri faci 200 k.daca ai pretul 15 vin 15 k suporteri faci 225 k.deci e mai avantajos. totusi daca ai pretul 10 si vin 19 k suporteri atunci faci 190 k deci nu mai e avantajos.deci principal e raportul dintre cati vin si pretul biletului.acest raport e cel mai bun cu pretul biletului de 13.SPMT te ajuta sa calculezi cel mai bine pretul biletelor
2.da conteaza la un meci cu o echipa de loc 16 vor veni mai putini decat la o echipa de loc 1.la cea de loc 1 poti pune un pret mare si tot se umple stadionul. la locul 16 pui 13 si tot nu se umple.
Image
Image
UDKN
Groundsman
Posts: 9
Joined: Tue Oct 14, 2008 1:27 pm

Re: Ghidul Incepatorului

Post by UDKN »

(black_eagle) iti multumesc foarte mult pt tot ce mi'ai zis...varianta asta e foarte tare...thanks broo

Edit Razvanica : Skulder, UKDN - topicul acesta e pentru incepatori si deja are 25 de pagini, ceea ce il face foarte greu de citit de cei care chiar sunt interesati. Aceste 25 de pagini sunt datorate in special unor off-topicuri in genul celor postate de voi asa ca va rog ca pe viitor sa purtati astfel de discutii in sectiunile special dedicate (Barul Spam Land)
agri
Team President
Posts: 613
Joined: Tue Apr 01, 2008 6:09 am
Location: Tulcea
Contact:

Re: Ghidul Incepatorului

Post by agri »

ce semnificatie are Sticky? cand postezi pe forum un topic nou si iti ste trecut ca sticky?
cristalqw
Team Manager
Posts: 209
Joined: Wed Oct 31, 2007 6:42 pm
Location: Micle Arena

Re: Ghidul Incepatorului

Post by cristalqw »

are vizibilitate maxima fiind mereu la inceputul paginii 1 a forumului.
Succese :?:
Arguing on internet is like participating at Special Olympics. Even if you win, you are still retarted.
www.invictawatch.com
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Re: Ghidul Incepatorului

Post by Kosmin »

cristalqw wrote:are vizibilitate maxima fiind mereu la inceputul paginii 1 a forumului.
Succese :?:
asta daca nu este anunt :wink: proioritatea topicurilor sunt: Anunt, Sticky si topic normal :mrgreen:
MENDO 08
Assistant Manager
Posts: 64
Joined: Sun Dec 09, 2007 7:54 pm

Cumpararea Jucatorilor

Post by MENDO 08 »

Dupa ce va uitati cnd va cumparati jucatori...(jucatori neantrenati)
Cum stiti care o sa fie bun si care nu:-??
Daimon
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1343
Joined: Sun May 14, 2006 11:43 pm

Re: Ghidul Incepatorului

Post by Daimon »

n-ai de unde sa stii. singura chestie pe care poti sa o faci e sa te uiti la istoria lui si sa vezi daca e iesit de la un centru de tineret sau nu. asta nu e insa o garantie ca va iesi mare jucator din ele dar macar se va opri la cel putin 75% (daca nu s-a schimbat intre timp regula)
be_best
Team President
Posts: 938
Joined: Sat Sep 15, 2007 1:02 pm
Location: Bucharest
Contact:

Re: Ghidul Incepatorului

Post by be_best »

Adevarul e ca si pe mine m-ar interesa sa aflu cum poti face rost de jucatori buni :lol:

Statisticile mele spun ca in general 1 din 10 tineri iese bun. Am patit de multe ori ca jucatori care ma asteptam sa se faca f buni au devenit petarde si jucatori luati f ieftin ca nu ii lua nimeni (luati cu 500K) sa ii vand dupa cu 3M sau chiar sa devina titulari. Si acum imi amintesc ca am luat un CF nici mkr de la centru cu 250K si l-am dat cu 2.5M.

O posibila solutie sa ai parte numai de jucatori buni: gasesti un rahat si ii strivesti capul bine :lol:

:!: serios acum: cum a zis Daimon - cumpara jucatori de la centru care in general sar de 75 GR si daca l-ai luat la un pret sub 1M ai sanse sa scoti banii pe el. La jucatorii de peste 1M e mai riscant: poti sa nu scoti banii pe el sau poti avea noroc sa scoti un jucator de 10M.

Multa bafta si dak afli secretul spune-ne si nou! Sa nu mai cumpar si eu cate 10 tineri si sa vand 9 prosti!
Rapid... Clubul notru drag, ce mult te iubim... La bine la greu... Fluturam, steagul alb-visiniu!
S20/21/24/25/28 - H/G/F/E/D 1st
S29 - C?
Reforma in sanatate - Oportunitate financiara!
Aici esti pe Teren Sportiv - aici faci sport!
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”