[Tactici si analize de meciuri]

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

cipriansimi
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2173
Joined: Tue Jan 20, 2009 2:43 pm
Location: Falticeni

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by cipriansimi »

cro1981 wrote:Are cineva ceva sfaturi sau sugestii sa-mi dea pentru meciul de miercuri din cupa? Joc cu locul 2 din A.
Voi avea prima echipa (daca nu mi se accidenteaza vreun jucator) cu conditie 100 si moral 100 (deoarece schimb antrenorul). Problema e la tactica. Voi juca 4-3-3 cu mingi lungi sau loveste si goneste agresivitate 100, Intrebarea e cu cat sa joc la stil :?: :?

Dupa calculele mele ar trebui sa scot intre 147 si 150 cred. Se merita sa incerc victoria sau nu :?: :?
cu 147 iti mai pui problema victoriei ?

eu zic totusi ca in ultima simulare inaintea meciului sa joci cu titularii sa ai moralul 100% si conditia 97%. daca nu joci o sa ai moralul la jocatori mic si conditia 100%. Eu as juca un 4-3-3 mingi lungi cu stil 0 cu RM-ul Frank Campbell defensiv sau stil 100 cu RM ofensiv pt ca are ordin individual mic
cro1981
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2718
Joined: Sat Jan 27, 2007 11:46 am
Location: IASI
Contact:

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by cro1981 »

cu 147 iti mai pui problema victoriei ?

Da deoarece el va scoate pe la 150 cred
eu zic totusi ca in ultima simulare inaintea meciului sa joci cu titularii sa ai moralul 100% si conditia 97%. daca nu joci o sa ai moralul la jocatori mic si conditia 100%.
Pai daca nu joc si schimb antrenorul voi avea 100 conditie si 100 moral. Desigur asta ma va costa 150 k concedierea antrenorului :(
Eu as juca un 4-3-3 mingi lungi cu stil 0 cu RM-ul Frank Campbell defensiv sau stil 100 cu RM ofensiv pt ca are ordin individual mic
Cred ca ai incurcat RM-ul ca asta pleaca azi sau maine
Este greu sa inveti sa zbori ca un vultur cand ai ca profesori niste bieti curcani
cipriansimi
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2173
Joined: Tue Jan 20, 2009 2:43 pm
Location: Falticeni

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by cipriansimi »

din toti RM care ii ai el scoate cel mai bine si ma gandeam ca el o sa fie titular. nu am mai verificat cand pleaca. ia in calcul ca daca pleaca inainte de meciul de cupa scade si TS-ul. merita sa incerci si sa schimbi anterenorul. ar trebui sa intri dimineata poate gasesti un antrenor 100%
cro1981
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2718
Joined: Sat Jan 27, 2007 11:46 am
Location: IASI
Contact:

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by cro1981 »

Am calculat sa fiu cu TS 100. Daca nu am accidentari s-ar putea sa am o sansa.

P.S. Poate ma si desconsidera putin :D
Este greu sa inveti sa zbori ca un vultur cand ai ca profesori niste bieti curcani
cercel_jr
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4993
Joined: Sat Jun 24, 2006 7:53 pm
Location: Romania

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by cercel_jr »

Pt Cipriansimi 2 intrebari.

1. I-ai recomandat lui cro sa joace cu still 0, de ce? ... avand in vedere ca este un meci unde merge la victorie.
cipriansimi wrote:tineri 17-18 ani de la centru hyper
2. Explici te rog care e diferenta intre un jucator de la centru simplu si unul de la centru hyper? (pt ca am vazut ca tu ai pomenit prima data pe acest forum de lucrul asta).

EDIT: Din regulament:

Centru de tineret: Ai nevoie de un centru de tineret pentru a putea promova juniori. Numărul de juniori promovaţi depinde de calitatea centrului de tineret. Sunt 3 feluri de centre de tineret.
Centru de tineret simplu
Centru de tineret profesional
Centru de tineret Hiper-Modern
Un club începe fără centru de tineret şi pe parcursul construirii nu va veni nici un junior. După terminare primele antrenări de juniori încep. Poţi aştepta primul junior în 20 de zile, dacă e bun va intra în echipa ta. Între timp poţi începe imbunătăţiri, nu vor afecta antrenările actuale.

De fiecare dată când un junior e promovat, o nouă perioadă începe. Durata perioadei depinde de centrul de tineret pe care il posezi. De exemplu, dacă ai centru profesional, perioada va fi de aproximativ 30 de zile.

Terminând construirea unui centru de tineret nu schimbă perioada. Numai după ce e promovat un junior perioada e schimbată şi o echipă va beneficia de infrastructura sa. Jucătorii de la centru au naţionalitatea managerului.
Manager: cyp
Team: Fotbal Club Botosani

May the random be with me!
cipriansimi
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2173
Joined: Tue Jan 20, 2009 2:43 pm
Location: Falticeni

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by cipriansimi »

cercel_jr wrote:Pt Cipriansimi 2 intrebari.

1. I-ai recomandat lui cro sa joace cu still 0, de ce? ... avand in vedere ca este un meci unde merge la victorie.
Nu am recomandat.
cipriansimi wrote:Eu as juca un 4-3-3 mingi lungi cu stil 0 cu RM-ul Frank Campbell defensiv sau stil 100 cu RM ofensiv pt ca are ordin individual mic
cercel_jr wrote: 2. Explici te rog care e diferenta intre un jucator de la centru simplu si unul de la centru hyper? (pt ca am vazut ca tu ai pomenit prima data pe acest forum de lucrul asta).
de cand am inceput sa vand si sa cumpar am obs ca cei de la hyper in cele mai multe cazuri ajung jucatori f buni si ii vand cu preturi de peste 5-6-7M (vezi istoria echipei mele). cand ai postat si ai intrebat despre diferenta dintre jucatorii de la centru simplu si hyper m-am gandit sa cumpar si jucatori de la centru de tineret simplu sa vad daca este o diverenta. Eu cred ca totusi cei de la hyper iasa jucatori buni. Nu sunt sigur dar voi risca un sezon sa vad si alti jucatori si de la centre de tineret simplu sau modern.
minasthiryt
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2503
Joined: Wed Aug 08, 2007 2:53 pm
Location: IASI
Contact:

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by minasthiryt »

s-a pus problema si pe global...
Cred ca nu este neaparat ceva implementat legat de valoarea viitoare a unui jucator de la centru in functie de nivelul centrului ci SIMPLA SUPERSTITIE a unor manageri care tind sa creada(poate chiar si eu) ca daca acel jucator este de la un centru de ultim nivel are ceva mai multe sanse sa devina un jucator bun.

De ce inca sunt in dubii legat de acest subiect pt ca si eu am patit (si chiar am postat asta) sa primesc chiar de curand 2 jucatori, dintre care unul de la centru simplu si care e destul de bunicel, iar al2 lea este la fel de promitator.
Chiar un manager pe global a spus ca au fost cazuri in care un jucator de la centru simplu a fost vandut pe milioane bune (25, cred) dar eu cred ca astfel de cazuri sunt foarte rare si de asta va ramane aceasta intrebare legat de valoarea unui jucator de la centru.
minasthiryt wrote:de la coordonatorul care-l am acum din 3 mi-a dat rateu doar al 2 lea...ceilalti au fost 2 CM unul primit astazi :D...amandoi cu agr mica 26 si 16 % si tineti cont ca primul este de la centru simplu dar daca aruncati o privire o sa vedeti ca e foarte promitator...merg bine deocamdata cu suedezul asta, sper sa o tina tot asa
CF POLI IASI
CUPA REGELEUI Organizer
cercel_jr
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4993
Joined: Sat Jun 24, 2006 7:53 pm
Location: Romania

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by cercel_jr »

Mai este si cazul ala in care un jucator de la o echipa din H, nu de la centru a ajuns pe la 88% si s-a vandut cu 30M parca lui Skulder, daca imi amintesc bine.

Eu de 4 ani nu am observat asa o diferenta, e drept nu am verificat niciodata, dar daca ma uit la jucatorii de la centrul meu nu cred ca ar fi mare diferenta intre jucatorii de la centrul simplu si modern sau cel hyper-modern. Am avut mai multe vedete la hyper pt ca cei mai multi au venit de acolo.
Manager: cyp
Team: Fotbal Club Botosani

May the random be with me!
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3815
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by Razvanica »

minasthiryt wrote:dar eu cred ca astfel de cazuri sunt foarte rare si de asta va ramane aceasta intrebare legat de valoarea unui jucator de la centru.
Sunt foarte rare pentru ca sunt mult mai putini jucatori veniti din centru simplu. Mai toata lumea isi face repede centru mai mare si ramai cu primii 2-3 jucatori din centru simplu, dintre care cateodata doar 1 a fost promovat, ca erai la inceput si nu stiai ca trebuie coordonatorul la 100%... Daca voi chiar credeti ca Sjarel a stat sa ascunda chestii din astea in cod, aveti o parere mult prea buna despre el.
Harder, better, faster, stronger
cercel_jr
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4993
Joined: Sat Jun 24, 2006 7:53 pm
Location: Romania

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by cercel_jr »

cipriansimi wrote:
cro1981 wrote:Are cineva ceva sfaturi sau sugestii sa-mi dea pentru meciul de miercuri din cupa? Joc cu locul 2 din A.
Voi avea prima echipa (daca nu mi se accidenteaza vreun jucator) cu conditie 100 si moral 100 (deoarece schimb antrenorul). Problema e la tactica. Voi juca 4-3-3 cu mingi lungi sau loveste si goneste agresivitate 100, Intrebarea e cu cat sa joc la stil :?: :?

Dupa calculele mele ar trebui sa scot intre 147 si 150 cred. Se merita sa incerc victoria sau nu :?: :?
cu 147 iti mai pui problema victoriei ?

eu zic totusi ca in ultima simulare inaintea meciului sa joci cu titularii sa ai moralul 100% si conditia 97%. daca nu joci o sa ai moralul la jocatori mic si conditia 100%. Eu as juca un 4-3-3 mingi lungi cu stil 0 cu RM-ul Frank Campbell defensiv sau stil 100 cu RM ofensiv pt ca are ordin individual mic

Ciprian uite aici ai spus ca asa ai juca tu ... explica si mie de ce stil 0 ?
Manager: cyp
Team: Fotbal Club Botosani

May the random be with me!
cipriansimi
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2173
Joined: Tue Jan 20, 2009 2:43 pm
Location: Falticeni

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by cipriansimi »

cercel_jr wrote:
cipriansimi wrote:
cro1981 wrote:Are cineva ceva sfaturi sau sugestii sa-mi dea pentru meciul de miercuri din cupa? Joc cu locul 2 din A.
Voi avea prima echipa (daca nu mi se accidenteaza vreun jucator) cu conditie 100 si moral 100 (deoarece schimb antrenorul). Problema e la tactica. Voi juca 4-3-3 cu mingi lungi sau loveste si goneste agresivitate 100, Intrebarea e cu cat sa joc la stil :?: :?

Dupa calculele mele ar trebui sa scot intre 147 si 150 cred. Se merita sa incerc victoria sau nu :?: :?
cu 147 iti mai pui problema victoriei ?

eu zic totusi ca in ultima simulare inaintea meciului sa joci cu titularii sa ai moralul 100% si conditia 97%. daca nu joci o sa ai moralul la jocatori mic si conditia 100%. Eu as juca un 4-3-3 mingi lungi cu stil 0 cu RM-ul Frank Campbell defensiv sau stil 100 cu RM ofensiv pt ca are ordin individual mic

Ciprian uite aici ai spus ca asa ai juca tu ... explica si mie de ce stil 0 ?

La formatia de joc 4-3-3 cu tactica de joc mingi lungi fata de loveste si goneste intodeauna scoti mai mult pe linii.
La Mingi Lungi formula este ..........+5%........-10%.......+5% .... acel RM jucat cu ordin defensiv va aduce un bonus apararii deoarece pe linia de fund sunt 4 jucatori fata de atac unde sunt 3 jucatori. daca RM-ul este jucat pe ofensiv acel bonus va fi mai mic decat pe defensiv. Daca avea toti mijlocasii cu ordine individuale mici si ii joaca toti pe defensiv ar fi castigat mai multe puncte pe linii.

in cazul in care joaca 4-3-3 cu loveste si goneste stilul este idicat sa fie peste 80.

gabitza23 zilele trecute zicea pe undeva pe aici pe forum ca la 3-4-3 cu loveste si goneste daca toti mijlocasii ii joci pe ofensiv vei castiga pe linii mai mult cu 2-3 puncte. daca o sa te uiti la mine in meciurile cand ma bateam la porovare la fel jucam si eu 3-4-3 cu cel putin 2 mijlocasi ofensiv si stil mare deoarece formula de joc este -10%.......-10%.......+27%. la fel si la 3-5-2 unde formula este -10%.......+10%.......-10% este idicat sa joci cu stilul undeva intre 40-60.
cercel_jr
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4993
Joined: Sat Jun 24, 2006 7:53 pm
Location: Romania

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by cercel_jr »

Aia stiu deja ca la 4-3-3 trebuie mingi lungi e clar din schema cu procentele ... am explicat chestiile astea la toata lumea pe topicul numit "Setarile perfecte" ...

Intrebarea era de ce stil 0 ?
De ce sunt curios ? ... pt ca stilul nu apare in nici o formula de calcul si din cate stiu eu 0 ar fi ca tu vrei sa te aperi, 100 ar fi ca vrei sa joci mai mult pe atac si 50 ar fi sa fii atent si la atac si la aparare.
Daca stii altceva as vrea sa stiu si eu ... si ceilalti poate.
Manager: cyp
Team: Fotbal Club Botosani

May the random be with me!
cipriansimi
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2173
Joined: Tue Jan 20, 2009 2:43 pm
Location: Falticeni

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by cipriansimi »

cercel_jr wrote:Aia stiu deja ca la 4-3-3 trebuie mingi lungi e clar din schema cu procentele ... am explicat chestiile astea la toata lumea pe topicul numit "Setarile perfecte" ...

Intrebarea era de ce stil 0 ?
De ce sunt curios ? ... pt ca stilul nu apare in nici o formula de calcul si din cate stiu eu 0 ar fi ca tu vrei sa te aperi, 100 ar fi ca vrei sa joci mai mult pe atac si 50 ar fi sa fii atent si la atac si la aparare.
Daca stii altceva as vrea sa stiu si eu ... si ceilalti poate.
pe parcursul ascensiunii mele (parca din E am fost mai atent) analizam meciurile adversarilor care erau candidati la promovare. am vazut multe randomuri in favoare celor care jucau cu stil 0 (defensiv). am vazut meciuri castigate cu 3-4-3 si stil 0 :lol:

in cazul lu croco el jucand si in deplasare adversarul are avantajul terenului propriu (sper sa nu ma insel dar in liga sunt sigur ca asa este), nu cred ca adversarul il va subestima. eu sunt de parere ca ar trebui sa se apere. si paote la penalty da lovitura
cercel_jr
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4993
Joined: Sat Jun 24, 2006 7:53 pm
Location: Romania

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by cercel_jr »

Aham, am inteles. :D
Mai multe sanse la un egal decat la o victorie.
Manager: cyp
Team: Fotbal Club Botosani

May the random be with me!
cro1981
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2718
Joined: Sat Jan 27, 2007 11:46 am
Location: IASI
Contact:

Re: [Tactici si analize de meciuri]

Post by cro1981 »

Cred ca pana la urma voi juca 4-3-3 cu mingi lungi si stil 100. Voi pune cei 2 mijlocasi laterali pe ofensiv. Am vazut ca are un jucator pe lista si poate il da maine si mai scade la TS. Singura necunoscuta ramane daca sa schimb antrenorul pentru moral 100 la jucatori (pentru asta ar trebui sa platesc 180 k compensatie) sau sa joc un amical si sa am juc cu conditie intre 95-97. Ce ziceti :?:

Oricum imi va fi foarte greu sa-l bat daca nu chiar imposibil :!:
Este greu sa inveti sa zbori ca un vultur cand ai ca profesori niste bieti curcani
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”