Inflatia

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

cipriansimi
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2173
Joined: Tue Jan 20, 2009 2:43 pm
Location: Falticeni

Re: Inflatia

Post by cipriansimi »

bunicutzu wrote:singura chestie care mi se pare aiurea este cea cu schimbatul contractului la un jucator care sa se faca doar la 30 de zile. nu-i vad sensul, nu vad cu ce ar ajuta la inflatie.
nici eu nu vad cu ce ar ajuta la inflatie ... dar imi place ideea pt ca te vei gandi de 10ori inainte de a face o oferta unui jucator si nu vei mai putea micsora contractul la un interval de cateva zile (2-3zile)... cred ca ar avantaja echipele mici

cei mai avantajati cred ca sunt cei cara si-au reconstruit echipa ... ma refer la cercel_jr si altii
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3815
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Re: Inflatia

Post by Razvanica »

dardar_3 wrote:Eu zic sa te mai gandesti razvanica.
Pai nu am la ce sa ma gandesc. Eu nu sunt in A sa pot vinde tot si sa o iau de la inceput cu cateva sute de milioane. Eu nu am inceput sa joc serios din sezonul 15 ca sa am acum doar cativa jucatori cu salarii mari, pe care sa ii tin pe bonus pana la sfarsitul contractului. Eu am adoptat tactica asta de vreo 3 sezoane. Toti banii mei se duc in salariile alea, chiar si tinandu-i pe bonus. Eu am mai mult de jumatate din lot nevandabil din cauza salariilor. Care ar fi rostul sa ma apuc acum de reconstruit echipa, cand oricum nu as putea strange bani suficienti.

Nu vreau sa ma intelegeti gresit, poate pentru unii va fi un nou challenge, dar eu nu am momentan timpul si rabdarea sa o iau de la inceput. Nu vreau sa fiu compatimit :) asa cum zice minas, e doar un joc on-line si e dreptul lui sjarel sa faca orice vrea cu el. Nu imi provoaca absolut nici o suparare, doar ca nu vad cum as putea sa continui in situatia actuala.

Oricum, mai e pana la inceputul noului sezon si o sa continui pana atunci, pentru ca nu vreau sa las anumite treburi neterminate. Asa ca o sa avem timp destul sa ne luam la revedere.
Harder, better, faster, stronger
marius alin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1072
Joined: Thu Jul 13, 2006 7:18 pm
Contact:

Re: Inflatia

Post by marius alin »

-aceasta schimbare ii va afecta doar pe cei care au jucatori luati gratis si au dat salarii uriase acestora, pe ceilalti intr o masura f mica (si cica sezonul acesta am incercat si eu acesti juc moca, dar bine ca i am luat cu salarii mai mici)....
-schimbarea a fost anuntata si sezonul trecut, dar dupa un mic "scandal" sa amanat pe sezonul acesta... pana la urma sa hotarat sjarel si o va implementa sezonul viitor
-in cazul tau razvan, ai inceput prea devreme munca la acesti jucatori free, ai sarit cateva etape esentiale... pacat ca vrei sa te retragi, pierdem un manager bun... vorba lui dardar, poate te razgandesti :wink:
singura diferenta dintre mine si un nebun este ca eu nu sunt nebun
bizone
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1316
Joined: Tue Jan 30, 2007 1:18 pm
Location: TIMISOARA

Re: Inflatia

Post by bizone »

am ''pus-o'' :? Cea mai mare tampenie e chestie aia cu reinoirea contractelor jucatorilor doar la 30 de zile. De unde a scos tampenia asta? Cu ce afecteaza ''inflatia'' SP-ului? :roll:
POLI TIMISOARA!!!!

Image
Image
coolrain
Team Manager
Posts: 230
Joined: Sat Jan 27, 2007 7:52 am

Re: Inflatia

Post by coolrain »

Poate ma insel, dar cred ca preturile s-au ridicat datorita optiunii de "instant buy price"... In general, se cer preturi mult peste valoarea jucatorilor si lumea liciteaza cat mai aproape de valoarea respectiva (asta in cazul in care nu da direct banii ceruti).
Inflatie inseamna ca sunt prea multi bani pe "piata", ori acest lucru mi se pare fals. Punctul de echilibru intre cerere si oferta nu mai este liber, e influentat de acel "instant buy price"...
Pur si simplu, in loc sa cumperi 3 jucatori cu 10 milioane ca inainte, acum esti nevoit sa cumperi maxim 2 datorita pretului fixat de vanzator...
It's just a job. Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I beat people up. - Muhammad Ali
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Re: Inflatia

Post by Kosmin »

poi ca sa stopeze achizitionarea de jucatori gratis cu salarii foarte mari care o fac numai echipele din divizile superioare iar echipele mai slab dezvoltate n-ar avea nici o sansa la acesti juc, prin aceasta masura toate echipele din toate diviziile (cel putin teoretic) ar putea sa ia jucatori gratis :? cel putin asa vad eu aceasta masura drastica :roll:
gogumagic
Team President
Posts: 623
Joined: Tue Jan 27, 2009 5:48 pm

Re: Inflatia

Post by gogumagic »

nu te obliga nimeni sa platesti acel IBP.Oricum daca se implementeaza toate chestiile alea jocul o sa devina mai greu mai ales pt managerii nou veniti...e posibil ca multa lume sa renunte la SP .Parerea mea ca acum jucatorii au ajuns la valoarea lor adevarata si acum se cunoaste cine e manager si cine nu.Inainte vindeai un jucator "rasuflat" cu 2-3 M si te scoteai pe cand acum acelasi jucator il vinzi cu 1 M.
Last edited by gogumagic on Wed Mar 18, 2009 9:27 am, edited 1 time in total.
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Re: Inflatia

Post by Kosmin »

gogumagic wrote:nu te obliga nimeni sa platesti acel IBP.Oricum daca se implementeaza toate chestiile alea jocul o sa devina mai greu mai ales pt managerii nou veniti...e posibil ca multa lume sa renunte la SP .
daca au anuntat sigur se va implementa :wink: si nu cred ca o sa devina mai greu atat timp cat nu te bazezi pe juc gratis :lol:
gogumagic
Team President
Posts: 623
Joined: Tue Jan 27, 2009 5:48 pm

Re: Inflatia

Post by gogumagic »

Era vorba de celelalte taxe pe care o sa le puna ...pe banii din cupe amicale si din transferuri in conditiile in care banii se fac mai greu acum.Asta e cine a abuzat de jucatori luati gratis o sa plateasca scump de sez urmator :D
bizone
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1316
Joined: Tue Jan 30, 2007 1:18 pm
Location: TIMISOARA

Re: Inflatia

Post by bizone »

Kosmin wrote:poi ca sa stopeze achizitionarea de jucatori gratis cu salarii foarte mari care o fac numai echipele din divizile superioare iar echipele mai slab dezvoltate n-ar avea nici o sansa la acesti juc, prin aceasta masura toate echipele din toate diviziile (cel putin teoretic) ar putea sa ia jucatori gratis :? cel putin asa vad eu aceasta masura drastica :roll:
si daca esti in divizii mai inferioare poti cumpara jucatori gratis. Eu daca as lua-o la inceput mi-as cumpara cat mai multi jucatori gratis si sunt sigur ca n-as da faliment :wink:
POLI TIMISOARA!!!!

Image
Image
be_best
Team President
Posts: 938
Joined: Sat Sep 15, 2007 1:02 pm
Location: Bucharest
Contact:

Re: Inflatia

Post by be_best »

Ar trebui sa fim mai atenti la suma totala oferita jucatorilor: dak ajungi sa dai peste 500k pe meci... cam nasol! E vb in mare de jucatorii gratis si in mom in care ai f multi jucatori tinuti pe bonus de victorie...

Oricum imi mentin afirmatia cu Sjarel e un Mincinos! Cand e vb de reclame!
Last edited by be_best on Wed Mar 18, 2009 9:54 am, edited 1 time in total.
Rapid... Clubul notru drag, ce mult te iubim... La bine la greu... Fluturam, steagul alb-visiniu!
S20/21/24/25/28 - H/G/F/E/D 1st
S29 - C?
Reforma in sanatate - Oportunitate financiara!
Aici esti pe Teren Sportiv - aici faci sport!
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Re: Inflatia

Post by Kosmin »

bizone wrote:
Kosmin wrote:poi ca sa stopeze achizitionarea de jucatori gratis cu salarii foarte mari care o fac numai echipele din divizile superioare iar echipele mai slab dezvoltate n-ar avea nici o sansa la acesti juc, prin aceasta masura toate echipele din toate diviziile (cel putin teoretic) ar putea sa ia jucatori gratis :? cel putin asa vad eu aceasta masura drastica :roll:
si daca esti in divizii mai inferioare poti cumpara jucatori gratis. Eu daca as lua-o la inceput mi-as cumpara cat mai multi jucatori gratis si sunt sigur ca n-as da faliment :wink:
tu ca ai atata experienta in fata :twisted: dar unu care intra pt prima data pe sp crezi ca o sa se descurce la fel ca tn ???
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3815
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Re: Inflatia

Post by Razvanica »

Kosmin wrote: si nu cred ca o sa devina mai greu atat timp cat nu te bazezi pe juc gratis :lol:
Eu ti-am mai explicat o data ca afecteaza pe toata lumea care vrea sa faca performanta. Intr-adevar pentru tine nu o sa schimbe nimic, dar sunt multe alte echipe care nu au jucatori gratis si care or sa piarda 4-5M pe sezon prin modificarea asta.
Harder, better, faster, stronger
Craziest_1978
Team Board Member
Posts: 460
Joined: Fri Oct 05, 2007 5:53 pm
Location: constanta
Contact:

Re: Inflatia

Post by Craziest_1978 »

Nu m-am gandit la retragere, insa sentimentul pe care i-l are Razvanica, l-am avut si eu. Am senzatia ca i-a ajuns si lu Sjarel, a dat peste vreuna care i-a pus piciorul pe gat si incearca sa-l linisteasca si sa-l faca om la casa lui. Cum spuneam, nu renunt, insa ma gandesc serios ca Sjarel a cam ajuns la final cu acest joc si chiar el incearca sa gaseasca o modalitate sa-l incheie cat mai "elegant". :P
bizone
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1316
Joined: Tue Jan 30, 2007 1:18 pm
Location: TIMISOARA

Re: Inflatia

Post by bizone »

Kosmin, prin aceasta decizie nu numai ce au jucatori gratis sunt afectati. Toata lumea va fi afectata!
POLI TIMISOARA!!!!

Image
Image
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”