Pt sezonul urmator...

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

Cif
Assistant Coach
Posts: 15
Joined: Fri Oct 05, 2007 8:41 am

Pt sezonul urmator...

Post by Cif »

Dragi prieteni...
am terminat pe locul 3 sezonul, si vreau sa-mi fac o strategie pt noul sezon, pentru a promova... precizez ca sunt in H.(asta e primul meu sezon in SP)

Sa cumpar jucatori pana incepe campionatul sau sa astept inceperea campionatului ? (cand sunt preturile mai mici?)
Sa investesc in marirea stadionului sau in cetru de tineret ? (am 5000 de locuri, baza suporterilor 7500 si primul centru de tineret facut)
Ce sa fac cu jucatorii batrani (>24ani, sunt la max) care au peste 70% sa-i vand sau sa-i pastrez ? (dak ii vand nu iau cine stie ce)
Cam cati jucatori sa am in lot ? (am cel putin 2 pe fiecare post)

Ce alte sfaturi imi mai dati pentru a promova la anu` ??

PS : Nu suport sa vad cum un ceh, olandez,... promoveaza intro serie in care sunt 2 romani :) ( imi pare rau)
Si cu stangul si cu dreptul
Si cu capul si cu pieptul
Asa vreau sa luam eventul!
nihilist
Team Manager
Posts: 161
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:39 am

Post by nihilist »

eu iti raspund la o intrebare: cea cu centrul. Construieste-ti centru hyper modern si doar apoi mareste-ti stadionul. Cu primul centru nu ai ce sa faci. Iti vine 1 junior pe sezon (iar daca ai ghinion nu-ti vin 2-3 consecutiv). Daca ai hyper modern iti vin 3 pe sezon...cel putin 1 din ei sigur o sa fie destul de bun. Iar daca ai noroc si acesta e un CB, CM,CF ai asigurate 3-4M.
Eu zic sa nu vinzi jucatorii peste 24 (decat cei ff slabi). Intradevar n-o sa iei prea multi bani, iar ca rezerve is buni si in G (daca au calitate peste 75% si titulari is buni).
Cif
Assistant Coach
Posts: 15
Joined: Fri Oct 05, 2007 8:41 am

Post by Cif »

Ms nihilist

Astept si parerea veteranilor in SP :)
Si cu stangul si cu dreptul
Si cu capul si cu pieptul
Asa vreau sa luam eventul!
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Post by kennyanu »

promoveaza cand poti.

jucatorii tineti pana nu mai ai nevoie d ei, nu conteaza varsta. baga in centrul tineret pana la capat. jucatorii e bine sa ai 2 pe post...dar e si mai bine sa ai 3....(titular, rezerva, tanar de viitor)
Revenit :)
bunicutzu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3039
Joined: Tue Jan 16, 2007 9:49 pm
Location: Timisoara

Post by bunicutzu »

sfatul meu este sa ai un lot de vreo 34-35 de jucatori. sa joci multe meciuri (cu un asa lot poti juca 3 meciuri amicale pe zi fara probleme).
sa antrenezi tot timpul jucatori, cand ajung la maxim sa vinzi tot timpul pe al 3-lea ca valoare de pe un post. Inafara de posturile centrale unde folosesti 2 in functie de tactica pe care te axezi: CB - la tactica cu 4,5 fundasi, CM la tactica cu 4 mijlocasi sau CF la tactica cu 2 CF. Pe posturile respective e bine sa nu vinzi decat al 4-lea ca valoare.
Fa-ti centrul de tineret cat poti de repede.
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Post by kennyanu »

bunicutzu wrote:sfatul meu este sa ai un lot de vreo 34-35 de jucatori. sa joci multe meciuri (cu un asa lot poti juca 3 meciuri amicale pe zi fara probleme).
sa antrenezi tot timpul jucatori, cand ajung la maxim sa vinzi tot timpul pe al 3-lea ca valoare de pe un post. Inafara de posturile centrale unde folosesti 2 in functie de tactica pe care te axezi: CB - la tactica cu 4,5 fundasi, CM la tactica cu 4 mijlocasi sau CF la tactica cu 2 CF. Pe posturile respective e bine sa nu vinzi decat al 4-lea ca valoare.
Fa-ti centrul de tineret cat poti de repede.
dak nu are spfa e greu cu 35 d jucatori....
Revenit :)
bunicutzu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3039
Joined: Tue Jan 16, 2007 9:49 pm
Location: Timisoara

Post by bunicutzu »

eu asa faceam si cand nu aveam spfa. nu a fost problema, doar ca trebuie sa fii destul de mult online si sa stii ce vrei
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Post by kennyanu »

pai tre sa stai foarte mult on :)..sa inveti ordinele....si altele...
Revenit :)
barosanu
Team Manager
Posts: 246
Joined: Fri Sep 07, 2007 3:14 pm
Location: bucuresti, cartier berceni, sud style / RO - e.u.
Contact:

Post by barosanu »

sau...cred ca merge sa downloadeze si spmt si aspt sa aiba jucatoi de liga care sa joace maxim un meci pe zi , iar in rest sa se foloseasca de alea 2 prog si sa bage mai la nimereala sau nu jucatorii cu conditiile perf , etc cele mai bune astf incat sa i joace constant pe toti
nu cred ca tre sa se logheze mai mult de 2 ori pe zi si sa stea obligat mai mult de 1 ora in total
are timp in o ora sa seteze 4 5 formatii de joc eventual rezerve, in caz ca aar accidentari in joc\



eu exagerat in joc nu am stat decat in perioadele de transferuri, si alea de lipsa de activitate prin casa sau in alta parte
sezon14 loc 10 in H1251
sezon 15/16 loc 5/2 in H1251
sezon 17/18/19 loc 5/8/2 in G417
sezon 20 loc 2 in F139
sezon 21 loc 1 in E47 CAMPION
divizia D ne asteapta!!!!!!? oare? fac /faceti fata?
nu stati in calea mea ca va.......
napoleonard
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1182
Joined: Wed Oct 11, 2006 10:12 am
Location: Timisoara

Post by napoleonard »

bunicutzu wrote:sfatul meu este sa ai un lot de vreo 34-35 de jucatori. sa joci multe meciuri (cu un asa lot poti juca 3 meciuri amicale pe zi fara probleme).
sa antrenezi tot timpul jucatori, cand ajung la maxim sa vinzi tot timpul pe al 3-lea ca valoare de pe un post. Inafara de posturile centrale unde folosesti 2 in functie de tactica pe care te axezi: CB - la tactica cu 4,5 fundasi, CM la tactica cu 4 mijlocasi sau CF la tactica cu 2 CF. Pe posturile respective e bine sa nu vinzi decat al 4-lea ca valoare.
Fa-ti centrul de tineret cat poti de repede.
nu te lua dupa bunicutzu ca ajungi sa promovezi in B :twisted: :lol:
Image
Cif
Assistant Coach
Posts: 15
Joined: Fri Oct 05, 2007 8:41 am

Post by Cif »

Napoleonard: bine ar fi sa promovez :o
Va multumesc prieteni,
O sa va urmez atat cat pot sfaturile de pana acum, o sa fac cetru de tineret la maxim, o sa mai cumpar jucatori...

Dar nu mi-a raspuns nimeni la o intrebare: "Sa cumpar jucatori pana incepe campionatul sau sa astept inceperea campionatului ? (cand sunt preturile mai mici ?)".
Care e momentul oportun ?
Si cu stangul si cu dreptul
Si cu capul si cu pieptul
Asa vreau sa luam eventul!
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Post by kennyanu »

preturile sunt la fel tot timpul. cumparat in asa fel incat sa nu iti faci praf spiritul echipei.

@napo: k sa ajungi k bunicutzu tre sa ai o strategie foarte bine pusa la punct de la inceputul jocului. de cand il stiu eu p bunicutzu in joc el a avut spfa, d asta a fost oarecum mai simplu pt el cu 35 de jucatori. :wink:
Revenit :)
bunicutzu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3039
Joined: Tue Jan 16, 2007 9:49 pm
Location: Timisoara

Post by bunicutzu »

spfa am avut din martie sau aprilie 2007. ori eu sunt in joc din 23 august 2006. spfa-ul ma ajuta doar la cupele amicale (de aia mi l-am si facut). in rest ... nu vad avantajul spfa-ului. strategia mea nu a depins de spfa. oricum ... am avut cateva incercari pana am ajuns la strategia de acum si am ajuns la strategia asta inainte sa am spfa ... Daca ma prindeam de la inceput acum ajungeam tot in B probabil (ca mai sus nu aveam timp sa ajung :D ) dar cu o echipa mai buna si poate cu mai multi bani.
mosmartin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1518
Joined: Wed Jun 27, 2007 5:22 pm

Post by mosmartin »

Mda mare dreptate ai "tataie".
Cam toti gresim strategia la inceput, sau nu alegem din prima cea mai buna solutie, iar eu sunt unul dintre ei.
Acum nu mai are rost sa mai incerc sa merg pe strategia mai buna pentru ca am promovat si ar insemna sa schimb foarte multi jucatori din echipa.

Oricum dupa parerea mea SPFA-ul ajuta foarte tare si o spun in calitate de utilizator al lui.
Pe langa ca poti cumpara mai multi jucatori de la o echipa, cand ai o trupa competitiva se vad rezultatele lui prin dublarea(aproape) a numarului de cupe amicale.

In jocul asta in afara de piata de transferuri banii vin din cupe amicale.
Biletele si panourile sunt bani de seminte :lol: , de platit salarii.
jully
Team President
Posts: 640
Joined: Tue May 29, 2007 7:41 pm
Location: BEST COACH!

Post by jully »

kennyanu wrote:preturile sunt la fel tot timpul. cumpara in asa fel incat sa nu iti faci praf spiritul echipei.
eu cred ca acum e cel mai propice sa vinzi nu sa cumperi
mai bine iti incepi transferurile pe la jumatatea sezonului
atunci poate ai si ceva in liga aranjat si ai timp sa recuperezi ts-ul pentru noul sezon
''orice ROMAN poate fi si campion si poate ajunge mai sus de locul doi''
Image
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”