Ghidul Incepatorului

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

Viola
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1560
Joined: Tue Mar 27, 2007 9:30 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ghidul Incepatorului

Post by Viola »

Cum a zis si Kenny, nu te arunca acum la inceput la prea multe amicale si la jucatori experimentati.
Amicale: un amical pe zi iti ajunge cand ai si meci de liga. In pauza dintre sezoane poti juca 2 amicale pe zi, nu mai multe ca jucatorii tai au rezistenta mica obosesc repede se recupereaza greu si risti foarte multe accidentari.
Jucatori: deocamdata nu te gandii la cumparat jucatori:1) cheltui multi bani si mai mult ca sigur aiurea pana nu te prinzi ce si cum de joc si jucatori; 2) daca cumperi jucatori experimentati si batrani, aia nu mai scot performante maxime (peste 30ani jucatorii de camp si peste 32ani parca portarii) si in plus cer salarii imense pe care deocamdata nu iti permiti sa le platesti. Adica iti permiti ca ai bugetul de start doar ca o sa rulezi in pierdere tot timpul
Contracte: Eu procedez in felul urmator dar fiecare are stilul lui. la jucatorii ce imi vin de la centru de tineret le renegociez contractele cu salar 0 si bonus de victorie intre 200-500 si nu i bag in meciuri oficial enici ca rezerve (salar platesti la toti jucatorii din lot, bonusuril edoar la primii 11 plus rezervele). Eu personal as propune acum contracte noi pe 3 ani la toti jucatorii, poate doar la cei 3 care au acum 27 si in curand fac 28 le-as propune contracte noi doar pe 1-2 ani. Acum cer putin salar si pe cei 3 daca raaman niste panarame atunci poti sa ii lasi sa plece cand le expira contractul fara sa platesti in plus si fara sa iti afectezi spiritul echipei
Spiritul echipei: scade la transferuri cu -5 si creste cand joci meciuri, +2 la victorie in meci de liga sau cupa, +1 in rest din cate imi amintesc
Amicale: daca vrei partener de amicale din cand in cand putem juca tur-retur
Echipa mea: Vulturii Lugoj si manger: Viola

Edit: Un sezon e 63 de zile , scrie sus in dreapta dupa ce te loghezi in joc (Sezon 63 [53/63]) din asta au mai ramas 10 zile.
Revenit cu Vulturii Lugoj
BadKitty
Coach
Posts: 31
Joined: Tue May 05, 2015 7:20 am

Re: Ghidul Incepatorului

Post by BadKitty »

Aham, mersi de informatii!
Deci tot ce am de facut e sa astept sa-mi creasca jucatorii primiti, sa astept sa creasca centrul de tineret si sa am grija ca toti jucatorii sa evolueze 1 meci (am citit ca asa li se moralul ridicat).
Acel fitness cum evolueaza? Vad ca scade dupa fiecare meci, dar cand creste?
BadKitty
Coach
Posts: 31
Joined: Tue May 05, 2015 7:20 am

Re: Ghidul Incepatorului

Post by BadKitty »

si inca o mica intrebare: acesti jucatori primiti cu echipa sunt competitivi? Adica e posibil sa fie printre ei jucatori care sa scoata in viitor 70 (am vazut ca in ligile superioare cam asa sunt jucatorii) ? Sau trebuie sa ma bazez in viitor pe transferuri si centru de tineret daca vreau sa ajung in liga D, spre exemplu?
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Re: Ghidul Incepatorului

Post by kennyanu »

BadKitty wrote:si inca o mica intrebare: acesti jucatori primiti cu echipa sunt competitivi? Adica e posibil sa fie printre ei jucatori care sa scoata in viitor 70 (am vazut ca in ligile superioare cam asa sunt jucatorii) ? Sau trebuie sa ma bazez in viitor pe transferuri si centru de tineret daca vreau sa ajung in liga D, spre exemplu?
BadKitty wrote:Aham, mersi de informatii!
Deci tot ce am de facut e sa astept sa-mi creasca jucatorii primiti, sa astept sa creasca centrul de tineret si sa am grija ca toti jucatorii sa evolueze 1 meci (am citit ca asa li se moralul ridicat).
Acel fitness cum evolueaza? Vad ca scade dupa fiecare meci, dar cand creste?
Da...astepti sa iti creasca tineretul. Eventual ce poti cumpara acum: posturile pe care nu ai rezerva(unde ai 1singur jucator pe post)
Foarte rar un jucator de la inceput ajunge la nota peste 64(sau foarte rar ajungeau...la mine au ajuns 4)
Deci tineret si transferuri...dar in principiu tineret :)
Revenit :)
BadKitty
Coach
Posts: 31
Joined: Tue May 05, 2015 7:20 am

Re: Ghidul Incepatorului

Post by BadKitty »

am 3 reclame contractate. A 4-a care mi se ofera e in valoare de 120 k pe 34 de zile, e ok sa o accept sau mai astept? Cam ce medie pe zi inseamna un deal bun?
Viola
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1560
Joined: Tue Mar 27, 2007 9:30 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ghidul Incepatorului

Post by Viola »

Nu il lua. Sunt doua tipuri de reclame soccerproject si chicago faire. Eu le accept pe ambele sub 10 zile aprox. Vezi aici cine cam ce accepta si cu ce e fericit http://forum.soccerproject.com/viewtopi ... 1&start=30. Suma depinde de divizia in care esti.
Revenit cu Vulturii Lugoj
BadKitty
Coach
Posts: 31
Joined: Tue May 05, 2015 7:20 am

Re: Ghidul Incepatorului

Post by BadKitty »

Super, mersi frumos de lamurire!
BadKitty
Coach
Posts: 31
Joined: Tue May 05, 2015 7:20 am

Re: Ghidul Incepatorului

Post by BadKitty »

kennyanu wrote: Da...astepti sa iti creasca tineretul. Eventual ce poti cumpara acum: posturile pe care nu ai rezerva(unde ai 1singur jucator pe post)
Foarte rar un jucator de la inceput ajunge la nota peste 64(sau foarte rar ajungeau...la mine au ajuns 4)
Deci tineret si transferuri...dar in principiu tineret :)
Deja 2 jucatori din cei primiti mi s-au plafonat la skilul principal antrenat la 50 :(
Trebuie sa fac ceva transferuri neaparat.
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Re: Ghidul Incepatorului

Post by kennyanu »

BadKitty wrote:
kennyanu wrote: Da...astepti sa iti creasca tineretul. Eventual ce poti cumpara acum: posturile pe care nu ai rezerva(unde ai 1singur jucator pe post)
Foarte rar un jucator de la inceput ajunge la nota peste 64(sau foarte rar ajungeau...la mine au ajuns 4)
Deci tineret si transferuri...dar in principiu tineret :)
Deja 2 jucatori din cei primiti mi s-au plafonat la skilul principal antrenat la 50 :(
Trebuie sa fac ceva transferuri neaparat.
nu face transferuri decat atunci cand ai jucatorii antrenati.
acum jucatorii care ii iei trebuie sa fie pe posturile tale deficitare(unde nu ai rezerva)
Revenit :)
BadKitty
Coach
Posts: 31
Joined: Tue May 05, 2015 7:20 am

Re: Ghidul Incepatorului

Post by BadKitty »

pai antrenez intai cele 2 calitati de baza (ultimele din lista). Pe posturile unde nu am macar una din ele peste 90%, fac transferuri... e ok cum m-am gandit?
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Re: Ghidul Incepatorului

Post by kennyanu »

BadKitty wrote:pai antrenez intai cele 2 calitati de baza (ultimele din lista). Pe posturile unde nu am macar una din ele peste 90%, fac transferuri... e ok cum m-am gandit?
nu chiar :)

teoretic asa ar trebui...peste 90...dar nu se intampla.
nici eu nu am doar jucatoricu peste 90 la ultimele 2 calitati. conteaza toate calitatile.

intradevar aia nu vor fi buni.dar nu arunca aiurea cu banii
Revenit :)
BadKitty
Coach
Posts: 31
Joined: Tue May 05, 2015 7:20 am

Re: Ghidul Incepatorului

Post by BadKitty »

hm... am inteles!
Acel global rating e influentat de fitness si de moral (ca am vazut ca astea 2 se modifica dupa fiecare meci) ?
Si capacitatea stadionului trebuie corelata cu numarul de fani? Am 6769 fani si doar 5.000 de locuri.
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Re: Ghidul Incepatorului

Post by kennyanu »

BadKitty wrote:hm... am inteles!
1. Acel global rating e influentat de fitness si de moral (ca am vazut ca astea 2 se modifica dupa fiecare meci) ?
2. Si capacitatea stadionului trebuie corelata cu numarul de fani? Am 6769 fani si doar 5.000 de locuri.
1. doar de moral
2. da :)
Revenit :)
Viola
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1560
Joined: Tue Mar 27, 2007 9:30 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ghidul Incepatorului

Post by Viola »

BadKitty wrote:hm... am inteles!
Acel global rating e influentat de fitness si de moral (ca am vazut ca astea 2 se modifica dupa fiecare meci) ?
Si capacitatea stadionului trebuie corelata cu numarul de fani? Am 6769 fani si doar 5.000 de locuri.
Acum la inceput vei castiga meciuri, ca nu sunt prea multi la nivelul tau care joaca foarte serios si majoritatea vin tot din G, deci baza fanilor iti va creste. Sfatul meu e sa bagi acum cat mai ai bani 5000 de locuri la stadion cu 40zile durata si 5.000.000. Asa economisesti 500.000 fata de cazul in care ai face de 5x1000 de locuri. Oricum vei ajunge destul de repede la 10000 de fani plus ca la meciuri mai vin si spectatori de la adversar, asa ca nu vor ramane prea mult timp locurile goale. DIn banii pe bilete poti face bani frumosi acum la inceput cand toti jucatorii au contracte mici. Mai asteapta un sezon cu cumparatul jucatorilor sau macar jumate de sezon, asta e sfatul meu.
Revenit cu Vulturii Lugoj
BadKitty
Coach
Posts: 31
Joined: Tue May 05, 2015 7:20 am

Re: Ghidul Incepatorului

Post by BadKitty »

Bun asa, maresc stadionul!
O sa cumpar 5-6 jucatori insa, dar cat mai ieftini (maxim 50k de euro si salarii minime), am nevoie sa completez niste posturi pentru amicale si sa vad exact cum se antreneaza si ce ratinguri scot.
Mersi de raspunsuri!
Intre timp, daca aveti nevoie de meciuri amicale contati pe mine cu incredere, accept tot ce primesc :D
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”