Ghidul Incepatorului

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

Post Reply
budist
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1606
Joined: Fri Aug 20, 2004 10:37 pm
Location: Bucharest (ROMANIA)

Ghidul Incepatorului

Post by budist »

Ghidul incepatorului:

Tineret: Poate pentru inceput vi se pare mult sau nu, dar investitia este obligatorie pentru un viitor stralucit, deci primul lucru este sa investiti in centrul de tineret.
Jucatorii de la tineret vin asa:
Simplu - 1 jucator/sezon
Profesional - 2 jucatori/sezon
Hiper-Modern - 3 jucatori/sezon
Vedeti, pot sa nu fie destul de buni, dar este ca si cum ati fi recrutat unu, asa ca trebuie sa mai asteptati pana la urmatoarea perioada.

Pretul biletului: Depinde de baza fanilor shi marimea stadionului (iau in conditzia in care ei sunt satisfacuti). Dak ai cam echilibrat, nr de fani este egal cu nr de locuri, atuncea pretzul trebuie lasat la 15 euro. In caz ca ai mai multe locuri decat fani, pretzul trebuie micshorat, dak ai mai multzi fani shi mai multe locuri, maritzi pretzul biletelor.

Personal: Al doilea lucru care trebuie facut, angajati pe toate posturile si trimiteti-i la cursuri pana cand o sa ajunga la 100%

Transferuri: Nu prea va recomand la inceput sa cumparatzi de la alte echipe jucatori, mai bine luatzi jucatori gratuitzi shi antrenatzi-i, pastratzi banii pana cand o sa shtitzi mai bine ce sa facetzi cu ei

Antrenament: Probabil cel mai important din joc. Jucatorii cresc cu aprox. 2% pe simulare (depinde de un factor ascuns al jucatorului), deci cam 10% pe zi, avetzi grija sa schimbatzi antrenamentele cand se plafoneaza la o calitate

Panouri Publicitare: O sa aduca o groaza de bani, ofertele se schimba de la o zi la alta, asha ca nu va grabitzi sa acceptatzi orice oferta.
Stadionul standard de 4000 de locuri are spatiu de 5 panouri, dupaia vine cate un panou pe 1000 de locuri pana la 10000 de locuri (10 panouri). Dupa aceea vine un panou la 2000 de locuri.

Tactici: Orice tactica e buna, atata timp cat shti cand s-o bagi shi cum s-o foloseshti, un sfat ar fi sa jucatzi tactica pe care vor intra cei mai multzi jucatori buni pe pozitia lor naturala.

Spiritul Echipei: Pentru succes si performanta maxima e obligatoriu. Asta inseamna lipsa de transferuri, un transfer (cumparare sau vanzare) va produce o scadere de 5% in spiritul echipei. Un sfat, daca tot vreti sa faceti echipa, sacrificati un sezon si cumparati toti jucatorii care va vor trebui. Spiritul echipei creste cu 1% in orice meci (doar un meci din cupa si din liga castigat va aduce 2%)

Moralul si conditia fizica: Un jucator scoate performanta maxima cu moralul si conditia maxima. Moralul creste cand un jucator joaca intr-un meci si scade cand nu joaca. Deci e cam greu sa tzi mai multzi jucatori (in afara de primul 11) la moral maxim. Conditia creste cu 10% pe zi.

Facilitati stadion: La extinderea stadionului trebuie extinse si facilitatile, sunt esentiale pt public (daca ei nu sunt satisfacuti nu vor mai veni la meciuri), uitati si media pe baza de nr. locuri de la stadion:
35% PARCARi
1.125% TOALETE
0.5%BARURI

1) Sunt incepator si nu stiu ce sa fac

Prima data cititi regulile jocului: http://www.soccerproject.com/spnewl_rules.php si pe urma intrebarile frecvente http://www.soccerproject.com/spnewl_faq.php Dupa ce ati citit aceasta, daca nu ati inteles ceva sau aveti nedumeriri puteti posta problema dumneavoastra pe forum dar in prealabil sa verificati daca nu s-a discutat déjà pe acest subiect (un ghid al forumului il gasiti aici http://forum.soccerproject.com/viewtopic.php?t=121331 )

2) Am luat ban ce trebuie sa fac??

Trebuie trimis un mesaj la adresa de email sheriffs@soccerproject.com sau dardar3@soccerproject.com, nu se discuta despre banari pe forum.

3)Am platit pentru SPFA prin SMS Payment si nu am primit codul de confirmare, ce trebuie sa fac?

Trimiteti un mesaj aici : http://www.allopass.com/contact_accueil.php4 in limba engleza cu problema dumneavoastra


Cam astea sunt lucrurile generale, mai sunt multe lucruri in joc, dar astea sunt bazele. Oricine care shtie aceste lucruri generale poate sa aiba o echipa competitiva. Mult succes tuturor romanilor.
Last edited by budist on Wed Apr 06, 2005 10:51 pm, edited 3 times in total.
I'm A Legend
U Should Take A Picture Of Me
You Should Be Happy To Be In My Presence
I Should Charge U With Fee
ImageImage
Guest

Post by Guest »

avetzi grija sa schimbatzi antrenamentele cand se plafoneaza la o calitate

daca o bara de aia de la caracteristici apare in rosu, sa inteleg ca s-a plafonat la calitatea respectiva ?
budist
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1606
Joined: Fri Aug 20, 2004 10:37 pm
Location: Bucharest (ROMANIA)

Post by budist »

dap, deci trebuie schimbat
I'm A Legend
U Should Take A Picture Of Me
You Should Be Happy To Be In My Presence
I Should Charge U With Fee
ImageImage
aciduzzo
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1424
Joined: Thu Feb 03, 2005 3:38 pm
Location: Iasi,center of the universe
Contact:

Post by aciduzzo »

Stii cumva vreo formula pentru dimensionarea stadionului?...e ceva in functie de numarul de baza de fani?
budist
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1606
Joined: Fri Aug 20, 2004 10:37 pm
Location: Bucharest (ROMANIA)

Post by budist »

nu cred ca exista o formula, sau de fapt ar putea exista (doar ca sunt prea multzi factori care intra la discutzie). oricine se poate descurca dak shtie ca atunci cand are stadionul mai mare decat baza fanilor sa puna pretzul mic, iar atunci cand stadionul e prea mic fatza de fani sa puna pretzul mare, in general eu prefer prima varianta, e cea mai buna, deci facetzi-va stadion shi punetzi pretzul mic (intre 10 shi 13 euro).
I'm A Legend
U Should Take A Picture Of Me
You Should Be Happy To Be In My Presence
I Should Charge U With Fee
ImageImage
robert_11

Post by robert_11 »

ia zi ai reusit sa-ti dai seama de importanta skilurilor?
adica cam in procente sa zic: cat conteaza speed, stamina, ball btrl, shott, bla bla. intelegi?
budist
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1606
Joined: Fri Aug 20, 2004 10:37 pm
Location: Bucharest (ROMANIA)

Post by budist »

:D toata lumea intreaba asta, nimeni nu shtie, decat programatorii :P

orikum rezultatul e acelashi peste 1,5 - maxim 2 sezoane, tot ajunge la maxim un jucator.

Dak vrei lucruri mai esentziale decat importantza de la alea, eu itzi zic asha, moralul aduce la calitatea globala cam 1 punct pe 15%. Au fost cazuri in care eu am constatat ca aduce peste 10% la calitate gloabala

experientza, cred ca aduce de 2 ori mai mult la calitate.
I'm A Legend
U Should Take A Picture Of Me
You Should Be Happy To Be In My Presence
I Should Charge U With Fee
ImageImage
robert_11

Post by robert_11 »

hai ca m-ai linistit. acum zi-m daca stii ce skiluri sunt importante pt fiecare post.
budist
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1606
Joined: Fri Aug 20, 2004 10:37 pm
Location: Bucharest (ROMANIA)

Post by budist »

alea care sunt cu bold :D

reflex joc de picior
deposedari cap
viziune pase
sut cap
I'm A Legend
U Should Take A Picture Of Me
You Should Be Happy To Be In My Presence
I Should Charge U With Fee
ImageImage
Daniy_EL
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1062
Joined: Sat Feb 05, 2005 11:30 pm
Location: Iasi

Post by Daniy_EL »

robert_11 wrote:hai ca m-ai linistit. acum zi-m daca stii ce skiluri sunt importante pt fiecare post.
cand dai pe un jucator clic o sa-ti afiseze toate skilurile, iar ultimele doo (ingrosate, cum bine zice si budist) is cele mai importante pentru jucatoru respectiv. pe urma mai erau si prin reguli cateva chestii ajutatoare, in sensul ca in afara de alea 2 mai sunt...
budist
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1606
Joined: Fri Aug 20, 2004 10:37 pm
Location: Bucharest (ROMANIA)

Post by budist »

mey, in afara de alea 2 le bagi pe restu pe rand, ca nu prea conteaza ordinea lor, sau dak vrei sa conteze, dai shi tu o fortza la fundashi, tehnica la mijlocashi, intuitzie tehnica shi viteza la atacantzi, ma rog ai intzeles tu.
Orikum la acelashi rezultat se ajunge ;)
I'm A Legend
U Should Take A Picture Of Me
You Should Be Happy To Be In My Presence
I Should Charge U With Fee
ImageImage
iepurilah
Assistant Coach
Posts: 21
Joined: Mon Feb 21, 2005 11:16 am
Location: the chair....
Contact:

Post by iepurilah »

acu sper sa nu te superi pe mine budist, ca am vazut ca tu ai facut traducerea, dar pe mine ma amuza de mor cuvantul viziune. Nu spun ca trebuia sa pui altu, ca e f bun asta, da ma amuza asa, ca jucatorul meu are viziune :))

PS: robert, nici aci nu scap de tine? offf :P
One tequilla, two tequilla, three tequilla, floor.....
aciduzzo
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1424
Joined: Thu Feb 03, 2005 3:38 pm
Location: Iasi,center of the universe
Contact:

Post by aciduzzo »

Viziune nu mi se pare chiar asa de rau,eventual putea sa completeze viziunea jocului...nu ar suna rau nici constructie dealtfel
Ho

Post by Ho »

daca am un fundas, spre ex, care are calitati de atacant mai bune decat de fundas (sic!), il pot pune in atac, sau va fi marcat de faptul k nu joaca pe postul lui ?
budist
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1606
Joined: Fri Aug 20, 2004 10:37 pm
Location: Bucharest (ROMANIA)

Post by budist »

e marcat postul, deci va juca varza.
I'm A Legend
U Should Take A Picture Of Me
You Should Be Happy To Be In My Presence
I Should Charge U With Fee
ImageImage
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”