Gresheli la traducere si adaptare

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Post by kennyanu »

deci...sa incep :)
blessure12 - General Hamstring injury Ruperea tendonului muşchiului bicepsului femural
asta mi s pare stupida de-a binelea...eu zic doar ruperea tendonului femural c draq sa caute biceps acolo

blessure13 - General Stress fracture Ruptură fibrilară la membrul inferior drept
asta e fracura datorata jocurilor si stresului...nu e neaparat a membrului inferior drept scrie si tu ruptura fibrilara a piciorului...c draq...nu suntem toti savanti :)

blessure6 - General Concussion Comoţie
din cata engleza stiu eu...concussios inseamna lovitura...nu comotie...pune si tu...nu stiu...vanataie...durere la piciora..cv in genu...dak intelegi.. parerea mea:)
Revenit :)
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Post by kennyanu »

sau concussion inseamna contuzie :D...aveam un lapsus mai sus :D
Revenit :)
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Post by kennyanu »

Budis..explica-mi si mie accidentarea asta
1 zile Motiv: Scrântirea muşchiului stomacal
cum poate frate cinva sa isi scranteasca muschiul stomacal???
Revenit :)
budist
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1606
Joined: Fri Aug 20, 2004 10:37 pm
Location: Bucharest (ROMANIA)

Post by budist »

mereu uit sa ma uit peste accidentari sa le schimb...cand am facut traducerea am vb cu unu care se pricepea in medicina shi el mi le-a zis ;)
I'm A Legend
U Should Take A Picture Of Me
You Should Be Happy To Be In My Presence
I Should Charge U With Fee
ImageImage
Daniy_EL
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1062
Joined: Sat Feb 05, 2005 11:30 pm
Location: Iasi

Post by Daniy_EL »

*Mustapha Rector a văzut un şut fiind respins de bara colţului scurt. (bara respinge??? uau :shock: ) :arrow: Mustapha a trimis (sau trimite) mingea in bara
*Ricardo Camara a gonit prin defensivă lovind mingea in poartă printre 2 fundaşi şi portar! A venit din senin şi i-a luat pe toţi prin surprindere, nu e bine deloc. :arrow: Ricardo a trecut prin defensiva trimitand mingea in poarta. A fost o faza care i-a surprins pe toti.
*Portarul a reuşit o salvare senzaţională la Ricardo Camara înaintea unui magnific dublu stop pentru a-l opri pe Ricardo Camara din nou. :arrow: Senzationala parada a portarului care a reusit sa-l blocheze pe Ricardo de 2 ori.
*Amadou Tihinen a ratat penaltyul apărat de portar. Loveşte penaltyul pe jos şi tare, dar Godwin Mrdakovic face o salvare bună. :arrow: Amadou rateaza un penalty! A lovit mingea tare pe jos dar Godwin a ghicit partea!
*O centrare la colţul lung, l-a văzut pe Mustapha Rector sărind mai sus de 2 fundaşi dar a trimis mingea cu capul pe lângă. :arrow: Mustapha sare mai sus decat 2 fundasi adversi in urma unei centrari la coltul lung (sau "de pe partea opusa", ca asta ar insemna). Mingea trimisa de el cu capul trece pe langa.
*O lovitură bătută bine de la mijlocul terenului l-a prins pe Amadou Tihinen într-o situaţie excelentă de a inscrie dar portarul a reuşit s-o boxeze în corner. (ce sa boxeze frate????)

etc etc
astea is numai cateva... no offence vali, dar parca ar fi traduceri facute de logodnica mea!!! adik, e as la engleza dar n-are cunostinte fotbalistice :twisted:
propunerile sunt urmate de semnul galben ":arrow: " ;)
S3: 2 in F.230 ||S4: 10 in E.77 ||S5: 3 in E.77
S6: 1 in E.77 ||S7: 1 in D.26 ||S8: 2 in C.9
S9: primu roman in B: 13 in B.3
S10: 7 in C.7 || S11: 5 in C.7 ||S12: 15 in C.7
S13: 7 in D.20 ||S14: 15 in D.20 ||S15: 1 in E.59
budist
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1606
Joined: Fri Aug 20, 2004 10:37 pm
Location: Bucharest (ROMANIA)

Post by budist »

ok, hai ca le corectez pe astea, dak face cineva asha shi pt accidentari le corectez shi pe alea ;).

hmm... eu am facut din eng in romana tradus ca ei, te potzi uita shi la versiunea in eng, acuma chestia e ca la unele texte trebuie sa apara numele jucatorului de 2 ori:

The keeper pulled off a brilliant save from $param1 before a great double stop to deny $param1 again.
Portarul a reuşit o salvare senzaţională la $param1 înaintea unui magnific dublu stop pentru a-l opri pe $param1 din nou.

eu o sa schimb asha, sa vad dak nu da vreo eroare ;)

punch it away, giving away a corner. - am schimbat s-o respinga... dar in mod normal era cu pumnul - boxeaza ;)
I'm A Legend
U Should Take A Picture Of Me
You Should Be Happy To Be In My Presence
I Should Charge U With Fee
ImageImage
budist
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1606
Joined: Fri Aug 20, 2004 10:37 pm
Location: Bucharest (ROMANIA)

Post by budist »

concussion
# s comoţie f

mi se pare ca e comotie nu contuzie, asta dak nu gresheshte dictzionarul
I'm A Legend
U Should Take A Picture Of Me
You Should Be Happy To Be In My Presence
I Should Charge U With Fee
ImageImage
Daniy_EL
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1062
Joined: Sat Feb 05, 2005 11:30 pm
Location: Iasi

Post by Daniy_EL »

budist wrote:
punch it away, giving away a corner. - am schimbat s-o respinga... dar in mod normal era cu pumnul - boxeaza ;)
corect si prima varianta si a doua, dar tot nu mi-ai spus ce ANUME boxeaza!!! obiectu muncii :twisted: respinge mingea, boxeaza mingea etc ;)
S3: 2 in F.230 ||S4: 10 in E.77 ||S5: 3 in E.77
S6: 1 in E.77 ||S7: 1 in D.26 ||S8: 2 in C.9
S9: primu roman in B: 13 in B.3
S10: 7 in C.7 || S11: 5 in C.7 ||S12: 15 in C.7
S13: 7 in D.20 ||S14: 15 in D.20 ||S15: 1 in E.59
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Post by kennyanu »

budist....dak ar face comotie...nu cred k ar sta doar 4zile...la contuzie..stai 1-2zile...si oricum...eu am facut mai sus dak te-ai uita nishte traduceri....kre seamana cat de cat a accidentari fotbalistice...si revin la scrantirea muschiului stomacal :shock: cum poate cineva sa faca asa cv?? :shock:. sa imi explice si mie prietenu ala al tau d la medicina. sa nu mor prost
Revenit :)
Good Thor
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1949
Joined: Sun Apr 10, 2005 9:55 am
Location: Giulesti - Bucuresti - Romania - Europa
Contact:

Post by Good Thor »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ... nu le am cu medicina :roll:

"scrantirea muschiului stomacal" - poate sa insemne ca acel jucator a fost lovit cu o mingea in stomac :lol: ... poate sa insemne ca a mancat prea mult incat provoaca dureri la stomac :lol: ... si cate mai cate posibilitati :twisted:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ... ce ziceti le am cu medicina :?: :roll:
Daca-i judeci pe oameni, nu mai ai timp sa-i respecti.
ImageImage
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Post by kennyanu »

Good Thor wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ... nu le am cu medicina :roll:

"scrantirea muschiului stomacal" - poate sa insemne ca acel jucator a fost lovit cu o mingea in stomac :lol: ... poate sa insemne ca a mancat prea mult incat provoaca dureri la stomac :lol: ... si cate mai cate posibilitati :twisted:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ... ce ziceti le am cu medicina :?: :roll:
pai hai sa zicem "lovit cu o mingea in stomac". cat d tare sa t loveasca pt k sa stai accidentat??? nu are cum sa manance prea mult...decat la oameni normali....sportivi au un doctor kre le zice c sa manance. deci astea sunt false ;)
Revenit :)
Good Thor
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1949
Joined: Sun Apr 10, 2005 9:55 am
Location: Giulesti - Bucuresti - Romania - Europa
Contact:

Post by Good Thor »

Faza cu lovitul mingii in stomac sa stii ca poate sa tina pe toata durata meciului ... si da este cam rara asemenea faza :lol:

Faza cu mancatul a fost o mica gluma :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Daca-i judeci pe oameni, nu mai ai timp sa-i respecti.
ImageImage
budist
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1606
Joined: Fri Aug 20, 2004 10:37 pm
Location: Bucharest (ROMANIA)

Post by budist »

kennyanu wrote:budist....dak ar face comotie...nu cred k ar sta doar 4zile...la contuzie..stai 1-2zile...si oricum...eu am facut mai sus dak te-ai uita nishte traduceri....kre seamana cat de cat a accidentari fotbalistice...si revin la scrantirea muschiului stomacal :shock: cum poate cineva sa faca asa cv?? :shock:. sa imi explice si mie prietenu ala al tau d la medicina. sa nu mor prost
ai uitat sa schimbi in timp real. 1 zi in SP inseamna 1 sapt in viatza adevarata. Deci 4 zile cat e comotzia ushoara inseamna 4 saptamani, deci o luna in viatza reala. Cum shi o fractura nu te tzine 9 zile, ci te tzine 2 luni shi jumatate ;)
I'm A Legend
U Should Take A Picture Of Me
You Should Be Happy To Be In My Presence
I Should Charge U With Fee
ImageImage
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Post by kennyanu »

budist wrote:ai uitat sa schimbi in timp real. 1 zi in SP inseamna 1 sapt in viatza adevarata. Deci 4 zile cat e comotzia ushoara inseamna 4 saptamani, deci o luna in viatza reala. Cum shi o fractura nu te tzine 9 zile, ci te tzine 2 luni shi jumatate ;)
da..aici ai dreptate...dar totusi....jucatorii astia fac destul d des comotie...ceea ce nu s intampla in timp real :wink:
Revenit :)
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Post by kennyanu »

na frate...explica-mi si mie asta
Motiv: Ruperea tendonului muşchiului bicepsului femural
c mama draq inseamna :D?? :shock:
da..si mai explica si scrantirea muschilui stomacal. k tot nu am inteles....
Revenit :)
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”