Conditia jucatorilor scade mult de la meci la meci

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

Post Reply
danoak
Assistant Manager
Posts: 68
Joined: Sat Feb 17, 2007 9:25 am

Conditia jucatorilor scade mult de la meci la meci

Post by danoak »

Salut!

De vreo 2 sezoane incoace,dupa meciurile de liga conditia jucatorilor scade mult dupa meciurile de liga.Asta face ca sa obtina performante mai mici cu 4-5 dupa vreo 3 meciuri consecutive in liga,dar probabil le si creste sansa de a se accidenta.

O patesc si cei tineri pana in 24 de ani si cei peste 30 ani.

Am observat ca adversarul meu din ultimul meci din liga nu are problema asta.La mine suny unii de au scazut din 98-100 la 92 procente,iar maine imi vor scoate performante cu 2-3 puncte mai mici.Fundatii centrali sunt terminati:au 29 respectiv 30 ani si au scazut de la 96-98 direct la 86 :(,iar cei laterali au 91 respectiv 92 dupa ultimul meci .

Stafful este la 100% pregatire.
Voi va confruntati cu astfel de situatie?Exista vreo rezolvare?

O zi buna!

Cred ca trebuia sa o postez la Intrebari SoccerProject.
Rog un moderator sa mute postul sau sa imi spuna daca pot sa postez si acolo fara sa fie vreo problema din cauza ca e postat de 2 ori.

Multumesc!
bunicutzu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3039
Joined: Tue Jan 16, 2007 9:49 pm
Location: Timisoara

Post by bunicutzu »

pai la 29 de ani e normal ... de la 29 ani incepand jucatorii isi refac doar 10% fitness pe zi. de aceea ... pierd mai mult. eu am un singur titular de peste 29 ani (30) si scade de obicei de la 100 la 91 dupa 1 meci de liga. mai conteaza si stamina pe care o au jucatorii.
coolrain
Team Manager
Posts: 230
Joined: Sat Jan 27, 2007 7:52 am

Post by coolrain »

Bunicutzu, tu ce parere ai: se poate face o echipa competitiva cu jucatori de la 27 de ani in sus? Am observat ce sunt mai ieftini, chiar daca au salarii mai mari...

Tu daca ai dispune de o suma de 100 de mil (spre exemplu) si ar trebui sa-ti faci echipa de la zero, ce strategie ai aplica?

Mersi mult! :)
It's just a job. Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I beat people up. - Muhammad Ali
dardar_3
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1117
Joined: Tue Jun 12, 2007 9:11 am
Location: Bucuresti

Post by dardar_3 »

Sa inteleg ca ai 100 de mil si nu ai ce face cu ei?... :P

Baga un ochi si la echipa mea ca nu regreti... :lol: :lol: :lol:
Diavolo
danoak
Assistant Manager
Posts: 68
Joined: Sat Feb 17, 2007 9:25 am

Post by danoak »

OK!

Am intles in privinta celor de 29 de ani,desi chestia asta nu are nici o taina cu realitatea (jocul sta prost la aspectul asta).

Insa fundasii laterali sunt pana in 25 ani(LB titular are 22 iar RBul 26 ani) ,portarul are 26 ani.Aici ce ar mai fi?

danoak
Assistant Manager
Posts: 68
Joined: Sat Feb 17, 2007 9:25 am

Post by danoak »

Stamina=Rezistenta.

Ok,cred ca nu mai cumpar jucator cu rezistenta sub 85-90. Observ ca un LM de 21 ani cu 2 meciuri (1 amical, 1 meci de liga jucate in 24 de ore) are conditie 95%.Daca il mai joc 1 meci in liga se prea poate ca un al 3lea meci de liga sa-l dea peste cap.In fine!
bunicutzu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3039
Joined: Tue Jan 16, 2007 9:49 pm
Location: Timisoara

Post by bunicutzu »

nu neaparat ... eu nu ma uit neaparat la stamina desi e o idee. oricum, in general nu prea e ok sa joci cu 1 jucator 4 meciuri oficiale consecutive.

coolrain, uita-te la skunk, nu stiu cati jucatori are sub 27 ani ...
faza nasoala e ca dupa ce ai facut echipa competitiva cu cei 100M (competitiva si nu prea) joci 2-3 ani cu ea si apoi mori, te scufunzi, ca nu mai ai de unde sa-i refaci. si la vanzare nu iei pe ei mai nimic.
eu as cumpara tineri cu posibilitati, (la 3-4M bucata ar iesi vreo 30 de tineri) din care ti-ar ramane vreo 10 buni (daca ii iei cu atentie) iar de pe restul de 20 care nu ar fi tare buni ti-ai mai lua o tura de 20 (i-ai vinde tot cam cu 3-4M daca nu mai mult) si apoi ai mai avea din ei 6-7 si iaca, ai avea o echipa si ceva banuti cu care sa continui in ritmul asta si sa asiguri o intinerire perpetua.
bine, chestia asta este statistica si na, imaginara, dar rezultatele reale nu ar trebui sa fie prea departe de ea. iti trebuie insa si timp pentru o astfel de strategie, insa eu sunt adeptul strategiilor pe termen lung.
Ciobanu Stefan
Assistant Coach
Posts: 15
Joined: Wed Feb 27, 2008 11:56 am
Contact:

Post by Ciobanu Stefan »

Dar ce vei face Bunicutzu cind toti cei tineri, vor ajunge (toti odata) la sfirsitul carierei ? si ce rezultate ai sa ai cu cei tineri in primele sezoane? ori retrogradezi pina in H, iar du aia te ridici in A. :lol:
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Post by kennyanu »

coolrain wrote:Bunicutzu, tu ce parere ai: se poate face o echipa competitiva cu jucatori de la 27 de ani in sus? Am observat ce sunt mai ieftini, chiar daca au salarii mai mari...

Tu daca ai dispune de o suma de 100 de mil (spre exemplu) si ar trebui sa-ti faci echipa de la zero, ce strategie ai aplica?

Mersi mult! :)

poti face o echipa competitiva...conditia este sa fie si rezervele cu moral 100 si exact la fel d buni k primu 11. :wink:
Revenit :)
bunicutzu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3039
Joined: Tue Jan 16, 2007 9:49 pm
Location: Timisoara

Post by bunicutzu »

Ciobanu Stefan wrote:Dar ce vei face Bunicutzu cind toti cei tineri, vor ajunge (toti odata) la sfirsitul carierei ? si ce rezultate ai sa ai cu cei tineri in primele sezoane? ori retrogradezi pina in H, iar du aia te ridici in A. :lol:
daca citesti cu atentie tot postul meu vei observa ca am zis "ai avea o echipa si ceva banuti cu care sa continui in ritmul asta si sa asiguri o intinerire perpetua. "

daca e intinerire perpetua, atunci nu se pune problema ca vor ajunge toti odata la sfarsitul carierei. in cei 8 ani (de la 21 ani la 29) ai timp berechet sa ajunga altii mai tineri sa le ia locul, urmand aceeasi schema.
be_best
Team President
Posts: 938
Joined: Sat Sep 15, 2007 1:02 pm
Location: Bucharest
Contact:

Post by be_best »

Apropo de faza cu rezistenta jucatorilor am observat ca si la mine mai sunt probleme:
de exemplu am un CM 20 ani, 93 rezistenta, si mereu scade cu mai mult de 5. In timp ce mai am un CM de 32 ani mai prost ca ala din toate pctele de vedere si poate juca 2 meciuri fara sa oboseasca cat primul....

Chiar vroiam sa intreb mai de mult timp asta...
Rapid... Clubul notru drag, ce mult te iubim... La bine la greu... Fluturam, steagul alb-visiniu!
S20/21/24/25/28 - H/G/F/E/D 1st
S29 - C?
Reforma in sanatate - Oportunitate financiara!
Aici esti pe Teren Sportiv - aici faci sport!
unicool
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2786
Joined: Sun Jan 29, 2006 1:42 am
Location: Romania-Timisoara
Contact:

Post by unicool »

be_best wrote:Apropo de faza cu rezistenta jucatorilor am observat ca si la mine mai sunt probleme:
de exemplu am un CM 20 ani, 93 rezistenta, si mereu scade cu mai mult de 5. In timp ce mai am un CM de 32 ani mai prost ca ala din toate pctele de vedere si poate juca 2 meciuri fara sa oboseasca cat primul....

Chiar vroiam sa intreb mai de mult timp asta...
jucatorilor pana la 20 de ani,inclusiv,si celor de peste 30 inclusiv le scade conditia mai mult.cand va face 21 de ani CM-ul tau va putea sa joace si 3 meciuri fara sa oboseasca.
"Prostia inseamna sa faci acelasi lucru in mod repetat, asteptand rezultate diferite!"
"Liga a IV-a, seria a II-a, locul 3, ca să vadă toată țara unde-i Poli Timișoara!"
be_best
Team President
Posts: 938
Joined: Sat Sep 15, 2007 1:02 pm
Location: Bucharest
Contact:

Post by be_best »

Tx....
(invata sa fuga mai economic:p) :D
Rapid... Clubul notru drag, ce mult te iubim... La bine la greu... Fluturam, steagul alb-visiniu!
S20/21/24/25/28 - H/G/F/E/D 1st
S29 - C?
Reforma in sanatate - Oportunitate financiara!
Aici esti pe Teren Sportiv - aici faci sport!
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”