Hidden/antrenament/transfer/...

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

zdeno
Groundsman
Posts: 9
Joined: Sat Mar 08, 2008 6:21 pm
Location: Romania
Contact:

Hidden/antrenament/transfer/...

Post by zdeno »

Buna tuturor, sunt o noua aditie pt managerii romani aici prin SP :) Dar din pacate, oricat m-as stradui sa caut si sa citesc, ma obosesc prea repede si pierd interesul...asa ca m-am gandit ca daca tot ii forum, sa mai intreb si eu, poate poate careva din voi O sa-mi raspunda.

Asa, sa incepem:
Am echipa de o saptamana, si pana acum am facut multe bune si rele.Sa categorizez intrebarile sa va fie mai usor sa raspundeti:

Transfer Am transferat deja 5 jucatori (2 cu + 90% hidden) de pe piata gratuita...oferindu-le salariu cat mai mic dar cat se poate de mare ca sa vin la mine. Am oferit aproape intotdeauna 1/2 din salariu prima de castigare, iar in functie de rating 50k->150k bonus...

Acum intrebarea: Chiar si daca ii dau salariu mai mare decat o echipa concurenta, el poate sa nu vina la mine, pt. ca eu sunt in H si cealalta echipa e in D? Daca ii dai bonus mai mare si salariu acceptabil el vine mai repede la tine sau cum sta treaba asta...are rost sa-i dau si prima de castigare?

Hidden Folosesc SPMT si can caut la transferuri jucatori, intotdeauna calculez posibilul hidden skill sa fie cat mai mare (90+)...nu stiti cumva daca SPMT se tine de cuvant si daca zice ca jucatorul X are 95 hidden, dupa ce o sa antrenez la max jucatorul, o sa aiba 88->90 sau chiar 95?(consider ca SPMT oscileaza cu 5-7% la estimare)

Antrenament Am antrenor 100% si l-am pus la automat, caci i-mi convine ideea cu antrenamentul implementat de antrenor...dar nu ma risc si intotdeauna cand are un jucator max la un skill, ii aleg alt skill prin aplicand inca o data antrenamentul automatic....sau cateodata il schimb daca ma intereseaza ceva anume de antrenat. Ei ... dar daca nu sunt in fata calculatorului toata ziua? jucatorul daca este max-at la 04:00 ...el pierde 4 antrenamente (posibile 4min-7,8max de puncte)...este o modalitate de a ocoli aceasta neplacere?
Si cum functioneaza antrenorul secund? eu daca zic ca ma duc in vacanta, el preia...dar schimba si antrenamentul jucatorilor care pe parcurs se max-ez?


Fiind ultima zi (presupun) in care sunt obligat sa transfer numai jucatori fara echipa, as vrea sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac...sa incerc sa caut ceva jucatori tineri cu hidden bun , de la alte echipe..sa zicem cu max de 200k transfer, sau sa continui cu lupta pt jucatorii tineri?

A, si sa nu uit, daca are cineva interes sa-mi fie mentor, sunt dispus sa ma fac student SP :P
bunicutzu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3039
Joined: Tue Jan 16, 2007 9:49 pm
Location: Timisoara

Post by bunicutzu »

jucatorul nu tine cont de rank-ul concurentei. ce sa zic, poate tine daca ofertele sunt egale, altfel merge la echipa care face oferta cea mai buna. el calculeaza contractul in general, pe toata perioada (cred :D). care ii ofera mai mult il ia. in general hidden skillul zis de spmt este acolo, in jur. in cel mai rau caz (cea mai mare diferenta), daca jucatorul are X GR si scade 1 punct (rezistenta de ex.) trecand la un X-1 GR, hidden skill-ul va fi cel mai mic posibil. uf, sper ca m-am facut inteles ca ma cam grabesc :D

din cate stiu, antrenorul nu schimba automat antrenamentul, doar cand ii spui tu din nou "automatic". altfel ... el tot antreneaza skill-ul la care s-a pus sa antreneze cand i-ai dat ultima oare "automatic". asa ca ar fi bine dupa fiecare simulare sa ii dai automatic.
zdeno
Groundsman
Posts: 9
Joined: Sat Mar 08, 2008 6:21 pm
Location: Romania
Contact:

Post by zdeno »

bunicutzu wrote: trecand la un X-1 GR, hidden skill-ul va fi cel mai mic posibil
cel mai mic posibil este undeva prin ~5-7 GR?
bunicutzu wrote:din cate stiu, antrenorul nu schimba automat antrenamentul, doar cand ii spui tu din nou "automatic". altfel ... el tot antreneaza skill-ul la care s-a pus sa antreneze cand i-ai dat ultima oare "automatic".
Dar cu optiunea "hollyday", cu antrenorul secund?

P.S. Multam fain ca ai raspuns.
sir.alex.ferguson
Team President
Posts: 504
Joined: Tue Jan 01, 2008 8:45 pm
Location: ROMANIA
Contact:

Post by sir.alex.ferguson »

zdeno de la ce iti vine numele asta :D??
Team:Fc Manchester Pitesti
Manager:sir.alex.ferguson

25=>H.1392-(?)
Spawn_9
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1343
Joined: Wed Dec 28, 2005 12:27 pm
Location: pe unde apuc
Contact:

Post by Spawn_9 »

cat despre transferuri.. ai la inceput cam 2 mil din cate stiu.. faci un imprumut de inca 2.5 mil.. si ai avea 4.5.. ei acuma poti sa cumperi jucatori cat mai ieftin.. max 500 k bucata.. ii cresti si apoi ii vinzi.. nu poti sa dai un jucator deja antrenat pe mai putin decat ai dat la inceput pe el.. asta daca nu e prea catastrofa.. sub 75 cal globala la final..
Astfel faci rost de bani si mai multi.. si tot asa.. tot timpul trebuie sa ai ceva tineri care sa ii tii pt profit.. ai inceput foarte bine cu hidden skill.. dar fii atent si la agresivitate.. si acolo e fff important..
Cat despre SPMT.. el are o marja de eroare.. oricum foarte mare nu e.. parca era +-3 puncte la cal ascunsa... oricum.. calitatea se va modifica.. dar nu cu mult.. daca ai un jucator cu 80 cal globala sa nu ai pretentii sa aiba peste 85 la final..valoarea exact o sa o afli la final..
aceasta calitate ascunsa conteaza la fel de mult la cele principale in calculul final al calitatii globale a jucatorului
Cat despre vacanta.. mai bine e sa ai un prieten care sa iti seteze echipa.. nu am increde in ce face antrenorul acolo...
bunicutzu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3039
Joined: Tue Jan 16, 2007 9:49 pm
Location: Timisoara

Post by bunicutzu »

GR inseamna global rating, in romaneste calitate globala. calitatea globala creste cu cate un punct la fiecare 15 puncte la skillurile obisnuite sau 7.5 puncte la skill-urile de baza. de ex. daca jucatorul iti este la 30 la rezistenta si se antreneaza, GR-ul fiind 50, oricand pana ajunge la 44 GR-ul creste la 51. daca creste cand rezistenta se face 31 (bineinteles, fara ca celelalte sa sufere vreo modificare) inseamna ca se va face 52 cand rezistenta va fi 46, 61 samd.
hidden skill-ul este calculat de catre spmt in functie de GR si de suma celorlalte skilluri (care conteaza la GR). astfel ca atunci cand rezistenta e 30 si GR 50 va avea cea mai mica valoare posibila, iar cand rezistenta va fi 31 si GR 51 va avea cea mai mare valoare posibila. bineinteles, a ramas in continuare valabila ipoteza ca GR-ul a crescut cand rezistenta s-a facut 31.
zdeno
Groundsman
Posts: 9
Joined: Sat Mar 08, 2008 6:21 pm
Location: Romania
Contact:

Post by zdeno »

sir.alex.ferguson wrote:zdeno de la ce iti vine numele asta :D??
De fapt...de la nimeni...e numele meu.;)
zdeno
Groundsman
Posts: 9
Joined: Sat Mar 08, 2008 6:21 pm
Location: Romania
Contact:

inteleg

Post by zdeno »

E tare faza acum ca stiu cum sta treaba cu calitatea globala, cum creste de fapt. Multumesc pt explicatii.
Stiu sa ma orientez destul de repede in ceea ce priveste online manager, am jucat vre-o 2 ani hattrick, Xperteleven, footbaldotmanager...si alte multe, dar chiar cred ca acesta este ceea ce caut.
Spawn_9, incerc sa aduc jucatori cu agresivitate de max 60%, binenteles, caut sa fie 0 :D dar daca are calitate ascunsa la 90+ incerc sa-l iau chiar daca are 59 agresivitate. Nu stiu daca e bine, sa ma contraziceti, dar ca inceput vreau sa am min 35 jucatori, care sa fie cat de cat buni(sa pot sa-i tin economic chiar daca sunt in H), iar daca cativa din ei o sa fie calitatea I, nu o sa-i las din echipa dac o sa am posibilitatea.
Bunicutzu, am citit, ai raspuns la cineva ca rezistenta scade cam 1-2 puncte pe zi...aia inseamna ca antrenezi de fapt numai 2 simulari ca sa o tii constant...ansa inseamna ca rezistenta ar trebui antrenata ultima?(pt eficienta maxima la antrenament)
Pt. succes in promovare combinat cu cresterea financiara este vital achizitionare unor jucatori de 17+,19 ani? Caci acum ma bazez pe regula 21-23, care cred ca e suficient pt echipa A.

P.S.Bugetul unei echipe noi create este de 1.4m.
Black_eagle
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1408
Joined: Sat Jun 09, 2007 10:08 am
Location: Home
Contact:

Post by Black_eagle »

un salariu de 50 k e un salariu enooorm pentru cineva din H; eu dau la toata echipa 60 k. cu bonusuri de victorie se fac 90 k
Image
Image
zdeno
Groundsman
Posts: 9
Joined: Sat Mar 08, 2008 6:21 pm
Location: Romania
Contact:

Post by zdeno »

Black_eagle wrote:un salariu de 50 k e un salariu enooorm pentru cineva din H; eu dau la toata echipa 60 k. cu bonusuri de victorie se fac 90 k
Fara suparare,dar cred ca ai incurcat topicul....esti sigur ca aici ai avut tu treaba cu salariul de 50k ? Nu cred ca poti sa gresesti topicul chiar asa de rau....te sfatuiesc sa citesti inca o data ce scriem aici...nu am scris de nici un salariu asa de mare.
Black_eagle
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1408
Joined: Sat Jun 09, 2007 10:08 am
Location: Home
Contact:

Post by Black_eagle »

50 k era o estimare (poate exagerata ce-i drept , dar in scopul sa-mi dovedesc un punct de vedere) a unui salariu pe care trebuie sa-l platesti unui jucator adus gratis.intrade-var ca se poate sa reusesti doar cu 20 k + bonusuri etc. dar totusi si 10 k (pentru un jucator )este prea mult pentru o echipa din H. tin minte ce ma bucuram cand faceam cate 60 k din bilete la un meci acasa (maximul ). parerea mea este ca salariile TOTALE la un meci pentru o echipa la inceput de drum este de 40 k maxim.acum ca ai 2 milioane in cont nu simti dar sa vezi cat castigi si cat dai in urma unui meci.
de ce totzi se grabesc? conduci o echipa la inceput de drum nu o formatie de superstaruri.de ce trebuie neaparat sa faci tranferuri cand abia ai echipa de o saptamana?nici macar nu stii ce jucatori ai
Edit. si ti-am citit posturile si sunt apropae sigur ca nu esti tu chiar incepator in Soccerproject. :D faza cu hidden skillul, scaderea rezistentzei cu 1 punct pe zi , tactica de intinerire a echipei ,anrenarea rezistentzei ultima, pentru eficientza in antrenament,Spmt-ul si marja lui de eroare si alte din astea .... nu le stii din prima saptamana oricat de mult te-ai fi informat si pe forum si-n regulament, si oricat de repede si bine te-ai orienta
Image
Image
zdeno
Groundsman
Posts: 9
Joined: Sat Mar 08, 2008 6:21 pm
Location: Romania
Contact:

Post by zdeno »

Black_eagle wrote:50 k era o estimare (poate exagerata ce-i drept , dar in scopul sa-mi dovedesc un punct de vedere) a unui salariu pe care trebuie sa-l platesti unui jucator adus gratis.intrade-var ca se poate sa reusesti doar cu 20 k + bonusuri etc. dar totusi si 10 k (pentru un jucator )este prea mult pentru o echipa din H. tin minte ce ma bucuram cand faceam cate 60 k din bilete la un meci acasa (maximul ). parerea mea este ca salariile TOTALE la un meci pentru o echipa la inceput de drum este de 40 k maxim.acum ca ai 2 milioane in cont nu simti dar sa vezi cat castigi si cat dai in urma unui meci.
de ce totzi se grabesc? conduci o echipa la inceput de drum nu o formatie de superstaruri.de ce trebuie neaparat sa faci tranferuri cand abia ai echipa de o saptamana?nici macar nu stii ce jucatori ai
Edit. si ti-am citit posturile si sunt apropae sigur ca nu esti tu chiar incepator in Soccerproject. :D faza cu hidden skillul, scaderea rezistentzei cu 1 punct pe zi , tactica de intinerire a echipei ,anrenarea rezistentzei ultima, pentru eficientza in antrenament,Spmt-ul si marja lui de eroare si alte din astea .... nu le stii din prima saptamana oricat de mult te-ai fi informat si pe forum si-n regulament, si oricat de repede si bine te-ai orienta
Toata stima si respectul, si vorbesc foarte serios. Esti un manager roman in prima faza si alta ar fi ca esti activ si postezi in forum, inceri sa ajuti etc etc...jos caciula. Dar eu as spune ca te grabesti sa judeci.
Chiar nu-mi pasa daca tu crezi ca nu sunt incepator, dar nu vad dc as intreba si m-as face incepator. Dar am scris, am experienta in online football manager, am scris acolo cate am jucat...asa ca stiu cate ceva. Si ce ai zis, ca o saptamana nu vreau sa fac cine sti ce...pai am ochi si creier ca sa ma ajute sa gandesc...si daca vad ca se antreneaza jucatorii destul de repede...atunci hai sa am cel putin aia 77,(7)% (daca nu reusesc sa cumpar 45 juc., ma indoiesc) ca sa pot antrena cat mai multi posibil, ca apoi sa-i vand sa am bani, caci oricum la promovare ni-mi sta mintea.
Iar apoi stii ca el fiin chiar si de 85 % nu-l cumpoara numai prostul daca are agresivitate de 98% si salariu de 40k de exemplu...de aceea cumpar sa fie 21-23 ani, agresivitate <60, salariu max la <70 GR 2000-3000. Nici un jucator cumparat nu are mai mult de 2000, de fapt cel mai mare salariu este de 1800 si unul are de 2000, atat. Si daca tot cumperi, si vezi ca are hidden (pe care afli de pe forumuri, tutoriale, guide-uri ce este si cu ce sa manca) de peste 90, vezi ca merita cumparat, caci da-l dracu, doar il dai la transfer daca n-o sa ai nevoie de el, dar macar banu faci.
Zic ca sunt incepator si sunt incepator in Sp, dar nu pot sa zic ca sunt incepator in online football management, si daca vreau sa ma joc SP, macar sa incerc sa o fac bine...atunci ma informez, citesc, intreb si ma ard...intotdeauna invatand mai multe si mai multe...care te fac fericit si te imping inainte la mai mult si mai mult, in fine, macar in H asa se arata.

Dar chiar te rog sa ma ajuti cu ceva, caci pe mine ma cam da la pamant: Am cumprat chiar azi un jucator, cica 100 hidden,dar nu arata deloc asa:
in echipa mea: LF David Sedláček toate sunt blocate, in afara de stamina si shooting...are un rating de 67 ...dar chiar si daca calculezi 15 puncte +un punct la GR, i-ti iese numai +9.5 GR...total 76 sa zicem 79. muuult pe langa 100sau macar 90, na sa fie marja de eroare de 10 puncte la GR.

Ilumineaza-ma :)
bunicutzu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3039
Joined: Tue Jan 16, 2007 9:49 pm
Location: Timisoara

Post by bunicutzu »

as vrea sa te iluminez eu dar nu inteleg ... hidden skill nu e GR. Daca zice ca are hidden skill 100, poate avea hidden skill 100 si un jucator cu 72GR, de ce nu ar putea? hidden skill-ul este un skill asemenea celor 2 de baza, adica conteaza de 2 ori mai mult la GR decat celelalte skilluri.
sunt de acord cu tine, prinzi foarte repede, da, stamina e bine sa o antrenezi ultima, e bine sa ai cat mai multi jucatori pentru ca din antrenament se castiga banii. dar ia jucatorii cu potential (adica neantrenati) ca daca iei jucatori cu skillurile antrenabile >50, in 90% din cazuri skillurile alea vor fi la maxim, ceea ce inseamna ca nu mai ai ce antrena. nu ai ce antrena => no money.
zdeno
Groundsman
Posts: 9
Joined: Sat Mar 08, 2008 6:21 pm
Location: Romania
Contact:

Post by zdeno »

bunicutzu wrote:as vrea sa te iluminez eu dar nu inteleg ... hidden skill nu e GR. Daca zice ca are hidden skill 100, poate avea hidden skill 100 si un jucator cu 72GR, de ce nu ar putea? hidden skill-ul este un skill asemenea celor 2 de baza, adica conteaza de 2 ori mai mult la GR decat celelalte skilluri.
sunt de acord cu tine, prinzi foarte repede, da, stamina e bine sa o antrenezi ultima, e bine sa ai cat mai multi jucatori pentru ca din antrenament se castiga banii. dar ia jucatorii cu potential (adica neantrenati) ca daca iei jucatori cu skillurile antrenabile >50, in 90% din cazuri skillurile alea vor fi la maxim, ceea ce inseamna ca nu mai ai ce antrena. nu ai ce antrena => no money.
Acum mi-ai dat cu matura peste cap...eu credeam ca acel hidden ii GR :( Dar tot nu inteleg ce este hidden skill...sa zicem: am portar cu hidden skill 100, iar acel hidden se refera de exepmlu la calitatea shooting? adica daca antrenez shooting la portarul cutare ii creste GR la fiecare 7.5 puncte ? Binenteles, acel hidden poate fi la oricare calitate secundara...

Am inteles bine?
Boggy22
Team Manager
Posts: 200
Joined: Thu Jan 10, 2008 2:41 pm
Contact:

Post by Boggy22 »

Imagineaza-ti acel Hidden Skil ca... "Omorat Tantari". La atacanti cele 2 de baza sunt Suturile si Capul, iar Omorat Tantari este la fel... un skill... Ca si cand ar mai fi acolo o bara cu Omorat Tantari, sub Cap si Suturi.

Aveam un jucator in echipa de 67%(maximizat) cu Hidden la 95%. Chiar nu ma incalzea hidden-ul. Oricum, eu caut jucatorii dupa BP, ca asta conteaza cel mai mult. Degeaba esti cotat bine, daca joci ca Banel Nicolita :lol:

Am luat echipa acum o luna, avea 55%, acum, in primul sezon nou am 74% echipa, 12 victorii din 12, si sezonul viitor ma vedeti sigur in G. + ca am inceput cu 1,4 milioane... Chinul dracului.
Image
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”