Inceputul perfect de cariera - pentru incepatori

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Post by Razvanica »

Kosmin wrote:ai cam inteles ideea :lol: doar ac banii din meciuri se impart egal al meciurile din cupa SP, in liga SP parca procentul e 95-5 iarl amicale si cupe amicale nu mai stiu :oops: parca era 85-15 dar nu ami stiu sigur, ma refer strict la impartirea banilor si nu la repartizarae bileetlor :D
50-50 in cupa
90-10 in liga
95-5 in amicale
:wink:
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Post by Kosmin »

Razvanica wrote:
Kosmin wrote:ai cam inteles ideea :lol: doar ac banii din meciuri se impart egal al meciurile din cupa SP, in liga SP parca procentul e 95-5 iarl amicale si cupe amicale nu mai stiu :oops: parca era 85-15 dar nu ami stiu sigur, ma refer strict la impartirea banilor si nu la repartizarae bileetlor :D
50-50 in cupa
90-10 in liga
95-5 in amicale
:wink:
am fost pe aproape :oops: si in amicale intra si cele din cupe amicale ??
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Post by Razvanica »

Kosmin wrote: si in amicale intra si cele din cupe amicale ??
dap
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Post by Razvanica »

@Elphax
In jocul asta, ca sa faci echipa buna trebuie sa faci transferuri. Pentru asta iti trebuie bani. Si ca sa faci bani trebuie si mai multe transferuri. Daca faci multe transferuri, o sa scada Team Spiritul si echipa o sa evolueze mai slab decat ar trebui. Ceea ce poate duce la o retrogradare. O retrogradare inseamna sa pierzi fani si bani. Din punctul meu de vedere, este mai bine sa termini 2 sezoane pe locul 3 in H si apoi sa promovezi succesiv pana in E (mai departe tine de cat timp liber ai), decat sa promovezi de pe 2 in primul sezon, sa retrogradezi din G si sa promovezi iar. Bine, acum e greu sa nu promovezi cand poti sa o faci. Te gandesti ca poti sa faci fata. Dar te trezesti ca nu e chiar asa (iti spune o persoana care a "trait" 2 retrogradari in SP).
Harder, better, faster, stronger
Elphax
Coach
Posts: 48
Joined: Tue Sep 02, 2008 8:00 pm
Contact:

Post by Elphax »

deci e nasol pt moral si fani cand retrogradezi, nu stiam asta ...

eu am nimerit o echipa slabuta, cu fani putini, am facut o gramada de transferuri gratis (mi-a dat un coleg sfaturi :) ) dar nu am f multi jucatori buni, mai mult tinere sperante pe care sa le vand ulterior

moralul e tot sub 40% ca fac transferuri

eu cred ca pot promova lejer de pe primul loc, am studiat putin adversarii si sper ca valoarea echipei va creste ca sa incerc sa ma mentin in G
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Post by Kosmin »

nu mai face transferuri gratis ca o sa te duca la faliment, banuiesc ac ai dat saalrii enorme :lol:
Elphax
Coach
Posts: 48
Joined: Tue Sep 02, 2008 8:00 pm
Contact:

Post by Elphax »

nu, le dau prime de victorie doar :) si ii joc mai mult in amicale
Black_eagle
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1408
Joined: Sat Jun 09, 2007 10:08 am
Location: Home
Contact:

Post by Black_eagle »

Elphax wrote:nu, le dau prime de victorie doar :) si ii joc mai mult in amicale
dar si cand joci un meci cu ei.ce gaura in buget itzi fac :D :D
Image
Image
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Post by Razvanica »

Parerea mea despre transferurile gratis este ca nu sunt profitabile decat daca folosesti mai putin jucatorii respectivi in campionat si ai o echipa suficient de buna ca sa castigi bani din cupe amicale. Daca iei un jucator liber, trebuie sa ii dai un contract substantial. Daca nu il joci in campionat, nu ii platesti bonusul de victorie, care si el e de multe ori substantial. In cupe amicale nu platesti bonusul asta. Deci ideal ar fi sa ai o echipa cu contracte mai mici pentru campionat, iar jucatorii care au bonusuri mari sa aduca profit din cupe.
In plus, un jucator cu contract mare e mai greu de vandut. Deci e dificil sa faci bani in felul asta (desi unii or sa ma contrazica spunand ca ei au facut - mie nu imi iese treaba asta). O metoda buna, din ce stiu eu, dar care necesita ceva timp pierdut, este sa monitorizezi cu atentie lista de transferuri. Apar multi jucatori pe care ii poti transfera sub pretul pietei si care iti aduc profit de peste 50% in o saptamana. Dar fiecare isi face tactica lui, dupa cum i se pare mai bine. E important si sa citesti cand ai timp topicurile mai vechi de pe forum, sau sa incerci sa inveti niste smecherii din istoria echipelor bune, din A sau B.
Multa bafta in SP si nu uita ca este un joc care creeaza dependenta (dar totusi doar un joc).
Harder, better, faster, stronger
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Post by Kosmin »

Elphax wrote:nu, le dau prime de victorie doar :) si ii joc mai mult in amicale
bun asa, ca daca ii abgi in oficiale te chelesc :lol: si dc iai luat sai joci doar in amicale ?
Elphax
Coach
Posts: 48
Joined: Tue Sep 02, 2008 8:00 pm
Contact:

Post by Elphax »

Black_eagle wrote:
Elphax wrote:nu, le dau prime de victorie doar :) si ii joc mai mult in amicale
dar si cand joci un meci cu ei.ce gaura in buget itzi fac :D :D
nu e chiar asa gaura, o singura data am gresit si am pus 2 din astia rezerve si mi-au luat 50k in plus ca am castigat :)

si oricum azi am vandut un jucator si am facut niste banuti

i-am luat in primul rand ca sa am dubluri pe posturi, eventual sa ii vand mai tarziu ...
dardar_3
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1117
Joined: Tue Jun 12, 2007 9:11 am
Location: Bucuresti

Post by dardar_3 »

Bine ai venit Elphax... :D Cu ce echipa tii, FC Timisoara sau Poli Timisoara... :D

Glumesc desigur.


Mult succes in campionat. Pe forum vei gasi foarte multe de invatat.


Cheia succesului: Antreneaza-ti jucatorii la maxim si apoi vinde-i pe aia mai slabi. Trateaza fiecare meci la victorie(exceptie poti face in ultimele etape cand esti deja promovat. ;) ) Nu sta 10 sezoane in H pentru ca ajungi la monotonie.
Diavolo
Elphax
Coach
Posts: 48
Joined: Tue Sep 02, 2008 8:00 pm
Contact:

Post by Elphax »

la ultimul meci am avut punctaj cumulat de 83, am in continuare punctaj maxim in serie

deja e mai bine, cresc, poate totusi voi face fata in G, eventual cu 1-2 achizitii :)
sharky1990
Team Board Member
Posts: 432
Joined: Fri Mar 16, 2007 3:41 pm
Location: galati

Post by sharky1990 »

nu te poti mentine in G cu suma liniilor mai mik de 100......bn acum depinde si ce G nimeresti ca eposibil sa nimeresti intrun G cu 5 echipe bot si deaja esti salvat de la retrogradare :lol:

ps: eu sunt in G iar suma liniilor este de 125 si voi promova sigur :D
Elphax
Coach
Posts: 48
Joined: Tue Sep 02, 2008 8:00 pm
Contact:

Post by Elphax »

saptamana trecuta aveam suma liniilor in jur de 70, acum am trecut de 80, mai iau cativa jucatori si sper sa ajung spre 100, daca nu ma pot mentine in G asta e, macar invat mai bine jocul
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”