Cum se umple stadionul...

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

mate1976
Team President
Posts: 596
Joined: Tue Jan 20, 2009 1:04 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: Cum se umple stadionul...

Post by mate1976 »

nu am stiut, mia culpa.
Marcus
Coach
Posts: 43
Joined: Tue Aug 05, 2008 9:03 pm

Re: Cum se umple stadionul...

Post by Marcus »

va intreb si eu ceva, cum e mai bine ca sa scoti profit mai mare: sa ai stadion mai mic decat baza fanilor si sa pui pret mare la bilete, sau sa ai stadion mai mare decat baza fanilor si sa pui pret mai mic ?
p3tyt
Assistant Manager
Posts: 50
Joined: Fri Dec 25, 2009 12:01 pm

Re: Cum se umple stadionul...

Post by p3tyt »

sa ai baza fanilor mereu mai mare ca stadionul , ca sa ai stadionul full , sa ai si satisfactia fanilor mare , pretul eu il am de 13$ , si vine stadionul plin , cam asa ar trebui
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Re: Cum se umple stadionul...

Post by Kosmin »

ca sa ai stadionul plin nu trebuie sa ai baza fanilor mai mare ca stadionul poate sa fie si invers dar cu conditia sa fie satisfactia la 100
in privinta banilor nu-i obligatoriu ca un stadion full iti ofera cele mai mari castiguri, poti scoate castiguri mari si cu stadionul putin mai gol
de exemplu la un stadion full de 25 000 daca ai pret de 13 castigi 325 000, iar daca o sa-ti vina doar 22 000 cu pret de 15 castigi 330 000, deci trb calculat ca sa gasiti un pret optim pt castiguri cat mai mari, daca va e lene sa calculati folositi spmt :lol:
mate1976
Team President
Posts: 596
Joined: Tue Jan 20, 2009 1:04 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: Cum se umple stadionul...

Post by mate1976 »

Am baza fanilor 27482 iar in decurs de 10 zile voi avea stadion de 25000 locuri, fiecare "EURO" castigat il voi investi in stadion nu in jucatori care ma vor suge la buget, performantele vor veni si ele dar mai am de asteptat. Am vazut ca unii manageri au 3-4 ani de cand joaca soccerproject si au stadion de 6000-10000 locuri, concluzia!!! banii s-au dus pe apa sambetei ca performanta nu au facut, nu stiu cum mai pot supravietui deoarece jucatorii cer salarii mari iar stadionul pe care il au nu cred ca acopera gaura din buget. Daca gresesc va rog sa ma corectati. O seara placuta, si sa auzim de bine.
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Re: Cum se umple stadionul...

Post by Kosmin »

aproape mai toti ies in pierdere din cauza stadionului, ca sa iesi in castig trebuie sa scoti la meci acasa si pierderile dintr-un meci in delasare, investitia in stadion nu-i prea avantajoasa din cauza ca se recupereaza foarte greu, cei care au stadioane asa de mici au alta strategie aceea de a cumapara iefftin si a vinde scump nu intotdeauna merge dar te poate scoate din gaura, ca sa faci performante mari nu ai envoie numai de bani si de inspiratie si de cunoastearea avantajelor si dezavantajelor tacticilor, ca nu de putin ori o tactica foarte buna a castigat in fata unor echipe foarte bune :mrgreen:
dragos
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1477
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:21 am
Location: Tulcea

Re: Cum se umple stadionul...

Post by dragos »

Kosmin wrote:cunoastearea avantajelor si dezavantajelor tacticilor
astai este toata treaba cu in SP
binenteles ca si capacitatea stadionului este importanta, dar ce zice Kosmin mai sus este cel mai important
gabitza23
Team Board Member
Posts: 371
Joined: Sun Nov 25, 2007 7:22 pm
Location: Cluj-Napoca,Romania
Contact:

Re: Cum se umple stadionul...

Post by gabitza23 »

Kosmin wrote:aproape mai toti ies in pierdere din cauza stadionului, ca sa iesi in castig trebuie sa scoti la meci acasa si pierderile dintr-un meci in delasare, investitia in stadion nu-i prea avantajoasa din cauza ca se recupereaza foarte greu, cei care au stadioane asa de mici au alta strategie aceea de a cumapara iefftin si a vinde scump nu intotdeauna merge dar te poate scoate din gaura, ca sa faci performante mari nu ai envoie numai de bani si de inspiratie si de cunoastearea avantajelor si dezavantajelor tacticilor, ca nu de putin ori o tactica foarte buna a castigat in fata unor echipe foarte bune :mrgreen:
si eu zic ca are dreptate kosmin, depinde de strategia fiecaruia, de exemplu eu am doar 10.000 de locuri la stadion dar am investit in tineri si eu zic ca mi-am scos banii si am avut si ceva rezultate :P
Manager: Gabitza23
Team : Bombalaii Zalau
Division : A
gabitza23
Team Board Member
Posts: 371
Joined: Sun Nov 25, 2007 7:22 pm
Location: Cluj-Napoca,Romania
Contact:

Re: Cum se umple stadionul...

Post by gabitza23 »

Kosmin wrote:aproape mai toti ies in pierdere din cauza stadionului, ca sa iesi in castig trebuie sa scoti la meci acasa si pierderile dintr-un meci in delasare, investitia in stadion nu-i prea avantajoasa din cauza ca se recupereaza foarte greu, cei care au stadioane asa de mici au alta strategie aceea de a cumapara iefftin si a vinde scump nu intotdeauna merge dar te poate scoate din gaura, ca sa faci performante mari nu ai envoie numai de bani si de inspiratie si de cunoastearea avantajelor si dezavantajelor tacticilor, ca nu de putin ori o tactica foarte buna a castigat in fata unor echipe foarte bune :mrgreen:
si eu zic ca are dreptate kosmin, depinde de strategia fiecaruia, de exemplu eu am doar 10.000 de locuri la stadion dar am investit in tineri si eu zic ca mi-am scos banii si am avut si ceva rezultate :P
Manager: Gabitza23
Team : Bombalaii Zalau
Division : A
mate1976
Team President
Posts: 596
Joined: Tue Jan 20, 2009 1:04 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: Cum se umple stadionul...

Post by mate1976 »

fiecare cu strategia lui, eu voi investi in continuare in stadion, calculele facute cu SPMT ma duc pe un profit bunicel.
cro1981
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2718
Joined: Sat Jan 27, 2007 11:46 am
Location: IASI
Contact:

Re: Cum se umple stadionul...

Post by cro1981 »

Nu stiu cat de mult se renteaza investitia in stadion in ligile inferioare.

Momentan am 30 k locuri si 37 k fani. Fiind in H acasa am cam 22k-24k spectatori la un pret de 16.

Mi-am facut un calcul: In G voi avea 30 k locuti cu un pret de 17 ceea ce imi va aduce un profit de 510 000 pe meci + celelalte venituri ajung undeva pe la 600 k. Luand in considerare ca platesc cam 350 k salarii rezulta ca voi iesi in pierdere. Banii se recupereaza de la CA si amicale acasa unde la un meci scot pe 50 k. La 2 meciuri pe zi acasa iese 100k.
Este greu sa inveti sa zbori ca un vultur cand ai ca profesori niste bieti curcani
mate1976
Team President
Posts: 596
Joined: Tue Jan 20, 2009 1:04 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: Cum se umple stadionul...

Post by mate1976 »

cro1981 wrote:Nu stiu cat de mult se renteaza investitia in stadion in ligile inferioare.

Momentan am 30 k locuri si 37 k fani. Fiind in H acasa am cam 22k-24k spectatori la un pret de 16.

Mi-am facut un calcul: In G voi avea 30 k locuti cu un pret de 17 ceea ce imi va aduce un profit de 510 000 pe meci + celelalte venituri ajung undeva pe la 600 k. Luand in considerare ca platesc cam 350 k salarii rezulta ca voi iesi in pierdere. Banii se recupereaza de la CA si amicale acasa unde la un meci scot pe 50 k. La 2 meciuri pe zi acasa iese 100k.
Deci ies bani din stadion?
cro1981
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2718
Joined: Sat Jan 27, 2007 11:46 am
Location: IASI
Contact:

Re: Cum se umple stadionul...

Post by cro1981 »

mate1976 wrote:
cro1981 wrote:Nu stiu cat de mult se renteaza investitia in stadion in ligile inferioare.

Momentan am 30 k locuri si 37 k fani. Fiind in H acasa am cam 22k-24k spectatori la un pret de 16.

Mi-am facut un calcul: In G voi avea 30 k locuti cu un pret de 17 ceea ce imi va aduce un profit de 510 000 pe meci + celelalte venituri ajung undeva pe la 600 k. Luand in considerare ca platesc cam 350 k salarii rezulta ca voi iesi in pierdere. Banii se recupereaza de la CA si amicale acasa unde la un meci scot pe 50 k. La 2 meciuri pe zi acasa iese 100k.
Deci ies bani din stadion?

IES NUMAI CA ITI TREBUIE BAZA FANILOR PESTE 25 K SI SATISFACTIA FANILOR PESTE 90%
Este greu sa inveti sa zbori ca un vultur cand ai ca profesori niste bieti curcani
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Re: Cum se umple stadionul...

Post by Razvanica »

Pentru mine treaba cu stadionul e mai complicata. In primul rand, doar ca sa recuperezi investitia in 1000 de locuri ai nevoie de vreo 4 sezoane in care locurile respective sa fie ocupate meci de meci. Daca nu se ocupa, recuperarea investitiei dureaza chiar mai mult. Dar, odata trecuta aceasta perioada, locurile din stadion genereaza venit in orice situatie.

Salariile jucatorilor nu au nici o legatura cu stadionul si nu ar trebui sa faca parte din discutie. Daca ai stadion de 10K sau de 100K, tot atat platesti salarii. Iar veniturile e clar ca or sa creasca o data cu numarul de locuri.

Singura comparatie care poate fi facuta esta daca ar fi fost mai bine sa investesti banii respectivi in jucatori. Raspunsul nu e simplu. Sigur, poti face un profit mult mai mare transferand jucatori. Dar la un anumit nivel o sa ai nevoie sa faci asta nu doar ca sa cumperi alti jucatori, ci chiar ca sa platesti salariile. Bineinteles, este posibil sa ajungi sus cu o astfel de strategie, dar in mod clar nu o sa te poti mentine acolo la fel de mult ca unul cu un stadion mult mai mare. Iar apoi, la reconstructie, un manager cu stadion mare este din nou un pic avantajat, pentru ca are o sursa in plus de venit.

Eu cred ca un stadion mare (intre 35K si 50K) e un lucru esential daca vrei sa ai succes pe termen lung in joc.
Harder, better, faster, stronger
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Re: Cum se umple stadionul...

Post by Kosmin »

Razvanica wrote:Salariile jucatorilor nu au nici o legatura cu stadionul si nu ar trebui sa faca parte din discutie. Daca ai stadion de 10K sau de 100K, tot atat platesti salarii. Iar veniturile e clar ca or sa creasca o data cu numarul de locuri.
discutia era sa amortizezi salariile doar din biletele de la stadion, restul de profit intra la intarirea echipei :lol:
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”