Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

cro1981
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2718
Joined: Sat Jan 27, 2007 11:46 am
Location: IASI
Contact:

Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by cro1981 »

Am observat ca foarte multi manageri romani ori au intrat in reconstructie ori nu au mai gasit motivatie in joc si au inceput sa vanda tot. Enumar aici manageri ca: napoleonard, Bunicutzu, ic3, Kosmin, ~dardar_3~, cipriansimi, cyp, me_florin.
Este greu sa inveti sa zbori ca un vultur cand ai ca profesori niste bieti curcani
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Re: Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by Razvanica »

Reconstructia e o faza normala. Nu o fac doar romanii, o fac si cehii, si belgienii, si polonezii. Doar ca la ei mai sunt si manageri care vin din urma, cu sange proaspat. La noi, in afara de marius alin si calin, nu prea (re)apare nimic nou.
Harder, better, faster, stronger
cercel_jr
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4993
Joined: Sat Jun 24, 2006 7:53 pm
Location: Romania

Re: Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by cercel_jr »

Eu pot explica motivele mele.

Am jucat mult si am bagat mult timp in joc pt a ajunge in B. Dar in momentul in care am ajuns in B mi-am dat seama ca echipa nu mai poate continua deloc. Toti jucatorii aveau varste peste 28 de ani, bani sa cumpar juniori sau inlocuitori nu mai aveam, bugetul fiind extrem de mic pt o divizionara B, sub un milion parca aveam.
A fost un fel de deja-vu, a fost rezultatul celei de-a 2 reconstructii. Si de aici am inteles ca imi trebuiau mult mai multi bani.
Am zis ca a 3-a reconstructie trebuie sa fie una mare de tot si bine gandita iar deocamdata sunt la inceput de tot la partea in care strang banii (metoda mea e una simpla si de durata ...) ... apoi incet incet voi urca din nou prin divizii, sperand sa fac o echipa competitiva pe o perioada mai lunga de timp nu doar 2-3 sezoane.

Si ca sa raspund si la intrebarea topicului ... ar fi ambele, aveam nevoie de o pauza ... dupa 3 ani de munca la un joc pe net ... :? intru cam 10-15 minute maxim pe zi, fata de 1-2 ore pe zi inainte mai ales cand jucam la promovare, verificam tot inainte, acum doar intru sa setez antrenamentul sa iau reclamele si sa mai trag o privire pe piata de transferuri.

L.E.: Iar despre Napoleonard si Bunicutzu, cred ca au facut reconstructia in primul rand din cauza metodei lor de salarizare. Ei practic pacaleau sistemul si plateau salarii foarte mici ... era o solutie foarte buna pana cand sjarel s-a gandit sa puna unele reguli care au anihilat metodele lor, multi alti manageri foloseau acele metode.
Manager: cyp
Team: Fotbal Club Botosani

May the random be with me!
cro1981
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2718
Joined: Sat Jan 27, 2007 11:46 am
Location: IASI
Contact:

Re: Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by cro1981 »

cercel_jr wrote:Eu pot explica motivele mele.

(metoda mea e una simpla si de durata ...)
Eu am adoptat una rapida da ii pacat ca nu mai pot face 100 transferuri
Este greu sa inveti sa zbori ca un vultur cand ai ca profesori niste bieti curcani
cipriansimi
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2173
Joined: Tue Jan 20, 2009 2:43 pm
Location: Falticeni

Re: Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by cipriansimi »

la mine a fost vorba de plictiseala. cand am ajuns in C aveam jucatorii undeva intre 27-29 ani si inca 20-22M. am ales sa reconstruiesc ca sa nu investesc cei 22M in jucatori si sa pierd calificarea pe un random cum am pierdut locul 1 in D.25.

eu adopt tactica cu jucatori de la centru de tineret si ii antrenez complet.
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Re: Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by Kosmin »

la mn a fost si mai simpla :mrgreen: am avut si unele prob personale care m-au facut sa-mi piara cheful pt managere on line :mrgreen: m-am gandit s-o dau la cineva sau sa mi-o inchida dar stiam ca voi regreta dupa aceea :mrgreen: asa ca am decis sa vand tot ce aveam mai bun si s-o mai mentin la aparate :lol: am mai cumparat unii juniorii, si-i las sa creasca, acum ma conectez cand imi aduc aminte desi setez amicale si CA en gros si en detail :mrgreen: , daca nu ma conectez intr-o zi nu-i nici o tragedie, ca si asa pierd fiecare meci la minim 3-4 goluri diferenta, cand mai bat si eu pe cineva deja dau party 8)
bunicutzu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3039
Joined: Tue Jan 16, 2007 9:49 pm
Location: Timisoara

Re: Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by bunicutzu »

La mine a fost necesar, nu am avut de ales. dupa 3 sezoane in B si 10 in A (consecutiv), si considerand ca am ajuns din H in B cu promovari sezon de sezon, dupa schimbarile facute in joc (de care zicea Cip), nu am mai avut cu ce tine echipa la nivel inalt. Jucatorii erau batrani, bani nu mai erau deloc.
In aceste conditii, singura mod de a merge mai departe este reconstructia. In timpul reconstructiei am fost lovit de alte fenomene (casatorie, schimbare de job samd) asa ca merge greu reconstructia, sunt intr-un fel de stanby ca si Kosmin. Intru din cand in cand, mai schimb selectia A sa mentin jucatorii cu moral/fitness ridicat, mai schimb antrenamentul, mai iau niste reclame ... si la un moment dat voi incerca sa revin.
ic33
Team Board Member
Posts: 333
Joined: Mon Jan 19, 2009 8:29 am
Location: Zalau

Re: Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by ic33 »

Eu am incercat sa iau A-ul in sez trecut dar nu am reusit ...astfel am hotarat sa vand totul neavand perspective pentru sezoanele viitoare, Strakapud are lot mai tanar si bun iar Widlaks cred ca mai duce 1-2 sezoane acolo sus. Aveam si jucatorii cam batrani, banii se cam terminau.....astept pe altii mai buni sa castige A-ul.
me_florin
Team Board Member
Posts: 387
Joined: Sun May 10, 2009 11:40 pm

Re: Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by me_florin »

:arrow: Eu am reusit sa ajung in B cu echipa undeva la 27-28 de ani cu o agresivitate de pana la 35. dar din pacate faptul ca era de 72 mai toata echipa si cu un 74 ratacit scoteam maxim 146 acasa si 145 deplasare. ( si luam foarte des rosu, chiar si in intervale )
:arrow: M-am decis sa o vand in acel moment pentru a face ceva banuti sa ma pot apuca de reconstructie.
:arrow: Am ales de asemenea strategia de lunga durata , dar vorba unui prieten " sa nu stam pe tusa prea mult ca nu se stie cat mai traieste joculetul :lol: :lol:
multa bafta si sper sa revenim si noi precum cehii ( :roll: macar 7,8 romani in A sa fim :roll: )
cipriansimi
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2173
Joined: Tue Jan 20, 2009 2:43 pm
Location: Falticeni

Re: Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by cipriansimi »

me_florin wrote: ( :roll: macar 7,8 romani in A sa fim :roll: )
Succes tuturor managerilor la strans bani si sa ne vedem in A !
dardar_3
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1117
Joined: Tue Jun 12, 2007 9:11 am
Location: Bucuresti

Re: Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by dardar_3 »

Reconstructia a venit si la mine din probabil acelasi motiv: nivelul de salarizare complet schimbat. Recunsc insa ca a intervenit o oarece plictiseala de SP si uneori intru o data la 2-3 zile. Schimbarea jobului si viata personala mult mai incarcata decat acum 2-3 ani ma fac sa petrec doar cateva minute pe SP.
Nu cred ca voi renunta totusi la soccerproject insa poate voi reusi sa revin la un moment dat din nou in A.
Diavolo
ic33
Team Board Member
Posts: 333
Joined: Mon Jan 19, 2009 8:29 am
Location: Zalau

Re: Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by ic33 »

Razvanica wrote:Reconstructia e o faza normala. Nu o fac doar romanii, o fac si cehii, si belgienii, si polonezii. Doar ca la ei mai sunt si manageri care vin din urma, cu sange proaspat. La noi, in afara de marius alin si calin, nu prea (re)apare nimic nou.
Si mac
me_florin
Team Board Member
Posts: 387
Joined: Sun May 10, 2009 11:40 pm

Re: Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by me_florin »

ic33 wrote:
Razvanica wrote:Reconstructia e o faza normala. Nu o fac doar romanii, o fac si cehii, si belgienii, si polonezii. Doar ca la ei mai sunt si manageri care vin din urma, cu sange proaspat. La noi, in afara de marius alin si calin, nu prea (re)apare nimic nou.
Si mac

mai sunt cativa : AB craiova , Dangerous Mind , st ONO SV.......
cro1981
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2718
Joined: Sat Jan 27, 2007 11:46 am
Location: IASI
Contact:

Re: Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by cro1981 »

Avem 3 manageri care vor castiga C - ul. Sa vedem daca vor continua ascensiunea.
Este greu sa inveti sa zbori ca un vultur cand ai ca profesori niste bieti curcani
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Re: Reconstructie sau plictiseala a romanilor ?

Post by Razvanica »

ic33 wrote:
Razvanica wrote:Reconstructia e o faza normala. Nu o fac doar romanii, o fac si cehii, si belgienii, si polonezii. Doar ca la ei mai sunt si manageri care vin din urma, cu sange proaspat. La noi, in afara de marius alin si calin, nu prea (re)apare nimic nou.
Si mac
Da, ai dreptate, uitasem de mac, aveam impresia ca e abia in D. El sunt sigur ca o sa ajunga sa castige A-ul in 3-4 sezoane.

O sa fie interesant B2 sezonul viitor cu mac si calin :D
Harder, better, faster, stronger
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”