Cum se stabileste clasamentul intr-o liga?

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

Post Reply
bogdanca
Groundsman
Posts: 7
Joined: Tue Dec 16, 2008 1:48 pm

Cum se stabileste clasamentul intr-o liga?

Post by bogdanca »

Joc soccerproject de cativa ani si pana acum nu am fost suficient de atent cum se stabileste clasamentul final ( adica ce primeaza ), pentru ca ori castigam detasat liga ori retrogradam detasat. In acest sezon lupta pentru promovare ste foarte stransa si spre stupoarea mea am constatat ca sunt pe locul 3 dupa ce am invins in meciul direct echipa de pe 2 de doua ori intr-un sezon, am un golaveraj mult peste el, acelasi numar de puncte si totusi, sunt pe 3. Acesta va fi si clasamentul final, cum se calculeaza, pentru ca oprice calcul in afara de punctaj, meciurile directe sau golaveraj este o aberatie. Sunt multe aberatii in jocul asta, dar asta le-ar depasi pe toate! Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Re: Cum se stabileste clasamentul intr-o liga?

Post by Razvanica »

Primul criteriu de departajare este numarul de victorii. S-a mai discutat daca este sau nu aberant, dar raspunsul este ca asta este (sau era la momentul respectiv) principalul criteriu de departajare in campionatul belgian, iar regulile au fost preluate de acolo.

Personal, consider ca este un criteriu mai bun decat golaverajul si mai putin aleatoriu decat meciurile directe, dar sunt de acord ca este cel putin ciudat.
Harder, better, faster, stronger
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”