Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

calin_g
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1451
Joined: Sun Dec 02, 2007 11:23 am
Location: Iasi, Romania

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by calin_g »

da, merge :| inseamna ca e ceva de la tine :roll:
SP Club Inter 15
...........***...........
SP: a love and hate thing..
shunchi
Groundsman
Posts: 7
Joined: Thu Mar 26, 2009 6:58 pm

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by shunchi »

de unde stie SPMT-ul calitatea ascunsa a jucatorilor?......... si cum se calucleaza calitatea ascunsa?? ms anticipat:D
S28-H.1463-5/S29-H.1463-1/S30-G.488-?
cipriansimi
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2173
Joined: Tue Jan 20, 2009 2:43 pm
Location: Falticeni

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by cipriansimi »

shunchi wrote:de unde stie SPMT-ul calitatea ascunsa a jucatorilor?......... si cum se calucleaza calitatea ascunsa?? ms anticipat:D
este calculata dupa o formula ... jocul acesta este matematica
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by Kosmin »

cipriansimi wrote:
shunchi wrote:de unde stie SPMT-ul calitatea ascunsa a jucatorilor?......... si cum se calucleaza calitatea ascunsa?? ms anticipat:D
este calculata dupa o formula ... jocul acesta este matematica
toate sunt de matematica, dar sp le intrece pe toate :x si asta nu face decat sa-si piarda farmecul :lol: procentul de random daca ar fi mai mare ar fi beton :roll:
shunchi
Groundsman
Posts: 7
Joined: Thu Mar 26, 2009 6:58 pm

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by shunchi »

si care e formula???
S28-H.1463-5/S29-H.1463-1/S30-G.488-?
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by Kosmin »

shunchi wrote:si care e formula???
este secret :mrgreen: ce curios esti :lol:
cercel_jr
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4993
Joined: Sat Jun 24, 2006 7:53 pm
Location: Romania

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by cercel_jr »

Hihi, e matematica acest joc, tocmai de aia sunt toti matematicienii acolo in varful diviziei A ... :lol:

Si ca sa fiu la subiect, nu va inteleg, la un moment dat parca s-a explicat ca acea calitate ascunsa este fixa doar cand jucatorul este maxim antrenat ... deci nu vad de ce sa te uiti la juniori la calitata ascunsa ... in fine am zis ca poate va face mai bucurosi ... Cand e junior (neantrenat) calitatea ascunsa este data de acea formula care se bazeaza pe skilluri neantrenate adica se bazeaza pe informatii incorecte ... deci si rezultatul este incorect ... nu?

Tocmai de aia nu ma uit deloc la hidden skill cand cumpar un junior ... e o informatie incorecta. Deci totul nu este matematica ci random. :lol: Pt. ca skillurile se maximizeaza tot dupa random ... random care intra cand un skill ajunge la 50 (in afara de rezistenta) ... iar la meciuri acelasi lucru ... random ... deci toata matematica jocului nu merita studiata (decat daca jucatorii sunt maximizati) ... parerea mea.

Sa ma corecteze cineva daca gresesc.
Manager: cyp
Team: Fotbal Club Botosani

May the random be with me!
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by Kosmin »

da corect cu calitatea ascunsa :mrgreen: dar daca cal ascunsa e foarte mare nu sunt sanse mai mari ca juc sa devina vedeta, din acte stiu eu cal ascunsa poate scade o data cu antrenarea jucatorului, si daca are cal mica nu scade si sansele sa devina un juc mare ???
calin_g
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1451
Joined: Sun Dec 02, 2007 11:23 am
Location: Iasi, Romania

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by calin_g »

cercel_jr din cate stiu eu, din ce am observat pe jucatori cat de cat similari, calitatea ascunsa conteaza in sensul ca presupunand ca ar fi 2 jucatori pe acelasi post cu aceeasi experienta si exact aceleasi skilluri antrenate toate la maxim, ala cu HS mai mare va avea si performanta mai mare, pana la 1 punct, daca nu cumva chiar si mai mult. deci HS-ul ala nu e total degeaba, eu asa cred. ca se pune mult prea mult accentul pe HS cand se transfera jucatori, intr-adevar e oarecum o naivitate, dar doar pana la un anumit punct..

LE: de fapt stai ca tu te refereai la juniori, eu ziceam de aia deja antrenati.. :mrgreen:
SP Club Inter 15
...........***...........
SP: a love and hate thing..
cercel_jr
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4993
Joined: Sat Jun 24, 2006 7:53 pm
Location: Romania

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by cercel_jr »

Kosmin wrote:da corect cu calitatea ascunsa :mrgreen: dar daca cal ascunsa e foarte mare nu sunt sanse mai mari ca juc sa devina vedeta, din acte stiu eu cal ascunsa poate scade o data cu antrenarea jucatorului, si daca are cal mica nu scade si sansele sa devina un juc mare ???
Pai scade si creste in functie de skilluri ... deci chiar daca e mica la inceput poate creste pe parcurs in functie de celelalte skilluri la fel cum calitatea ascunsa mare poate scade tot in functie de skilluri...

@Calin_g - da se vb strict de cei de la tineret, neantrenati deloc.

Si ca sa se demonstreze ca nu am dreptate cred ca trebuie sa imi aratati 2 jucatori pe acelasi post, exact aceleasi calitati, fix egale toate si sa aiba calitate asunsa diferita, ceea ce nu cred ca se poate pt ca formula e aceeasi pt 2 jucatori perfect identici.
Manager: cyp
Team: Fotbal Club Botosani

May the random be with me!
ic33
Team Board Member
Posts: 333
Joined: Mon Jan 19, 2009 8:29 am
Location: Zalau

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by ic33 »

Din cate am vazut eu pana acum calitatea ascunsa fluctueaza, doar cu cateva puncte, si de cele mai multe ori scade nu prea creste.
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by Razvanica »

Calitatea ascunsa nu poate fi niciodata estimata perfect. Dar eroarea nu este mai mare atunci cand jucatorul e neantrenat. Formula este foarte simpla. Ratingul unui jucator este calculat ca suma ponderata a celor 10 calitati "simple" si a celor 3 calitati "principale", care conteaza dublu in aceasta medie. HS este o calitate principala. Deci calculand ratingul jucatorului cu si fara HS se poate estima aceasta calitate, chiar daca jucatorul e neantrenat. Eroarea vine de la rotunjirea care se face in SP, pentru ca un jucator care are rating 85,2 o sa aiba afisat 85, ceea ce o sa duc la o subevaluare a HS. La fel poate fi si supraevaluat. Dar eroarea maxima este de 2 puncte, asa ca se pot totusi trage niste concluzii folosind aceasta estimare.
Harder, better, faster, stronger
cercel_jr
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4993
Joined: Sat Jun 24, 2006 7:53 pm
Location: Romania

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by cercel_jr »

Dar eroarea maxima este de 2 puncte, asa ca se pot totusi trage niste concluzii folosind aceasta estimare.
Aici te referi la calitatea globala? deci un jucator cu hs 100 va fi cu 2% mai mare la calitatea globala decat acelasi jucator cu hs 70. (zic 100 si 70 pt ca observ ca nu este hs mai mic de 70)

Intrebarea mea ar fi: un jucator cu hs 70 la inceput, neantrenat, poate ajunge cu hs la 100 cand e maxim antrenat? si invers ...
Manager: cyp
Team: Fotbal Club Botosani

May the random be with me!
ic33
Team Board Member
Posts: 333
Joined: Mon Jan 19, 2009 8:29 am
Location: Zalau

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by ic33 »

cercel_jr wrote:
Dar eroarea maxima este de 2 puncte, asa ca se pot totusi trage niste concluzii folosind aceasta estimare.
Aici te referi la calitatea globala? deci un jucator cu hs 100 va fi cu 2% mai mare la calitatea globala decat acelasi jucator cu hs 70. (zic 100 si 70 pt ca observ ca nu este hs mai mic de 70)

Intrebarea mea ar fi: un jucator cu hs 70 la inceput, neantrenat, poate ajunge cu hs la 100 cand e maxim antrenat? si invers ...
nu prea ai intes ce a zis razvan
HS ramane la fel doar ca programele care iti zic valoarea acestei calitati o calculeaza de fiecare data, programele nestiind valoare calitatii ascunse o calculeaza pe baza ratingului si a celorlate calitati, deci pot aparea diferente in valoarea calitatii ascunse din cauza rotunjirilor pe care le face la calcul
EX:
Rat juc(GK)=(Mor+Fit+Exp+Sta+Spe+Bc+Cou+Fle+Jum+Gks+2xPla+2xRef+2xHS)/15

Deci daca nu nu sti una din necunoscute.... :idea:
cercel_jr
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4993
Joined: Sat Jun 24, 2006 7:53 pm
Location: Romania

Re: Ghid pentru Management Tool de Good Thor (adica SPMT bah)

Post by cercel_jr »

Am inteles cum se calculeaza ... de acolo vine formula de calcul la hs ...

Mda, nu am luat in calcul ca odata cu crestere unui skill creste calitatea globala, iar hs ramane la fel, aici greseam eu. pff ... greu .. fara exercitiu ... :mrgreen: acum daca stie cineva sa spuna cat mai exact creste/scade +/-.

0,1; 0,2; 0,3; 0,4 se aproximeaza la 0 si deci e hs subevaluat si 0,5; 0,6; 0,7; 0,8; 0,9 se aprozimeaza la 1 deci e hs supraevaluat. Ma doare capu ... :lol: :lol: :lol:
Last edited by cercel_jr on Sun Apr 11, 2010 9:29 pm, edited 1 time in total.
Manager: cyp
Team: Fotbal Club Botosani

May the random be with me!
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”