Cum se antreneaza un jucator perfect?

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

Post Reply
TCA
Coach
Posts: 27
Joined: Sun Jun 25, 2017 8:07 pm
Location: Onesti

Cum se antreneaza un jucator perfect?

Post by TCA »

Salutare, sunt nou pe aici, joc de cateva saptamani, am citit foarte multe pe forum, iar astazi am decis sa-mi fac cont pentru ce cere noi informatii care nu sunt pe forum sau pe care nu le-am gasit eu.

Faptul ca sunt un manager nou in acest joc, probabil o sa va pun cam multe intrebari la inceput, sper sa nu va fac sa ma urati. :D


Daca ma puteti ajuta cu un raspuns la intrebarea 'Cum se antreneaza un jucator in mod corect?' as fi recunoscator.
Este suficient sa-l las pe antrenor in mod automatic sa-si faca treaba si jucatorul va creste in cel mai rapid mod sau e o alta cale sa-l pot creste mai repede prin antrenamente?

Precizez ca jucatorii joaca destule meciuri in liga / amicale / cupe, lotul este unul ok, intr-u cat imi permit ca fiecare jucator sa aibe o conditie si un moral bun, fara sa am parte de accidentari.


Pun aceasta intrebare pentru ca vad anumiti jucatori de 19-23 ani, cu 3-5% experienta ( deci probabil au jucat 1-2 meciuri pe sezon ), dar au calitate globala de peste 75%, sau sunt si anumite exemple in care jucatori cu o experienta extrem extrem de mica, ajung sa aibe si calitate globala de 85%.

Va salut si succes in joc!
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Re: Cum se antreneaza un jucator perfect?

Post by kennyanu »

Bun,

Eu fac asa.
Ii antrenez de jos pana sus, si dupa ce ajunge la maxim la rezistenta ridic si toate skil-urile cazute pe acest parcurs.
Aceasta metoda e cea mai buna din punctul meu de vedere in special la tinerii de la centru pt ca salvezi banii in timp.
Pasi:
1. Primesti jucatorul
2. Ii faci contract nou pe 3 sezoane fara salariu fix doar cu prima de victorie 300 sau 500 (daca nu este macar rezerva nu primeste acei bani)
3. Il antrenezi de jos in sus.
4. Pana cand ajunge la maxim la rezistenta nu antrenezi nimic ce scade
5. Cand e la maxim la rezistenta, ii renegociezi contractul tot pe 3ani. (avand skil-uri scazute o sa accepte cu 4-5 puncte mai jos decat valorea reala, 3mii vs 6mii)
6. Il antrenezi iar la maxim.

In 3 ani salvezi 3mii X 90 meciuri (per sezon)

Nu lasa antrenorul sa antreneze nimic.
Daca esti la inceput, jucatorii din loc ii antrenezi la ultimele 2 skil-uri apoi rezistenta ~50...apoi restul
Revenit :)
andrei.g
Team Manager
Posts: 137
Joined: Sat Mar 26, 2016 10:33 am

Re: Cum se antreneaza un jucator perfect?

Post by andrei.g »

ca o completare a postarii lui kenny, acele 2 skilluri de la sfarsit sunt skilluri principale (mainurile), in functie de pozitia in teren - pentru CM, pase si viziune, pt CF, cap si sut etc.. de ce le antrenam pe alea intai? pentru ca valoreaza dublu fata de restul.

sper ca tin bine minte... calitatea totala a unui jucator se calculeaza dupa formula: experienta + moral + suma skillurilor secundare + suma celor 2 skilluri principale + un skill mai "special", numit Calitate Ascunsa (care practic este un al treilea skill principal, valorand la fel ca primele 2 dublu fata de cele secundare, adica rezistenta, viteza etc...). Totalul acestora se imparte la 15.
Pe baza acestei calitati totale se poate calcula apoi performanta maxima in meci a acelui jucator, dupa formula:
calitate totala / 0.8 + ordin individual

toate calculele astea le poti face in tool-ul http://spinfo-tool.com , urmand instructiunile.
Sevi*K
Assistant Coach
Posts: 11
Joined: Sun Nov 26, 2017 11:46 am

Re: Cum se antreneaza un jucator perfect?

Post by Sevi*K »

oare daca ai lasa o calitate maximizata sa scada pana la 0 sau, in orice caz, sa scada mult, ea nu ar avea sanse sa creasca mai mult ca prima data?
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Re: Cum se antreneaza un jucator perfect?

Post by Razvanica »

Sevi*K wrote: Sun Mar 31, 2019 2:40 pm oare daca ai lasa o calitate maximizata sa scada pana la 0 sau, in orice caz, sa scada mult, ea nu ar avea sanse sa creasca mai mult ca prima data?
Nu.
Harder, better, faster, stronger
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”