Care e cea mai buna formula si cum ti-o construiesti?

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

Post Reply
TCA
Coach
Posts: 27
Joined: Sun Jun 25, 2017 8:07 pm
Location: Onesti

Care e cea mai buna formula si cum ti-o construiesti?

Post by TCA »

Revin cu o noua intrebare pentru voi :lol: :lol:


Pentru inceput 2-3 sezoane o sa joc oarecum 'random', iar in timpul asta as vrea sa ma acomodez si sa aflu cat mai multe despre acest joc. Dupa ce ma simt pregatit, o sa incep o reconstructie a echipei.

Dar ma intereseaza foarte mult un amanunt despre cea mai buna tactica.

Care ar fi cea mai buna tactica de jucat intr-o echipa? 3-4-3 / 4-3-3 / 4-4-2 etc?

Si daca aveti placerea sa ma ajutati pana la capat, spuneti-mi va rog si ce jucatori sunt potriviti pentru tactica aleasa de voi. Gen, ce calitati individuale trebuie sa aibe respectivul fundas / mijlocas / atacant.

Si acum facand un rezumat la ce am zis mai sus, m-ar interesa sa stiu, pe ce va orientati voi cand faceti o reconstructie.


Va multumesc! :P
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Re: Care e cea mai buna formula si cum ti-o construiesti?

Post by kennyanu »

1. Sistemul il faci in functie de buget.
2. Trebuie sa stii pe ce jucatori te bazezi.
3. Nu cauta un sistem foarte scump (3-5-2). Daca nu ai buget(pct 1) mare si sa il sustii pe termen lung, nu are rost.
4. 3-4-3 si 4-3-3 mi se par cele mai jucate sisteme.
5. Cel mai ieftin sistem (cred) este 5-3-2
Revenit :)
TCA
Coach
Posts: 27
Joined: Sun Jun 25, 2017 8:07 pm
Location: Onesti

Re: Care e cea mai buna formula si cum ti-o construiesti?

Post by TCA »

Am cam inteles.

Dar de exemplu daca ma hotarasc sa incep un sistem 4-3-3.
In ce masura conteaza ordinele individuale de joc a jucatorilor?
Si daca conteaza, dupa ce ar trebuii sa ma uit in mod special?

constructie, altruism, extrema etc...
andrei.g
Team Manager
Posts: 137
Joined: Sat Mar 26, 2016 10:33 am

Re: Care e cea mai buna formula si cum ti-o construiesti?

Post by andrei.g »

pentru 3-4-3, 4-3-3, 5-3-2, 5-4-1 si intr-o anumita masura si pentru 4-4-2 e recomandat sa ai mijlocasi cu ordin cat mai mic (ideal ar fi sa fie 0). Asta pentru ca modulele astea merg cu stiluri de joc care avantajeaza ordinele individuale "artificiale", adica Ofensiv sau Defensiv. Adica poti juca mijlocasii pe ofensiv sau defensiv si sa obtii un bonus la totalul echipei.

pentru 3-5-2 si 4-5-1 in schimb, e convenabil sa ai mijlocasi cu ordin Pase, pentru ca astea 2 module sunt module croite pe stilul de joc Pase, si la fel ca la cele 5 asezari de mai sus, ai un bonus, pe care il poti maximiza daca joci toti mijlocasii pe ordin Pase.

poate ai observat deja si tu, anumite pozitii sunt mai scumpe decat altele. asta depinde de asezari. exista cateva pozitii in teren care sunt absolut necesare, indiferent de modul: fundasii, mijlocasii si atacantii centrali.
raman 3 pozitii (LF, RF si SW) care sunt optionale, pt ca exista module in care nu iti trebuie neaparat. de asta sunt si mai ieftine. dintre astea 3, SW (libero) e cel mai ieftine, de departe. asta pentru ca nu e cerere. lumea prefera sa joace ofensiv de obicei, prin urmare preferand module ca 4-3-3 sau 3-4-3, pozitia de SW nu e la mare cautare.
la nivelul al intermediar ca si costuri, ar fi pozitiile de fundas si mijlocas lateral (stanga sau dreapta). desi sunt la fel de "obligatorii" ca si pozitiile centrale, sunt dintotdeauna mai ieftine decat acestea.
pozitiile centrale sunt cele mai scumpe.
prin urmare, pt inceput iti convine sa cauti un modul care sa coste mai putin, deci recomandat ar fi un 5-3-2, unde ai practic 8 pozitii de camp de acoperit, dintre care 1 foarte ieftina (SW). la un lot complet (3 jucatori pe post), iti trebuie 3 GK, 3 LB, 3 RB, 5 CB (cred ca nu e necesar sa ai 6 pe CB in modulul 5-3-2), 3 SW, 3 LM, 3 RM, 3 CM, 4 CF = 30 de jucatori (din care 3 f. ieftini - SW).

ca o comparatie, daca ai alege un 3-4-3, ti-ar cam trebui 3 jucatori pe fiecare post, cu exceptia CM, unde ti-ar trebui 5 ... = 32 jucatori in total.

asta ar fi varianta sigura, in care sa ai rezerve la discretie. daca vrei, poti juca mai la risc, cu cate 2 jucatori pe post, dar asta merge daca iti faci lot cu agresivitate f mica, pentru a evita suspendarile dese.
andrei.g
Team Manager
Posts: 137
Joined: Sat Mar 26, 2016 10:33 am

Re: Care e cea mai buna formula si cum ti-o construiesti?

Post by andrei.g »

pentru 3-4-3, 4-3-3, 5-3-2, 5-4-1 si intr-o anumita masura si pentru 4-4-2 e recomandat sa ai mijlocasi cu ordin cat mai mic (ideal ar fi sa fie 0). Asta pentru ca modulele astea merg cu stiluri de joc care avantajeaza ordinele individuale "artificiale", adica Ofensiv sau Defensiv. Adica jucand mijlocasii pe ofensiv sau defensiv, obtii un bonus la totalul echipei.

pentru 3-5-2 si 4-5-1 in schimb, e convenabil sa ai mijlocasi cu ordin Pase, pentru ca astea 2 module sunt module croite pe stilul de joc Pase, si la fel ca la cele 5 asezari de mai sus, ai un bonus, pe care il poti maximiza daca joci toti mijlocasii pe ordin Pase.
TCA
Coach
Posts: 27
Joined: Sun Jun 25, 2017 8:07 pm
Location: Onesti

Re: Care e cea mai buna formula si cum ti-o construiesti?

Post by TCA »

Am inteles, multumesc mult.

Si o ultima intrebare ( pentru moment :D )

Sa spunem ca imi doresc sa cumpar un junior ( 17-18-19 ani ), intru pe spinfo, ii bag profilul si primesc o informatie l CG 83,5 - 91,5% ( e doar un exemplu ),

Asta inseamna ca respectivul jucator va ajunge minim la 83,5 si maxim la 91,5?
kennyanu
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4593
Joined: Wed Sep 28, 2005 8:12 pm
Location: Riding The White Poney
Contact:

Re: Care e cea mai buna formula si cum ti-o construiesti?

Post by kennyanu »

da. minim si maxim :)
Revenit :)
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”