Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by Razvanica »

Mie mi se pare ca ai dat multi bani pe ei. E adevarat ca sunt tineri dar in afara de ala pe care ai dat 50k nu cred ca o sa faci profit prea mare cu nici unul dintre ei. Intrebarea la care trebuie sa iti raspunzi cat mai repede este ce strategie vrei sa folosesti. Vrei sa faci bani stand cateva sezoane prin G si H si facand "trafic" cu fotbalisti, iar dupa aia sa iti construiesti o echipa buna? Sau vrei sa construiesti o echipa incet incet, sa ajungi pana prin E si dupa aia sa faci o mini-reconstructie? Jucatorii astia nu se pliaza pe nici una din strategii.
Harder, better, faster, stronger
valybaietzelu
Assistant Coach
Posts: 13
Joined: Mon Mar 22, 2010 11:42 am

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by valybaietzelu »

pai frate eu ma gandeam asa nu stiu....sa cumpar cat mai multi jucatori tineri...de 17 18 19 ani...pe toate posturile sa am cate 2 jutori de aceasta varsta pe posturi si sa ii cresc....si sa jok cu ei....nu o sa ajung jucatorii tineri care ii cumpar de calitate globala la 70 80 %....sa fac o echipa buna ? nu stiu sunt incepator nu prea ma pricep eu vreau sa fac o echipa cat mai buna numai cu copii ....fi sa am si salarii cat mai mici...la mine toata echipa nu are salariu mai mult de 309 $ ....in total 8800 parca....si de asta zic....nu stiu fac bine nu fac bine...normal ast sfaturi....ca mm aud pe multi cu plafonare cu agresivitate ca nu sunt buni si mm nu prea ma pricep....
valybaietzelu
Assistant Coach
Posts: 13
Joined: Mon Mar 22, 2010 11:42 am

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by valybaietzelu »

eu ma uit la tine la echipa si ce mi-a sarit in ochi a fost LB de 19 ani si CF de 17...acei jucatori nu o sa ajung la o valoare de 75 80 cum ii ai pe ceilalti in urmatorul sezon sau 2 ? nu stiu zic si eu:-??
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by Razvanica »

valybaietzelu wrote:u ma uit la tine la echipa si ce mi-a sarit in ochi a fost LB de 19 ani si CF de 17...acei jucatori nu o sa ajung la o valoare de 75 80 cum ii ai pe ceilalti in urmatorul sezon sau 2 ? nu stiu zic si eu:-??
Pai or sa ajunga, in mod sigur or sa ajunga. Pentru ca sunt de la centre de tineret. Dar nu asta e ideea. Eu am deja 20 de jucatori cu care sa joc in liga, in cupe amicale, cu care sa castig meciuri. Am deja fani, am deja stadion... Tu nu ai toate astea. Si ca le faci o sa ai nevoie de bani. Tu pe aia 5 jucatori trebuie sa ii antrenezi 2 sezoane si cand o sa ii vinzi or sa iti aduca un profit de maxim 1M daca ai noroc. In tot acest timp nici nu or sa poata sa iti castige meciuri, pentru ca or sa fie neantrenati. In fine, calin are dreptate, putea fi si mai rau, puteai cumpara jucatori batrani cu salarii mari si sa dai faliment. Ce faci tu acum nu e rau, in sensul ca nu pierzi nimic. Poti sa faci chestia asta 1-2 sezoane pana inveti jocul si te hotarasti ce vrei sa faci. Ce vreau eu sa zic e ca nici nu castigi nimic, pentru ca dai prea multi bani pe ei. Urmareste piata, fa oferte de maxim 100K pentru jucatori tineri. Sigur, o sa pierzi 9 din 10 pentru ca o sa apara cate unul care e dispus sa dea mai mult. Dar ala 1 din 10 pe care o sa il cumperi iti poate aduce un profit de 500%-600%. Nu sta sa ii mai antrenezi, pierzi vremea. Ca sa iasa un jucator de peste 85GR dintr-un tanar care nu vine de centrul de tineret iti trebuie mai mult noroc ca la 6 din 49. Pune-i direct pe lista dupa ce ii cumperi, cu preturi de 300-400K. Daca nu ii ia nimeni, mai pune-i odata. Dupa ce faci 10-15 tranzactii din astea o sa iti permiti sa mai cumperi si cate unul de pe la centre de tineret, care o sa iti aduca un profit mai mare si uite asa o sa faci bani. In timpul asta ti se antreneaza si jucatorii pe care i-ai primit, ti se construieste centrul de tineret si in 2-3 sezoane o sa fii gata sa ataci diviziile superioare.
Harder, better, faster, stronger
valybaietzelu
Assistant Coach
Posts: 13
Joined: Mon Mar 22, 2010 11:42 am

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by valybaietzelu »

mama cata treaba cata munca pfff....e ceva...oricum...din 3 mil 500....am ramas cu 1 mil...pentru sezonul si mai am cateva oferte la 2 jucatori...mai este si chestia ca sunt pe locul 1 la mine in serie si mai jok doar cu unu atat un ceh restu vad ca sunt non-playeri...sper sa castig seria eu avand calitatea 40 ei de la 35 in jos...si de acolo sa mai vina 1 mil 800...dupa care nu stiu...oricum o sa va mai urmaresc pe voi....pe forum ce discutati mm...oricum fiind jucatori cu shate vechi pe aici o sa imi vina mai greu dar...cu noroc...cu niste sfaturi de la voi sper sa ma descurc....
F4m0uZzZ
Team Manager
Posts: 127
Joined: Wed Mar 17, 2010 2:04 pm

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by F4m0uZzZ »

eu 1 lucru nu pricep aici...dupa ce cumpar jucatori tineri cu calitate ascunsa de 89...93 sau chiar 96 dupa ce ii cumpar cu 50k maxim 100 sa ii pun cu 300 400k? exact dupa ce iam luat fara antrenament?? :?:
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by Razvanica »

F4m0uZzZ wrote:eu 1 lucru nu pricep aici...dupa ce cumpar jucatori tineri cu calitate ascunsa de 89...93 sau chiar 96 dupa ce ii cumpar cu 50k maxim 100 sa ii pun cu 300 400k? exact dupa ce iam luat fara antrenament?? :?:
Pai tu ii antrenezi cat sunt pe lista. Daca ii pui pe lista cu un pret bun si cineva vine si ii cumpara de ce sa mai pierzi timpul antrenandu-i? Chiar daca unul din ei ajunge la 85 GR nu ai de ce sa regreti ca l-ai dat si ca ai pierdut niste bani neantrenandu-l, pentru ca in timpul cat se antreneaza ala tu mai faci 30-40 de transferuri si profitul tau in final e mai mare. Iar daca nu da nimeni banii pe el nu e nici o problema, il antrenezi si il vinzi la final...
Harder, better, faster, stronger
EmmY
Team Manager
Posts: 131
Joined: Fri Oct 02, 2009 12:30 pm
Location: Slatina

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by EmmY »

cipriansimireloaded
Assistant Manager
Posts: 82
Joined: Sat Mar 20, 2010 10:39 pm

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by cipriansimireloaded »

mai nimic acum ...... antreneaza-l complet
cipriansimi
FC Foresta
EmmY
Team Manager
Posts: 131
Joined: Fri Oct 02, 2009 12:30 pm
Location: Slatina

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by EmmY »

Nu prea il vad mare jucator ... e deja plafonat la Cap si Forta :|
Antrenez rezistenta zilele astea poate pacalesc pe careva ca e neplafonat :)

Totusi un pret , va rog :!:
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by Razvanica »

Antreneaza-l mah, ca e de la tineret si trece sigur de 75GR. Jucatorul asta il dai cu 1,5M antrenat complet. Acum daca iti da cineva 600-700K sa zici mersi.
Harder, better, faster, stronger
F4m0uZzZ
Team Manager
Posts: 127
Joined: Wed Mar 17, 2010 2:04 pm

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by F4m0uZzZ »

de ex pe jucatoru asta cat pot sa iau daca il pun acum pe lista

http://www.soccerproject.com/spnewl_spe ... d=23305016
Razvanica
Member of the Soccer Project Association
Posts: 3813
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:22 pm

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by Razvanica »

F4m0uZzZ wrote:de ex pe jucatoru asta cat pot sa iau daca il pun acum pe lista

http://www.soccerproject.com/spnewl_spe ... d=23305016
150k-200k
Harder, better, faster, stronger
F4m0uZzZ
Team Manager
Posts: 127
Joined: Wed Mar 17, 2010 2:04 pm

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by F4m0uZzZ »

atunci nul pun inca pe piata:))
valybaietzelu
Assistant Coach
Posts: 13
Joined: Mon Mar 22, 2010 11:42 am

Re: Cat pot scoate pe jucatorul X / Cat sa dau pe jucatorul Y ?

Post by valybaietzelu »

totusi stau si ma intreb...daca cumpar unu de la centu de tineret cu cateva sute el oricum in primele 3 sezoane are un salariu modest....de sa il vand cand il pot tine pentru mine sa ii cresc calitatea pana la75-80 maxim si sa ma folosesc eu de serviciile lui ....asa daca il vand si cumpar unu mult mai bun , normal ca si pretul de cumparare este mai mare...automat vad ca si salariul e mai mare...probabil o sa sara 8000-9000...unde e economia :|...ca doar suntem in criza....:-??....e greu sa faci performantza imediat...
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”