Divizia A

Aici se poate invita si organiza meciuri si cupe

Moderator: Romanian Moderators

Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Divizia A

Post by Kosmin »

Image
Image

REGULAMENT

Kosmin = Organizator Principal Campionatul Romaniei

I.Sisteme competitionale
Divizia A
Prima liga este formata din 10 echipe participante. Fiecare echipa va juca meciuri tur-retur cu fiecare echipa in parte. Dupa disputarea celor 18 etape se va desemna atat echipa campiona cat si cele 4 echipe care vor retrograda , locurile 7-10.
Divizia B
A doua liga este formata din 20 echipe impartite in doua grupe de 10 echipe fiecare. Fiecare echipa va juca meciuri tur-retur cu fiecare echipa in parte. Dupa disputarea celor 18 etape se va desemna echipele care promoveaza in prima liga (primele doua clasate din seriile B.1 si B.2), respectiv cele trei echipe din fiecare grupa de B care vor retrograda in Divizia C
Divizia C
A treia liga este formata din 51 echipe care vor fi impartite in 6 grupe: 3 serii de 8 echipe si 3 serii de 9 echipe. Fiecare echipa va juca meciuri tur-retur cu fiecare echipa in parte. Pentru a avea un program omogen pentru toate cele 3 divizii, cele 3 serii de 8 echipe se vor derula tot in 18 etape, ceea ce inseamna ca in fiecare etapa 2 echipe vor avea pauza. Dupa disputarea celor 18 etape se vor desemna echipele care vor promova in Divizia B adica prima clasata din fiecare grupa de C.

Retrogradare din Divizia A in Divizia B
Locurile 7 si 10 din Divizia A va retrograde in Divizia B.1
Locul 8 si 9 din Diviiza A va retrograde in Divizia B.2
Retrogradare din Divizia B in Divizia C
Echipele care vor retrograda in Divizia C , impreuna cu cele care nu vor reusi promovarea + noile inscrise vor fi repartizate in seriiile de C in functie de coefiecntul lor.
Promovare din Divizia C in Divizia B
Locul 1 din C.1, C.2 si C.3 vor promova in B.1
Locul 1 din C.4, C.5 si C.6 vor promova in B.2

II. Sistemul de punctare
- Victoria = 3 puncte
- Egalul = 1 punct
- Infrangere = 0 pcte

III. Sistem de departajare
In caz de egalitate de puncte departajarea se face in felul urmator :
1. numarul de puncte obtinute in meciurile directe
2. diferenta de goluri din meciurile directe (ATENTIE: nu se aplica regula golului dublu in deplasare)
3. golaverajul general
4. numarul de goluri marcate
5. numarul de victorii
6. tragere la sorti

IV. Desfasurarea meciurilor
- Invitatiile sunt trimise de echipa gazda. Daca echipa gazda nu trimite invitatie si nici nu se intelege cu echipa oaspete pentru amanarea meciului, echipa oaspete castiga meciul cu 3-0. ACEASTA REGULA SE APLICA SI DACA ECHIPA GAZDA VA TRIMITE INVITATIE CU MAI PUTIN DE 24 DE ORE INAINTE DE DISPUTAREA MECIULUI.
- Amanarea unui meci se va face de comun acord intre manageri. Un meci amanat se poate juca pana la disputare etapei urmatoare. MARE ATENTIE CUM VA ORGANIZATI PROGRAMUL COMPETITIONAL PENTRU A NU AVEA PROBLEME DE PROGRAMARE.
- Daca un manager nu gaseste date libere comune in ziua etapei programate este dator sa contacteze adversarul pentru a se pune de acord asupra unei date libere comune si sa comunice aceasta data organizatorului. CEI CARE AMANA MECIURILE DUPA BUNUL PLAC FARA ACORDUL ADVERSARILOR VOR FI PENALIZATI CU MECI PIERDUT CU 3-0.
- ESTE RECOMANDAT CA INVITATIILE SA FIE TRIMISE CAT MAI DEVREME SI SA FIE INSOTITE DE UN MESAJ PRIN CARE ADVERSARUL SA FIE ANUNTAT CA MECIUL VA CONTA PENTRU CRSP.


V. Programare
Este de preferat ca etapele sa fie programate in zilele prevazute in program (miercuri si sambata). Cine intalneste dificultati la programare trebuie sa anunte pana la ultima simulare din zilele de miercuri si sambata.

VI. In cazul in care o echipa are 3 neprogramari
la activ , este banata sau se retrage din campionat se va proceda in felul urmator

a) daca aceasta situatie intervine inaintea sfarsitului turului, rezultatele jocurilor disputate se anuleaza si nu vor mai aparea in clasament;
b) daca aceasta situatie intervine dupa terminarea turului , sau in timpul desfasurarii returului, rezultatele jocurilor disputate se mentin, iar jocurile ramase a se desfasura conform programului, se omologheaza cu rezultatul de 3-0 in favoarea fiecarei echipe adverse.
c) rezultatul dintre 2 echipe excluse va fi de 0-0

VII. Postarea rezultatelor
Postarea lor se va face pe forum de catre echipa gazda.

PS: Ramane valabila oferta pt cn vrea sa ma ajute la organizare
Last edited by Kosmin on Mon Mar 06, 2017 3:03 pm, edited 15 times in total.
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Post by Kosmin »

CAMPIONATUL ROMANIEI DE SOCCERPROJECT
HALE OF FAME


6 TITLURI
Bizone TM - bizone ( S12 - S45 ) => ImageImageImageImageImageImage



3 TITLURI
u utd - ic3 (S16 - S43) =>ImageImageImage


2 TITLURI
Juvenardus FC - napoleonard (S12 - S36) =>ImageImage


1 TITLU
FC Steaua 2007 - cyp (S11 - S60) => Image
URBANTM - daimon (S11 - S65) => Image
me_dinamo - me_florin (S21 - -) => Image
Irina Fc - croco (S17 - - ) => Image


PODIUMURILE CAMPIONATELOR


Image

CAMPIONATUL ROMANIEI DE SOCCERPROJECT - EDITIA III

Image

CAMPIONATUL ROMANIEI DE SOCCERPROJECT - EDITIA IV

Image

CAMPIONATUL ROMANIEI DE SOCCERPROJECT - EDITIA V

Image

CAMPIONATUL ROMANIEI DE SOCCERPROJECT - EDITIA VI

Image


CAMPIONATUL ROMANIEI DE SOCCERPROJECT - EDITIA VII

Image

CAMPIONATUL ROMANIEI DE SOCCERPROJECT - EDITIA VIII

Image
Last edited by Kosmin on Mon Mar 06, 2017 4:08 pm, edited 33 times in total.
bizone
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1316
Joined: Tue Jan 30, 2007 1:18 pm
Location: TIMISOARA

Post by bizone »

Kosmin wrote:PROGRAMUL COMPETITIONAL AL TURULUI :
Etapa 2 – 22.07.2007
Juvenardus FC – Bizone TM
:D :twisted: :lol:

edit: Voi avea ceva avantaje ca am fost campionul primei editii? :P :lol:
POLI TIMISOARA!!!!

Image
Image
napoleonard
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1182
Joined: Wed Oct 11, 2006 10:12 am
Location: Timisoara

Post by napoleonard »

kosmin, si toti ceilalti...
am avut o discutie cu bizone intre 4 ochi, si a ajuns si el (sigur nu recunoaste in scris :twisted: ) ca un sistem competitional desfasurat pe criteriul campionatului tur/retur nu are cum sa foloseasca ca sistem de departajare, intre doua echipe aflate la egalitate, "golul inscris in deplasare". am intrat amandoi pe lpf.ro, pe site-ul lui real si nici unde nu gasesti acest lucru. la lpf scrie asa (si cred ca ar fi ok sa-l folosim si sa-l scriem si noi, desi eu am zis de la inceput ce-nseamna "meci direct", uite pe cine ati pus pe primul loc :twisted: ):
"daca doua echipe acumuleaza acelasi numar de puncte dupa ce au jucat toate meciurile programate, clasamentul se va stabili pe baza aplicarii, in ordine, a urmatoarelor criterii:
- numarul mai mare de puncte obtinute in jocurile directe disputate
-golaverajul mai bun in jocurile directe
-numarul mai mare de goluri marcate in jocurile directe

-golaverajul general mai bun (diferenta intre golurile marcate si primite in toate jocurile din campionat)
-numarul mai mare de goluri marcate in toate jocurile de campionat".

asta am inteles eu de la inceput prin meci direct (am si ingrosta ptr cine nu vrea sa citeasca pana la capat :twisted: ) si asta trebuia aplicat si asta zic eu ca trebuie sa aplicam in campionatul ce urmeaza.

ps. bizone, varianta golului marcat in deplasare o folosesti intr-un meci tut/retur eliminatoriu. nu in campionat!!!
daca varianta III nu are castig de cauza, varianta I ar trebui sa cuprinda ce am scris mai sus
Image
warchilde
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2205
Joined: Mon Feb 26, 2007 1:59 pm
Location: Behind You

Post by warchilde »

bai daca l-ai bagat in sedinta e bine :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted: :lol: :lol: ...acum eu sunt de acord cu varianta scrisa de tine...chiar imi schimb votul..varianta asta si nu varianta III..mie mi se pare corecta :D
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Post by Kosmin »

napoleonard wrote: -golaverajul mai bun in jocurile directe
-numarul mai mare de goluri marcate in jocurile directe[/b]
-golaverajul general mai bun (diferenta intre golurile marcate si primite in toate jocurile din campionat)
-numarul mai mare de goluri marcate in toate jocurile de campionat".
- deci daca golaverajul in meciurile directe este 0 , se trece la crriteriul urmator ( aici neintrand problema nr mai mare de goluri inscrise de o echipa in deplasare )
- daca ambele echipe inscriu acelasi nr de goluri in meciurile directe , se itrece la criteriul urmator
am inteles bine sau nu , ca is cam greu de cap in seara asta din cauza oboselii :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
napoleonard
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1182
Joined: Wed Oct 11, 2006 10:12 am
Location: Timisoara

Post by napoleonard »

Kosmin wrote:
napoleonard wrote: -golaverajul mai bun in jocurile directe
-numarul mai mare de goluri marcate in jocurile directe[/b]
-golaverajul general mai bun (diferenta intre golurile marcate si primite in toate jocurile din campionat)
-numarul mai mare de goluri marcate in toate jocurile de campionat".
- deci daca golaverajul in meciurile directe este 0 , se trece la crriteriul urmator ( aici neintrand problema nr mai mare de goluri inscrise de o echipa in deplasare )
- daca ambele echipe inscriu acelasi nr de goluri in meciurile directe , se itrece la criteriul urmator
am inteles bine sau nu , ca is cam greu de cap in seara asta din cauza oboselii :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
golaveraj mai bun ...unul bate 3-0 celalalt 2-0
numar mai mare de goluri marcate in jocurile directe, adica 4-1 contra lui 3-0...daca nu e asa se trece la urmatoarele criterii
Image
bizone
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1316
Joined: Tue Jan 30, 2007 1:18 pm
Location: TIMISOARA

Post by bizone »

napo, vad ca te plictisesti si vorbesti aiurea :lol: Eu am spus (in discutia noastra particulara) ca merg in continuare pe varianta meciurilor directe, insa sa specifice CLAR pe ce criterii se face departajarea in meciurile directe. Tu iti sustineai varianta aia tampita cu meciurile de baraj :wink: , deci pana la urma eu te-am convins ca varianta cu meciurile directe e cea mai buna.

Iata cum este varianta LPF. Daca cititi foarte atent, este exact cum a fost la noi in campionatul recent incheiat.

daca doua echipe acumuleaza acelasi numar de puncte dupa ce au jucat toate meciurile programate, clasamentul se va stabili pe baza aplicarii, in ordine, a urmatoarelor criterii:

a) numar de puncte castigate in meciurile directe.
b) numarul mai mare de goluri marcate in jocurile directe.
c) golaverajul general mai bun (diferenta intre golurile marcate si primite in toate jocurile din campionat).
d) numarul mai mare de goluri marcate in toate jocurile de campionat.
e) In cazul in care trei sau mai multe echipe se afla la egalitate de puncte, se va intocmi clasamentul acestora pe baza criteriilor aratate mai sus.
f) daca si dupa aplicarea acestor criterii, egalitatea se mentine, se vor disputa jocuri de baraj cand este necesar sa se stabileasca castigatoarea titlului, promovarea, retrogradarea
g) in clasamentele intermediare departajarea echipelor aflate la egalitate de puncte se face pe baza golaverajului general si, respectiv, a numarului mai mare de goluri marcate.

Legat de punctul b. Am avut o discutie cu cineva din presa scrisa sa-mi explice cum vine asta ''numarul mai mare de goluri marcate in jocurile directe''. Iar raspunsul a fost ca punctul B se i-a in calcul dupa ce varianta A nu se mai poate lua in calcul, asta insemnand ca cele doua meciuri s-au incheiat la egalitate sau fiecare a castigat cate o partida, logic, din moment ce s-a trecut la punctul B. Astfel, de aici, de la punctul B se i-a in calcul golul in plus marcat in deplasare. :wink:, adica golaverajul in meciurile directe. De exemplu la 2-0 si 0-2 se trece mai departe, la punctul C. Insa la 3-1 si 0-2 castiga echipa care a marcat in deplasare. Asa mi s-a explicat. Recunosc ca am fost putin nedumerit la faza asta, dar pana la urma a fost exact asa cum ii explicam eu lui napo, el spunandu-mi ca varianta golului in deplasare se i-a in calcul doar in competitiile eliminatorii, cupe etc., nu si-n campionat.

Metoda asta de departajare mi se pare cea mai buna si cea mai corecta. Acuma daca voi aveti alta parere sau sa bagam alte criterii, veniti si voi cu sugestii.

ps. warchilde, hotarastate-te frate o data :roll: :lol:
POLI TIMISOARA!!!!

Image
Image
sircos
Team President
Posts: 525
Joined: Mon Mar 27, 2006 2:46 pm
Location: Bucharest, Romania

Post by sircos »

napoleonard wrote:clasamentul se va stabili pe baza aplicarii, in ordine, a urmatoarelor criterii:
- numarul mai mare de puncte obtinute in jocurile directe disputate
-golaverajul mai bun in jocurile directe
-numarul mai mare de goluri marcate in jocurile directe

-golaverajul general mai bun (diferenta intre golurile marcate si primite in toate jocurile din campionat)
-numarul mai mare de goluri marcate in toate jocurile de campionat".
daca intr-adevar este asa (fii sigur ca nu stau sa verific :D), atunci merg si eu pe varianta asta.
Drumul de la stadion e ieftin. Imparti taxiul cu toata galeria!
La noi la stadion sunt multe locuri libere!
Pentru ca sunt putini spectatori, ai sansa sa te vezi la televizor!
VINO IN REGIE!
napoleonard
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1182
Joined: Wed Oct 11, 2006 10:12 am
Location: Timisoara

Post by napoleonard »

@ bizone scuze ca-ti spun...da esti putin incordat in gandire in seara asta, :wink: si interpretarile tale la pct a si b sunt doar dorinta de inducere in eroare."

punctul a nr de puncte...adica 2-0 si 1-1...esti lamurit?
punctul b numar mai mare de goluri marcate in meciurile directe...ca vad ca aici te blochezi...adica 1-0 si 0-3. oare cine castiga?1?! :twisted: :twisted: ana are mere. (insist sa nu trecem la lectia urmatoare pana nu o inveti pe asta)
punctul c golaverajul general mai bun ...sper ca aici intelegi ca deja ma plictisesti cu insistenta ta de a nu intelege

da ai dreptate, varianta I e mai buna, daca o intelegi si tu si nu induci in eroare cu explicatii jalnice.
Image
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Post by Kosmin »

M-am uitat si eu pe situl www.lpf.ro si am gasit urmatoarele :
STABILIRE CLASAMENT FINAL /INTERMEDIAR - criterii departajare:

- ierarhia valorica a echipelor participante se stabileste prin cumularea punctelor pe toata durata desfasurarii competitiei.

- echipa care, dupa disputarea tuturor jocurilor prevazute in program , a obtinut cel mai mare numar de puncte, este clasata pe primul loc in campionatul respectiv, sau al seriei, daca sunt mai multe serii.
- daca doua echipe acumuleaza acelasi numar de puncte dupa ce au jucat toate meciurile programate, clasamentul se va stabili pe baza aplicarii, in ordine, a urmatoarelor criterii:
> numarul mai mare de puncte obtinute in jocurile directe disputate intre echipele aflate la egalitate de puncte;
> golaverajul mai bun in jocurile directe;
> numarul mai mare de goluri marcate in jocurile directe;
> golaverajul general mai bun (diferenta intre golurile marcate si primite in toate jocurile din campionat)
> numarul mai mare de goluri marcate in toate jocurile de campionat.
In cazul in care trei sau mai multe echipe se afla la egalitate de puncte, se va intocmi clasamentul acestorape baza criteriilor aratate mai sus.
- daca si dupa aplicarea acestor criterii, egalitatea se mentine, se vor disputa jocuri de baraj cand este necesar sa se stabileasca castigatoarea titlului, promovarea, retrogradarea sau participarea in cupele europene.
- in clasamentele inetrmediare departajarea echipelor aflate la egalitate de puncte se face pe baza golaverajului general si, respectiv, a numarului mai mare de goluri marcate.
Cine este pentru acest criteriu de departajare sa posteze pe forum ??????
napoleonard
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1182
Joined: Wed Oct 11, 2006 10:12 am
Location: Timisoara

Post by napoleonard »

Kosmin wrote:M-am uitat si eu pe situl www.lpf.ro si am gasit urmatoarele :
STABILIRE CLASAMENT FINAL /INTERMEDIAR - criterii departajare:
- ierarhia valorica a echipelor participante se stabileste prin cumularea punctelor pe toata durata desfasurarii competitiei.
> numarul mai mare de goluri marcate in jocurile directe;
Cine este pentru acest criteriu de departajare sa posteze pe forum ??????
kosmin, daca e 1-1 si 3-3, adica nu exista nr mai mare de goluri marcate in jocurile directe de partea nici unei echipe, incepem sa intelegem "mai multe goluri in deplasare"?!? :twisted:
Image
Kosmin
Member of the Soccer Project Association
Posts: 6338
Joined: Sun Dec 31, 2006 1:01 am
Location: Focsani, ROMANIA
Contact:

Post by Kosmin »

napoleonard wrote:
Kosmin wrote:M-am uitat si eu pe situl www.lpf.ro si am gasit urmatoarele :
STABILIRE CLASAMENT FINAL /INTERMEDIAR - criterii departajare:
- ierarhia valorica a echipelor participante se stabileste prin cumularea punctelor pe toata durata desfasurarii competitiei.
> numarul mai mare de goluri marcate in jocurile directe;
Cine este pentru acest criteriu de departajare sa posteze pe forum ??????
kosmin, daca e 1-1 si 3-3, adica nu exista nr mai mare de goluri marcate in jocurile directe de partea nici unei echipe, incepem sa intelegem "mai multe goluri in deplasare"?!? :twisted:
da , eu asa inteleg
bizone
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1316
Joined: Tue Jan 30, 2007 1:18 pm
Location: TIMISOARA

Post by bizone »

Kosmin wrote:
napoleonard wrote:
Kosmin wrote:M-am uitat si eu pe situl www.lpf.ro si am gasit urmatoarele :
Cine este pentru acest criteriu de departajare sa posteze pe forum ??????
kosmin, daca e 1-1 si 3-3, adica nu exista nr mai mare de goluri marcate in jocurile directe de partea nici unei echipe, incepem sa intelegem "mai multe goluri in deplasare"?!? :twisted:
da , eu asa inteleg
mai multi inteleg asa, dar probabil sunt(em) incordat(i) in gandire :lol: Este exact regulamentul care l-am postat si eu. Deci cum am mai spus, am un prieten ce lucreaza la prosport, e redactor, si mi-a spus ca asa se procedeaza. Adevarul e ca acolo nu specifica, dar se subintelege. Napo inca sufera dupa esecul din campionat. Sa vedeti ce va suferi in seara asta, ca mergem la fotbal mai multi de aici de pe forum :twisted:
POLI TIMISOARA!!!!

Image
Image
sircos
Team President
Posts: 525
Joined: Mon Mar 27, 2006 2:46 pm
Location: Bucharest, Romania

Post by sircos »

mai, baieti, mai ... parca ar fi in joc titlul mondial ... eu zic s-o rezolvam repede, cat mai repede: kosmin este organiztorul, el hotareste sistemul de departajare. punct ! ce tot o intoarcem cu lpf, prm, tvr ... ma doare capul :cry: hotarati-va mai repede, ca eu deja mi-am aranjat 2 meciuri din noua editie a campionatului. si nu vreau sa fie singurele, vreau sa le joc pe toate. sper ca-ti priceput mesajul. punct :!:
Drumul de la stadion e ieftin. Imparti taxiul cu toata galeria!
La noi la stadion sunt multe locuri libere!
Pentru ca sunt putini spectatori, ai sansa sa te vezi la televizor!
VINO IN REGIE!
Post Reply

Return to “Amicale/Cupe Amicale (ro)”