Příručka statistika

Moderator: Czech Moderators

Locked
User avatar
Foxir
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2146
Joined: Thu Dec 29, 2005 4:37 pm
Location: Praha, Czech Republic

Příručka statistika

Post by Foxir » Sat Aug 11, 2007 6:37 pm

Práce s programem FRC

Ke zpracování výsledků českých lig používáme již několik sezón freewarový program FRC. Takže je nasnadě, že statistik musí začít tím, že si ho stáhne k sobě do mašinky. Zde je odkaz http://freeware.pvland.cz/ .

Image

Po kliknutí na 'Download' na další obrazovce vybere ke stažení soubor na třetím řádku odshora - frc134_incl_ocxs.exe.

Image

Updatovanou verzi na řádku prvním nemáme odzkoušenou (tedy alespoň nevím, jestli ji někdo používá). Instalace samotná je jednoduchá - dvojklik na stažený soubor .exe - spustí se instalace a dále to ví snad každý.

Takže předpokládejme, že instalace je zdárně dokončena. Dvojklikem na ikonku FRCu na ploše prográmek spustíme, jak jistě všichni vědí. Vysvětlování začnu od píky, snad na nic nezapomenu.
Takže jako Franta Vomáčka jste dostali na starosti 6.ligu. Máte pouze seznam účastníků (pro náš případ si jich zvolíme pouze 6), vše ostatní je již na Vás. FRC na nás civí svým základním menu - zvolíme 'Nová Divize'.

Image

Mávnutím kouzelného proutku (tedy klikem na 'Nová divize') nám vyskočilo nové okno a můžeme začít tvořit...

Image

1. Jméno DIVIZE - teoreticky je jedno, jak ligu nazvete, ale bylo by dobré nenazývat 6.ligu 1.liga atp. V příkladu tedy vyplňujeme '6.liga'

2. Ročník DIVIZE - píšeme 2007

3. Typ DIVIZE - celkem jedno, zda dáme Jaro + Podzim či P+J, volíme Jaro + Podzim

4. Složka pro export HTML (první část) - zde je uveden adresář, kde máte FRC uložen, klidně to nechte tak, pokud chcete data ukládat jinam, mùžete si vybrat umístění dle libosti

5. Složka pro export HTML (v případě dvou částí soutěže) - viz bod 4.

6. Předpona HTML souborů - nevyplňovat

7. Počet postupujících týmů nebo vítězů - z naší šesté ligy postupují dva týmy - navolíme si tedy 2 postupující (posunem kurzoru pod názvem)

8. Počet sestupujících týmů - 6.liga je dno - nikdo nesestupuje :) jinak ovládání stejné jako v bodě 7.

9. Počet týmů v divizi + jejich seznam - v rolovacím menu pod názvem volíme 5-6 týmů (na začátku jsme si řekli, že naše imaginární liga bude mít 6 účastníků).
Nyní přecházíme ke jmennému seznamu účastníku - klikem na 'Přidej' otevřeme následující okno.

Image

Vyplníme velkými písmeny jméno týmu a jeho třípísmennou zkratku (volte tak, aby bylo jasně poznat, o který tým jde :) ), volbu potvrďte klikem na 'Přidej'. Postupně vyplníte všechny účastníky stejným způsobem - takto vypadá vyplněné okno 'Nová DIVIZE'.

Image

Volíme 'OK'

Image

Nyní je třeba zvolit název souboru, pod kterým se bude liga ukládat - jak sami vidíte ve výpisu minulé sezóny, jsme v tom dosti nejednotní. Z historického hlediska by bylo nejlepší volit název buď se zmínkou o ročníku, o jaký se jedná nebo o časový úsek, kdy se hrálo. Já volím variantu 2 - soubor názvu '6.LIGA 09.-12.2007'.
Volba 'OK'.

Jsme zpět v 'základním' okně FRCu - pro jistotu klepneme ještě jednou na 'Uložit Divizi' - vůbec mám zažito automatické kliknutí na tuto volbu, pokud je aktivní (svítí barevná disketa), zaručuje to, že neztratíte spostu odvedené práce.
Nyní potřebujeme sezónu rozlosovat - klikněte na 'Vygenerovat rozpisy'

Naše imaginární sezóna začne ve středu 15.8.2007 (druhá část ve středu 12.9.2007), úřední výkop ve 14:00, v kolonce 'Po kolika dnech další kolo' dáme 3 (liga se hraje středa - sobota) - bohužel nejde nastavit posun, který bychom potřebovali (o 3 a následně o 4 dny) a tak budeme muset vygenerovaný rozpis upravit ručně, ale o tom až později. Kolonky 'O kolik je posunutý....' necháme vynulované, níže volíme 'Generovat rozpisy podle Bergerových tabulek', několikrát poklepeme na 'Přiřadit náhodná čísla' vpravo nahoře, aby byl los opravdu náhodný. Výsledek by měl vypadat podobně :

Image

Volíme 'Generovat' - přečteme si hlášku o správném vygennerování rozpisů a jsme zpět v hlavním menu - volíme obligátní tlačítko jistoty 'Uložit Divizi' a dáme se do oprav rozpisů...
Kliknutím na 'Opravy údajů' se dostaneme sem :

Image

a klikneme na označené tlačítko 'Změna rozpisů'.

Prvním kolem, které nám termínově 'nesedí' je kolo 3., vybereme ho v rolovacím menu a ručně přepíšeme datumy na správné - viz níže. Pozn. Při označení data myší se lze v 'kalendáři' posouvat o den zpět/vpřed šipkou nahoru/dolů.

Image

Po opravě všech dat na správná potvrďte volbou 'Potvrdit a zavřít' a následným 'OK' v okně 'Změny údajů o Divizi'. Jsme zpět v základním menu - opět pro jistotu 'Uložit Divizi'.

Tímto krokem jsme dokonèili pøípravu ligy na sezónu. Nyní se vrhnìnme na samotné zpracovávání výsledkù. První kolo bylo úpìšnì odehráno - zaèneme zadávat data z utkání. Volba 'Zadat výsledky První části' - v rolovacím menu vybereme kolo 1. Jako první si doplníme statistiky z utkání Drnovice - Kostra - klepněte na tlačítko viz obrázek:

Image

Tato akce nám otevře nové okno :

Image

Drnovice v brance s Karlem Malinou (v průběhu utkání byl pro zranění střídán Ferdinandem Jahodou) porazily Kostru v brance s Michalem Holinou 5:2 po poločase 2:2. Za Drnovice skórovali 2x Petr Bizon, 2x Roman Zubr a 1x Miroslav Žirafa. Za Kostru se trefili Robert Kostěný a Hugo Lebka. ŽK obdrželi drnovičtí Karel Malina, Roman Zubr, Petr Makak, Libor Muflon a Jan Lev. Na straně Kostry obdrželi ŽK Hugo Lebka, Jaroslav Holeň a Jiří Hrudník. Hosté navíc psychicky neunesli porážku a v závěru utkání obdrželi za protesty druhou ŽK Jaroslav Holeň a rovnou ČK uviděl Josef Kůžička.
Statistický zápis z utkání tedy vypadá takto :

Image

Jak vidíte, není nutné zapisovat všechny hráče, kteří do utkání zasáhli, ale pouze ty, kteří si zapsali branku či kartu (vyjímku tvoří gólmani, kteří se zapisují vždy do své zvláštní kolonky). Vyhotovený zápis uložíme klepnutím na 'Přidat'. Po zadání všech výsledků kola klepneme na 'Potvrdit kolo' a 'Uložit a zavřít'. Jsme zpět v hlavním menu - 'Uložit Divizi'.

To je vše ze základů používání FRCu. Rád bych zmínil jednu nestandardní situaci - totiž vyloučení týmu a následné zkontumování jeho dosavadních výsledků. Dle svých zkušeností doporučuji vždy otevřít utkání, které je třeba kontumovat, karty u nevyloučeného týmu připsat hráčům daného týmu v jiném nekontumovaném kole (důležité pro zachování počtu obdržených karet hráče, většinou volím 1.kolo, 2.kolo atd.). Následně smazat všechny statistiky z utkání (karty, branky) a teprve potom utkání kontumovat (speciální tlačítko). Nepoužívat vylučování týmu (totálně rozhodí statistiky). Tým dále mít ve statistikách, jen kontumovat, nevylučovat, nemazat.

Tím bych protentokrát skončil, případné dotazy směřujte do tohoto topicu. Buď já nebo další ze zkušených statistiků Vám odpoví. Zároveň se nebráním tomu, aby někdo ze stávajích statistiků obohatil tuto příručku o situace zde nepopsané.
Příručka má sloužit jako průvodce pro úplné nováčky, ale zároveň bych rád sjednotil postupy, kterými statistiky vytváříme.
Last edited by Foxir on Sun Aug 19, 2007 7:50 pm, edited 15 times in total.
Bohemians forever !!!

Statistiky Českomoravských SoccerProject soutěží na http://cmspl.webnode.cz/

Hrajete Memoriál Tomáše Pospíchala ???

User avatar
Foxir
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2146
Joined: Thu Dec 29, 2005 4:37 pm
Location: Praha, Czech Republic

Post by Foxir » Sun Aug 19, 2007 7:39 pm

Umístění statistik z FRCu na ligový web

Práce statistika spočívá i v uveřejňování jím zpracovaných dat na ligový web ( http://soccerproject.tym.cz/ ). Postupně si popíšeme vyplnění údajů ke zdárnému připojení na web, práci offline, tj. přesun dat získaných z FRCu do programu Microsoft Office FrontPage (na doporučení Erika78 lze použít i freeware NVU - http://www.nvu.com ), se kterým pracuji já a finální aktualizaci dat na webu.

Jak se připojit na web?

Tento návod Vám mohu bohužel popsat pouze s programy, které používám já, ale předpokládám, že postup u jiných sloužící k tomu samému bude obdobný. Takže. U Total Commanderu klikněte na horní liště na 'Síť', po vyjetí menu zvolte 'FTP - připojit se...' - výsledkem by mělo být zobrazení následujícího okna (stejný efekt jako výše uvedená klikací procedura má dvouklávesová zkratka CTRL+F, samozřejmě při spuštěném Totalu):

Image

Provedem volbu 'Nové připojení', čímž se přesuneme k tomuto oknu:

Image

A vyplňujeme....
Do kolonek 'Relace', 'Hostitel' a 'Jméno uživatele' vyplníme shodně 'soccerproject.tym.cz'. Do kolonky 'Heslo' statistik samozřejmě vyplní heslo, které obdrží. Ostatní kolonky nás nezajímají, nechte je beze změny. Po vyplnění výše uvedeného proveďte volbu OK. V okně, které je identické s prvním screenem by se Vám mělo mezi 'Nadefinovanými připojeními' objevit soccerproject.tym.cz.
Kliknutím zvýrazněte nadefinované připojení a volte 'Připojit'. Pokud jste dosud činili správné kroky, mělo by se před Vaším ostřížím zrakem objevit následující:

Image

Abych byl úplně přesný, Vám se objeví levá strana, na té pravé je již můj adresář ('Stránky') na HD, kde si archivuji veškerá ligová data. I Vy jste samozřejmě nuceni si jeden vytvořit, budete do a z něj kopírovat ligová data přímo na server webu. Každopádně omluvte 'kvalitu' mého myšopísma :) Adresář je tedy vytvořen a nyní si jednoduše zkopírujte buďto celý web nebo jen soubory potřebné pro Vaši ligu - tj. 9 souborů - vždy název ligy (1, 2_A, 2_B,...) a dále _fair, _golmani, _kriz, _last, _los, _next, _strelci, _tabule a _trest - všechny s koncovkou .htm.

Data zkopírována - toto je náš prozatimní konec se soubory na webu, nyní budeme pracovat v režimu offline - přesunovat statistická data z FRCu do programu FrontPage.

Přesun dat z FRCu do FrontPage

Logický začátek - otevřeme si FRC (soubor své ligy) a FrontPage. Ve FRCu klikneme na 'Export HTML', mělo by se zobrazit toto okno:

Image

Následným klikem na 'První část' či 'Druhá část' (nemusím snad zdůrazňovat, že 'První' je pro první polovinu soutěže a 'Druhá' pro druhou) aktivujeme tlačítko 'Export' a klikneme na něj - objeví se toto okno:

Image

a teď již jednoduše kopírujeme data z FRCu do FP vždy si klikem v horní nabídce FRCu zvolíme data, která budeme kopírovat (označit myší - pravé tlačítko myši a volba 'Kopírovat') a k tomu otevřeme přes FP soubor (Soubor - Otevřít), který k dané statistice patří a kam budeme data vkládat (klik na pravé tlačítko myši a volba 'Vložit'). Zde je seznam, co k čemu vlastně patří:

'Výsledky všech kol' - _los.htm

'Poslední kolo' - _last.htm

'Následující kolo' - _next.htm

'Tabulka pořadí' - _tabule.htm

'Křížová tabulka' - _kriz.htm

'Pořadí střelců' - _strelci.htm

'Fair-Play tabulky' - _fair.htm

'Pořadí brankařů' - _golmani.htm

Jediným souborem, do kterého nekopírujeme data z FRCu je soubor _trest.htm , který tvoříme offline 'ručně' - tzn. kontrolou karetních hříšníků dle 'Fair-Play tabulky' a jejich následné zapsání do tohoto souboru.

Kopírování dat na ligový web

Po dokončení přesunu dat z FRCu do FP se opět pomocí Totalu logneme na ligový web a vytvořené soubory (celkem 9) pro svou ligu zkopírujeme na server ligového webu. Rozhodně neměnte názvy souborů Vaší ligy a věnujte zvýšenou pozornost tomu, abyste náhodou nepřemázli ligu, do které nemáte strkat čenich :)
Snad je z výše uvedeného vše pochopitelné, v případě, že ne, směřujte dotazy do tohoto topicu nebo přímo mně do SP pošty. Rovněž žádám statistiky, kteří mají zájem o práci v lize, která jim byla předběžně určena a neznají heslo na ligový web, ať se o něj přihlásí do mé SP pošty.


Umístění statistik z FRCu na stránky České komunity

Práce statistika spočívá i v uveřejňování jím zpracovaných dat na stránky České komunity do ligové části (http://www.soccerproject.co.cz). Postupně si popíšeme jak přesunout data získané z FRCu na web.

Jak se připojit na web?

Každý statistik musí být registrován na stránkách komunity a zde mu bude přiděleno oprávnění vkládat data pro jeho danou ligu. V uživatelském menu je odkaz Ligové šablony (viditelný jen pro statistika) a po kliknutí na něj se mu zobrazí seznam šablon.

Export dat z FRCu

Logický začátek - otevřeme si FRC (soubor své ligy). Při první práci ve FRCu klikneme na Nastavení a v záložce Export do HTML nastavíme:
- pozadí standardní
- texty standardní
- Font: <standard>
- Velikost: <standard>
Potvrdíme kliknutím na OK.

Klikneme na Export HTML, mělo by se zobrazit toto okno:

Image

Následným klikem na První část či Druhá část (nemusím snad zdůrazňovat, že 'První' je pro první polovinu soutěže a 'Druhá' pro druhou) aktivujeme tlačítko Export a klikneme na něj - objeví se toto okno:

Image

A v něm klikneme na Konec a ukončíme program FRC.

Otevřeme si na harddisku následující adresář C:/Program Files/FRC, ve kterém jsou exportované data:

'Výsledky všech kol' - full.htm

'Poslední kolo' - last.htm

'Následující kolo' - next.htm

'Tabulka pořadí' - tab.htm

'Křížová tabulka' - kreuz.htm

'Pořadí střelců' - fire.htm

'Fair-Play tabulky' - fp.htm

'Pořadí brankařů' - gk.htm

Jediným souborem, který FRC neexportuje je soubor trest.htm, který tvoříme offline 'ručně', stačí např. v Poznámkovém bloku a uložením i třeba jako trest.txt - tento soubor prakticky slouží statistikovi i jako "záloha". Soubor obsahově tvoříme kontrolou karetních hříšníků dle 'Fair-Play tabulky' a jejich následné zapsání do tohoto souboru. Formát zápisu dat v tomto souboru je uveden ve vzoru na šabloně Tresty (na stránkách komunity).

Kopírování dat na web

Přihlásíme se na stránkách komunity, klikneme na Ligové šablony a vybereme šablonu, kterou budeme vyplňovat (např. Poslední kolo), v otevřeném adresáří na PC označíme daný soubor (v našem příkladě last.htm), klikneme na něj pravým tlačítkem myši a vybereme nabídku Otevřít v programu -> Poznámkový blok. Označíme určitý text (viz. TEXT KE KOPÍROVÁNÍ na konci tohoto příspěvku), tento text budeme kopírovat např. pomocí kláves Ctrl+C a na stránkách komunity vložíme tento text do textového pole šablony např. pomocí kláves Ctrl+V a poté klikneme na Generovat. Bude vygenerován text, který se uloží na stránky. Zatrhneme "soubor", do kterého chceme uložit data (zpravidla je na výběr jen jeden soubor k zatrhnuní - pokud statistik má na starost více lig, jsou na výběr soubory všech jeho lig) a klikneme na Uložit. Tím jsou data uložena a jsou již k nahlédnutí všem uživatelům.

UPOZORNĚNÍ: Vkládaná data "přemazávají" aktuální data, takže data na webu lze editovat jen v offline souborech a následně opět nahrát!

Text ke kopírování

Kopírovaný text je vyznačen tučně modře, tečky jsou zástupné znaky pro řádky mezi prvníma a posledníma řádkama kopírovaného textu.

Pro šablony Kompletní los (full.htm), Poslední kolo (last.htm), Následující kolo (next.htm)
<Table cellpadding=1 cellspacing=0 border=1>
<tr align="center">
<td><B>Kolo</B></td>
<td><B>Datum</B></td>
<td><B>Čas</B></td>
<td><B>Domácí</B></td>
<td><B>Hosté</B></td>
<td colspan=2><B>Skóre</B></td>
<td><B>Střelci + karty</B></td>
</tr>
<tr>
<td rowspan=10 align="center" valign="middle"><font size=0>1. KOLO</font></td>
<td align="center">10.1.</td>
...
</tr>

</Table>
<font size=-2><i>Created by FRC 1.34 © PV</i></font>
Pro šablonu Tabulka pořadí (tab.htm)
<hr>

<font size=+1><b>Tabulka celé sezóny</b></font><br>

<Table cellpadding=1 cellspacing=0 border=1>
<tr align="center">
...
</tr>
</Table>

<font size=-2><i>Created by FRC 1.34 © PV</i></font>
Pro šablony Střelci (fire.htm), Brankáři (gk.htm), Karty (fp.htm)
<hr>

<Table cellpadding=1 cellspacing=0 border=1>
<tr align="center">
<td align="left"><B>Pořadí</B></td>
...
</tr>
</Table>

<font size=-2><i>Created by FRC 1.34 © PV</i></font>

Snad je z výše uvedeného vše pochopitelné, v případě, že ne, směřujte dotazy na Angeeho do SP pošty.
Bohemians forever !!!

Statistiky Českomoravských SoccerProject soutěží na http://cmspl.webnode.cz/

Hrajete Memoriál Tomáše Pospíchala ???

User avatar
Foxir
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2146
Joined: Thu Dec 29, 2005 4:37 pm
Location: Praha, Czech Republic

Re: Příručka statistika

Post by Foxir » Sun May 03, 2009 5:43 pm

Díky Angeemu doplněn postup importu statistik z FRCu na stránky české komunity.
Bohemians forever !!!

Statistiky Českomoravských SoccerProject soutěží na http://cmspl.webnode.cz/

Hrajete Memoriál Tomáše Pospíchala ???

User avatar
Angee
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1474
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:32 am
Location: Dambořice

Re: Příručka statistika

Post by Angee » Sun May 03, 2009 5:56 pm

Prosím všechny statistiky, aby dodržovali rozsah kopírovaného textu!

UPOZORNĚNÍ: V NÁVODU JSOU TŘI TYPY VYBRÁNÍ, KAŽDÉ JE JINÉ - PRO RŮZNÉ ŠABLONY !


Až budu mít více času, zkusím Vám to zjednodušit na tu úroveň, že vyberete klávesou Ctrl+A všechen text a ten zkopírujete bez ohledu na to, pro jako šablonu ten text vybíráte. Prozatím musíte dbát na to, abyste vybrali zprávný rozsah textu pro danou šablonu.

Díky za pochopení...
Image

User avatar
PaToM
Member of the Soccer Project Association
Posts: 10228
Joined: Tue Oct 21, 2008 5:57 pm
Location: Modra, Slovakia

Re: Příručka statistika

Post by PaToM » Sun Aug 23, 2009 11:19 am

Dajú sa nejak importovať tímy z jednej ligy do druhej :?: Dosť by sa mi to zišlo, aby som nemusel vypĺňať hráčov všetkých tímov odznova :|
FC Hostage
_________
Slovak League (Slovenská Liga)

(\__/)
(O.o )
(> < ) <-- This is Bunny, The Great Emperor.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

User avatar
Angee
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1474
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:32 am
Location: Dambořice

Re: Příručka statistika

Post by Angee » Thu Sep 03, 2009 8:10 pm

UPOZORNĚNÍ: Výše zmíněný postup nahrání dat na web již není aktuální! Nejaktuálnější příručka statistika je ke stáhnutí zde: Příručka statistika
Image

pajan
Fan
Posts: 1
Joined: Fri Dec 17, 2010 10:40 am

Re: Příručka statistika

Post by pajan » Fri Dec 17, 2010 10:57 am

PaToM wrote:Dajú sa nejak importovať tímy z jednej ligy do druhej :?: Dosť by sa mi to zišlo, aby som nemusel vypĺňať hráčov všetkých tímov odznova :|
za prvé koukám, že jste si dali tu práci s návodem, supr...
verze 1.34.1 doporučuji aktualizovat, jsou tam opraveny dost zásadní chyby právě při vyřazování týmu, který je zde nedoporučován.

a konečně k tomuto dotazu, každý tým lze exportovat do souboru a opět importovat, například při vytváření nové soutěže je import přístupný (místo tlačítka "Přidej" zvolte "Import"). Export provedete tak, že si dáte "Opravy údajů" a u každého týmu je tlačítko "Přenos", tam jde vyexportovat celý tým pomocí "Export týmu", naimportovat pomocí "Import týmu", nebo můžete také exportovat a importovat jednotlivé hráče pomocí tlačítek "E" a "I" u jednotlivých hráčů.
Navíc, když si kliknete na tlačítko "Informace" u týmu, můžete zadat i detaily k týmu, jako například webovou adresu. Pokud zrovna ta je zadaná, exportují se všechny odkazy na tým (ve výsledcích) jako odkaz na jejich stránky. a takových fíčurin je tam spousty :)

Pavel (autor)

User avatar
PaToM
Member of the Soccer Project Association
Posts: 10228
Joined: Tue Oct 21, 2008 5:57 pm
Location: Modra, Slovakia

Re: Příručka statistika

Post by PaToM » Fri Dec 17, 2010 3:33 pm

pajan wrote:.....
Pavel (autor)
Dík za odpoveď. :) Len škoda, že si nenapísal tak pred rokom... :mrgreen:
Ale inak pekný program, len teraz ho nemám možnosť nainštalovať. :?
FC Hostage
_________
Slovak League (Slovenská Liga)

(\__/)
(O.o )
(> < ) <-- This is Bunny, The Great Emperor.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

Locked

Return to “CZ - Národní ligy + Evropa”