Setarile perfecte!

Discutii libere despre orice subiect

Moderator: Romanian Moderators

markkincses
Team Manager
Posts: 170
Joined: Thu Dec 18, 2008 9:07 pm

Re: Setarile perfecte!

Post by markkincses »

In alcatu1rea l1n1e1 defens1ve 1ntra s1 portarul? 1n funct1e de cal1tat1le jucator1lor cum 1m1 dau seama care ce ord1n de joc are f1ecare?
cipriansimi
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2173
Joined: Tue Jan 20, 2009 2:43 pm
Location: Falticeni

Re: Setarile perfecte!

Post by cipriansimi »

markkincses
Team Manager
Posts: 170
Joined: Thu Dec 18, 2008 9:07 pm

Re: Setarile perfecte!

Post by markkincses »

multumesc. cunosc programele acestea dar 1ntrebarea ramane pt ca sunt 1n construct1e de ech1pa: Vreau sa-m1 fac o ech1pa de asezarea 5-3-2 cu z1d defens1v. m1jlocas11 sa-1 caut sa nu a1ba ord1n 1nd1v1dual, pt a-1 pune pe defens1v ca astfel sa scot cat ma1 mult pe l1n11?
cipriansimi
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2173
Joined: Tue Jan 20, 2009 2:43 pm
Location: Falticeni

Re: Setarile perfecte!

Post by cipriansimi »

markkincses wrote:multumesc. cunosc programele acestea dar 1ntrebarea ramane pt ca sunt 1n construct1e de ech1pa: Vreau sa-m1 fac o ech1pa de asezarea 5-3-2 cu z1d defens1v. m1jlocas11 sa-1 caut sa nu a1ba ord1n 1nd1v1dual, pt a-1 pune pe defens1v ca astfel sa scot cat ma1 mult pe l1n11?
mijlocasii LM CM si RM sa fie cu ordin individual cat mai mic. de preferabil sub 1 sau chiar 0,5 daca nu gasesti cu 0. asa ii vei putea juca pe ofensiv sau defensiv.
markkincses
Team Manager
Posts: 170
Joined: Thu Dec 18, 2008 9:07 pm

Re: Setarile perfecte!

Post by markkincses »

Multumesc Frumos !
Serban
Fan
Posts: 2
Joined: Sun Feb 10, 2013 5:51 am

Re: Setarile perfecte!

Post by Serban »

4-3-3(mingi lungi) este cea mai buna tactica!
Sa facem un calcul:
5-3-2/5-4-1 (zid devensiv):
Daca toti jucatorii au aceeasi performanta(sa zicem 60)
8% din 60 inseamna 4.8 aplicata pentru 6 jucatori(5 fundasi + portar) rezulta un bonus de 28.8

3-5-2(pase):
10% din 60 = 6 x 5 = 30

3-4-3(loveste si goneste):
27% din 60 = 16.2 x 3 = 48.6

4-3-3(mingi lungi):
5% din 60 = 3 x 8(4 fundasi, 1 portar, 3 atacanti) = 24

Probabil ca nu ati inteles...cum e cea mai buna daca are cel mai mic scor!?
Trebuie sa luam in calcul si procentajul cu minus:
In cazul 3-4-3(l&g) se scade 10% din 60= 6 x 8 = 48, pe cand in cazul 4-3-3(ml) se scade doar 6 x 3= 18
Inafara de aceasta ordinele individuale ale mijlocasilor pot fi fie ofensive cat si defensive crescand si mai mult bonusurile astfel aceste bonusuri de 5% pt atac si 5% pe defensiva aplicandu-se aproape intregii echipe.

Bineinteles ca toata aceasta discutie este ipotetica. Nimeni nu are jucatori cu performante perfect egale.
Tactica perfecta e cea care se pliaza exact pe jucatorii fiecaruia. Eu doar am facut acest calcul sa arat ca matematica ne sugereaza ca in cazul unei constructii de la 0 a echipei sa folosim formatia 4-3-3 cu tactica mingi lungi.
cercel_jr
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4993
Joined: Sat Jun 24, 2006 7:53 pm
Location: Romania

Re: Setarile perfecte!

Post by cercel_jr »

Te inseli. Cauta si tu pe aici pe forum formula de calcul a liniilor. Faci si tu niste calcule si o sa vezi ca primele sunt 3-4-3(lov si gon), 5-3-2(zid def), 3-5-2(pase).
4-3-3(mingi lungi) e chiar una din cele mai slabe tactici.
Esti un fel de gigi contra, in loc sa calculezi cat castiga fiecare tactica tu ai calculat cat pierde. :lol:
Manager: cyp
Team: Fotbal Club Botosani

May the random be with me!
calin_g
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1451
Joined: Sun Dec 02, 2007 11:23 am
Location: Iasi, Romania

Re: Setarile perfecte!

Post by calin_g »

cea mai buna tactica e aia care tine cont de ordinele individuale ale jucatorilor echipei respective. o tactica poate fi cea mai buna pt un anumit lot de jucatori, dar niciuna nu e cea mai buna la modul absolut, pt toate echipele. ca sa ai o tactica mai buna decat toate celelalte ar trebui sa le poti compara pe toate fara niciun fel de "daca" (daca mijlocasii au ordin Normal, daca mijlocasii au ordin Pase, daca fundasii laterali au sau nu au ordin etc...), iar asta nu se poate.
SP Club Inter 15
...........***...........
SP: a love and hate thing..
calin_g
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1451
Joined: Sun Dec 02, 2007 11:23 am
Location: Iasi, Romania

Re: Setarile perfecte!

Post by calin_g »

cercel_jr wrote:Te inseli. Cauta si tu pe aici pe forum formula de calcul a liniilor. Faci si tu niste calcule si o sa vezi ca primele sunt 3-4-3(lov si gon), 5-3-2(zid def), 3-5-2(pase).
4-3-3(mingi lungi) e chiar una din cele mai slabe tactici.
Esti un fel de gigi contra, in loc sa calculezi cat castiga fiecare tactica tu ai calculat cat pierde. :lol:
mda am scris un raspuns acum jumate de ora si pe urma l-am sters ca sa verific intai ce zic, dar am ramas la aceeasi concluzie, care e urmatoarea: 5-3-2 cu mingi lungi e mai bun decat 5-3-2 zid defensiv, iar 4-3-3 si 5-3-2 mingi lungi is identice, conform formulelor. deci 4-3-3 nu are cum sa fie mai slaba decat 5-3-2 zid defensiv, e chiar mai buna. oricum calculele astea sunt valabile pt echipe cu jucatori care scot performante identice si fara ordin individual (pt ca asta e cel mai corect mod de comparat echipele intre ele, daca adaugi ordinele deja e totul relativ). in plus, in ASPT, care din cate stiu eu foloseste exact aceleasi formule de calcul, 4-3-3-ul iese cel mai bine din toate tacticile (bineinteles in aceleasi conditii, cu jucatori cu performanta identica si fara ordin). poate am gresit eu calculele, dar avand in vedere ca aspt-ul confirma.... nu stiu ce sa zic...
SP Club Inter 15
...........***...........
SP: a love and hate thing..
Serban
Fan
Posts: 2
Joined: Sun Feb 10, 2013 5:51 am

Re: Setarile perfecte!

Post by Serban »

Asa e, Caline, ai dreptate... cand joci mingi lungi fie 4-3-3 fie 5-3-2 si ai 3 mijlocasi setati pe ofensiv/defensiv bonusul se aplica aproape intregii echipe si -10% ala se scade doar din performanta a 3 jucatori pe cand la 3-4-3 loveste si goneste se scade -10% din performanta a 8 jucatori.
Nu are rost sa ne contrazicem...fiecare stie ce stie si cum a zis si Calin si eu in postul de mai sus totul e relativ...nimeni nu are jucatori cu performante egale, ordin individual, etc.
cercel_jr
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4993
Joined: Sat Jun 24, 2006 7:53 pm
Location: Romania

Re: Setarile perfecte!

Post by cercel_jr »

calin_g wrote:cea mai buna tactica e aia care tine cont de ordinele individuale ale jucatorilor echipei respective. o tactica poate fi cea mai buna pt un anumit lot de jucatori, dar niciuna nu e cea mai buna la modul absolut, pt toate echipele. ca sa ai o tactica mai buna decat toate celelalte ar trebui sa le poti compara pe toate fara niciun fel de "daca" (daca mijlocasii au ordin Normal, daca mijlocasii au ordin Pase, daca fundasii laterali au sau nu au ordin etc...), iar asta nu se poate.
Asta e corect 100%.

Jucati voi 4-3-3(mingi lungi) si eu joc 3-4-3(lov si gon) si ne vedem pe teren. :wink:
Ar trebui pus la socoteala si numarul de goluri inscrise :?: foarte important in ligile superioare unde diferenta intre echipe este foarte mica.
Manager: cyp
Team: Fotbal Club Botosani

May the random be with me!
calin_g
Member of the Soccer Project Association
Posts: 1451
Joined: Sun Dec 02, 2007 11:23 am
Location: Iasi, Romania

Re: Setarile perfecte!

Post by calin_g »

:) da, dai mai multe goluri si termini la 10 puncte de lider (ca in A) pt ca te omoara randomurile :roll:
SP Club Inter 15
...........***...........
SP: a love and hate thing..
cercel_jr
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4993
Joined: Sat Jun 24, 2006 7:53 pm
Location: Romania

Re: Setarile perfecte!

Post by cercel_jr »

Sunteti paranoici.
Ce legatura au randomurile cu formatia? :shock:
Randomul e random, poate veni de 50 de ori la rand sau nu.
Manager: cyp
Team: Fotbal Club Botosani

May the random be with me!
cipriansimi
Member of the Soccer Project Association
Posts: 2173
Joined: Tue Jan 20, 2009 2:43 pm
Location: Falticeni

Re: Setarile perfecte!

Post by cipriansimi »

eu zic totusi sa comparati 3-4-3 cu toate celelate tactici. sa vedem care tactica are cele mai multe randomuri :lol:
cercel_jr
Member of the Soccer Project Association
Posts: 4993
Joined: Sat Jun 24, 2006 7:53 pm
Location: Romania

Re: Setarile perfecte!

Post by cercel_jr »

Omg ... nici nu exista mai multe randomuri sau mai putine, cautati definitia random-ului in programare lol ...
Manager: cyp
Team: Fotbal Club Botosani

May the random be with me!
Post Reply

Return to “Discutii/Intrebari SoccerProject (ro)”