SP champions league - season 2
Moderator: Moderator
SP champions league - season 2
SP CHAMPIONS LEAGUE - SEASON 2
Welcome to the 2nd season of SP Champions league. Below you can find all the details about the schedules & results. As I received 17 subscriptions, there will be one qualification round between two teams from Belgium - Elrios & vc el bourgemestro. Better team of this battle will join 15 teams which qualified directly to group stage. Invitations were sent to best teams of each country (if managers were not interested, 2nd best teams got the opportunity to join) and also to winners of all A/B/C divisions - with only limitation of maximum 3 teams per country.
Teams qualified directly to group stage - based on the rank of SP season 58: FC Remedy (Netherlands) - winner of last season, Noldor (Sweden) - winner of A division / country representative, Primissimo (Czech republic) - winner of B division, KFC Heist (Belgium) - winner of B division, Valcíři Chomutov C.F. (Czech republic) - winner of C division, S.A.T (Australia) - winner of C division / country representative, FK Laugaricio (Slovakia) - winner of C division, Chelsea champion (Bulgaria) - country representative, Fresh (Netherlands) - country representative, Fc Mantel (Czech republic) - country representative, AquaAzzurri (Lithuania) - country representative, rogiboys (Belgium) - country representative, FC Jazero (Slovakia) - country representative, FK Kabelwerk (Austria) - country representative, Fc.ReD.D@gs (Germany) - country representative.
Qualification:
Leg 1 (Sat 16/8 at 10:00): Elrios CF - vc el bourgemestro 0:0 Performance: 144 - 144 / Attendance: 6.552
Leg 2 (Sat 23/8 at 10:00): vc el bourgemestro - Elrios CF 0:1 (0:0) Goal: Portas (P) / Performance: 138 - 140 / Attendance: 7.387
Team Elrios CF (Belgium) has qualified to Group stage!
Group stage:
Round 1: Fri 12 September - Sun 14 September
A: Fresh - Fc.ReD.D@gS 3:5 (0:2) G: Vranješ, Murphy, the Archivist - Schröter 3, L. Rayhman (P), Dugardein / P: 121 - 135 / A: 6599
A: rogiboys - AquaAzzurri 1:2 (0:1) G: Becik - A. Ocampo, Iloki / P: 132 - 135 / A: 6346
B: FC Remedy - FK Kabelwerk 2:1 (0:0) G: Cardoso, Gomes Ribeiro - da Costa / P: 147 - 134 / A: 9093
B: Primisimo FC - Elrios CF 2:1 (2:0) G: Arranz, Green - Gobodo (P) / P: 139 - 132 / A: 6224
C: Noldor - KFC Heist 1:0 (0:0) G: D. Ocampo / P: 145 - 138 / A: 6553
C: FC Jazero - Valcíři Chomutov C.F. 0:1 (0:1) G: Bogdanović / P: 140 - 146 / A: 6240
D: Chelsea champion - Fc Mantel 2:1 (1:0) G: Aguiar, Marfil - Sotteau / P: 143 - 136 / A: 6116
D: S.A.T - FK Laugaricio 4:3 (2:2) G: Tuft, Ortiz, Wittl, Wolfaert - Potemkin 2, Pereira da Silva / P: 146 - 132 / A: 9333
Round 2: Fri 19 September - Sun 21 September
A: Fc.ReD.D@gS - rogiboys 2:0 (0:0) G: Schröter 2 / P: 140 - 120 / A: 4994
A: AquaAzzurri - Fresh 4:2 (4:1) G: Kulic 2, A. Ocampo, Babka (P) - Osman 2 / P: 125 - 103 / A: 4276
B: FK Kabelwerk - Primisimo FC 0:1 (0:1) G: Kalivod / P: 138 - 143 / A: 7918
B: Elrios CF - FC Remedy 1:1 (1:1) G: Portas - Balan / P: 140 - 146 / A: 6729
C: KFC Heist - FC Jazero 2:1 (2:0) G: B. Rayhman (P), Šimůnek - Maggos / P: 138 - 135 / A: 4129
C: Valcíři Chomutov C.F. - Noldor 1:1 (1:0) G: Mitić - R. Silva / P: 144 - 147 / A: 7938
D: Fc Mantel - S.A.T 0:0 P: 145 - 144 / A: 8822
D: FK Laugaricio - Chelsea champion 0:2 (0:1) G: Kovačević, Arrache / P: 121 - 135 / A: 6379
Round 3: Fri 26 September - Sun 28 September
A: rogiboys - Fresh 0:0 P: 103 - 114 / A: 5183
A: AquaAzzurri - Fc.ReD.D@gS 0:0 P: 138 - 140 / A: 9296
B: Primisimo FC - FC Remedy 0:1 (0:0) G: Popik / P: 136 - 144 / A: 8420
B: Elrios CF - FK Kabelwerk 2:3 (0:1) G: Martínez, Culio - Halbmair 2, da Costa / P: 127 - 135 / A: 3914
C: FC Jazero - Noldor 1:3 (0:2) G: Van Grunderbeeck - R. Silva 2, Zarabi / P: 131 - 146 / A: 6935
C: KFC Heist - Valcíři Chomutov C.F. 0:1 (0:0) G: Elsoubai / P: 141 - 146 / A: 5501
D: S.A.T - Chelsea champion 2:1 (2:1) G: Wolfaert, Ortiz - Metsen / P: 145 - 134 / A: 6275
D: Fc Mantel - FK Laugaricio 2:0 (1:0) G: Salminen 2 / P: 136 - 117 / A: 7560
Round 4: Thu 2 October - Sun 5 October
A: Fresh - rogiboys 0:1 (0:0) G: Ondrej / P: 96 - 100 / A: 1018
A: Fc.ReD.D@gS - AquaAzzurri 3:4 (2:3) G: Schröter, Doumit (P), De Boeck - A. Ocampo 2, Dechenchoeling, Mijatovic / P: 131 - 138 / A: 3679
B: FC Remedy - Primisimo FC 2:1 (0:0) G: Taghipour 2 - Sushko (P) / P: 147 - 141 / A: 8590
B: FK Kabelwerk - Elrios CF 2:1 (1:0) G: Göschker, da Costa - Culio / P: 135 - 132 / A: 6065
C: Noldor - FC Jazero 4:3 (2:2) G: Sarr, Jiménez Sancho, Augenthaler, Lechleiter - Maggos, Tofi, Angaal / P: 150 - 142 / A: 6431
C: Valcíři Chomutov C.F. - KFC Heist 1:0 (1:0) G: Mitić (P) / P: 145 - 129 / A: 5637
D: Chelsea champion - S.A.T 1:0 (0:0) G: Velkov / P: 143 - 139 / A: 7003
D: FK Laugaricio - Fc Mantel 2:4 (0:3) G: Perreira da Silva, Pekala - Hollander 2, Van Heijnsbergen, Connor / P: 118 - 143 / A: 6686
Round 5: Fri 10 October - 12 October
A: Fc.ReD.D@gS - Fresh 3:0 (3:0) G: Andersson, Schröter, De Boeck / P: 136 - 102 / A: 3115
A: AquaAzzurri - rogiboys 5:0 (2:0) G: Barry 2, Brülls, Mijatovic, Antonello / P: 123 - 64 / A: 6099
B: FK Kabelwerk - FC Remedy 1:2 (0:1) G: da Costa - Quaye Jr., Sensathit / P: 130 - 147 / A: 6668
B: Elrios CF - Primisimo FC 0:3 - no invitation sent by team Elrios CF
C: KFC Heist - Noldor 2:4 (1:2) G: De Sutter, Pesa - J. Cardoso 2, Zarabi, Criel / P: 129 - 150 / A: 5633
C: Valcíři Chomutov C.F. - FC Jazero 1:0 (1:0) G: Mitić / P: 142 - 136 / A: 4815
D: Fc Mantel - Chelsea champion 3:2 (3:1) G: Hollander 2, Stenman (P) - Rudan, Rodriguez / P: 150 - 149 / A: 7389
D: FK Laugaricio - S.A.T 1:3 (1:2) G: Sabela - Wittl 2, Watson / P: 130 - 145 / A: 8666
Round 6: Fri 17 October - 19 October
A: rogiboys - Fc.ReD.D@gS 0:10 (0:7) G: Dugardein 6, Schröter 2, De Boeck 2 / P: 59 - 140 / A: 1085
A: Fresh - AquaAzzurri 1:5 (0:4) G: Ondrej - Dechenchoeling 2, Kormemeti, Kulic, A. Ocampo / P: 92 - 126 / A: 1908
B: Primisimo FC - FK Kabelwerk 2:1 (2:1) G: Sushko, Silva Odvan - Janisch / P: 138 - 127 / A: 6111
B: FC Remedy - Elrios CF 3:2 (1:0) G: Taghipour 2, L. R. Cardoso - Culio 2 / P: 143 - 133 / A: 8510
C: FC Jazero - KFC Heist 1:1 (1:0) G: Angaal - El Khalifi / P: 135 - 140 / A: 7184
C: Noldor - Valcíři Chomutov C.F. 3:2 (1:0) G: Zarabi 2, Criel - Elsoubai 2 / P: 148 - 145 / A: 8750
D: S.A.T - Fc Mantel 2:1 (0:0) G: Watson, Wittl (P) - Kovre (P) / P: 147 - 131 / A: 8258
D: Chelsea champion - FK Laugaricio 1:0 (1:0) G: Rudan / P: 143 - 136 / A: 4544
Group standings - final:
Quarterfinals: Wed 22 October - Mon 27 October
QF1:
Valcíři Chomutov C.F. (CZE) - FC Remedy (NED) 0:1 (0:1) G: Cassar / P: 147 - 149 / A: 6154
FC Remedy (NED) - Valcíři Chomutov C.F. (CZE) 1:0 (1:0) G: L. R. Cardoso / P: 146 - 145 / A: 9060
Team FC Remedy (NED) has qualified to the Semifinal round (2:0 agg.)!
QF2:
Chelsea champion (BUL) - Noldor (SWE) 2:3 (1:1) G: Voyush, Rodriguez - Criel 2, R. Silva / P: 146 - 151 / A: 7105
Noldor (SWE) - Chelsea champion (BUL) 3:2 (2:1) G: J. Cardoso 2, Augenthaler - Gislason, Fujerik / P: 142 - 134 / A: 6982
Team Noldor (SWE) has qualified to the Semifinal round (6:4 agg.)!
QF3:
Fc.ReD.D@gS (GER) - S.A.T (AUS) 2:3 (1:2) G: Dugardein, Andersson - Torres Martinez, Rodrigues da Silva, Tuft / P: 131 - 137 / A: 6119
S.A.T (AUS) - Fc.ReD.D@gS (GER) 1:1 (0:0) G: Darsnaniya - De Boeck / P: 146 - 146 / A: 10536
Team S.A.T (AUS) has qualified to the Semifinal round (4:3 agg.)!
QF4:
Primisimo FC (CZE) - AquaAzzurri (LIT) 1:0 (0:0) G: Silva Odvan / P: 138 - 129 / A: 6672
AquaAzzurri (LIT) - Primisimo FC (CZE) 0:0 P: 134 - 139 / A: 8822
Team Primisimo FC (CZE) has qualified to the Semifinal round (1:0 agg.)!
Semifinals: Wed 29 October - Mon 3 November
SF1:
S.A.T (AUS) - Noldor (SWE) 1:2 (0:0) G: Tuft - Kirilins, Winberg / P: 143 - 143 / A: 12334
Noldor (SWE) - S.A.T (AUS) 1:0 (1:0) G: Kirilins / P: 146 - 144 / A: 9023
Team Noldor (SWE) has qualified to the Final round (3:1 agg.)!
SF2:
FC Remedy (NED) - Primisimo FC (CZE) 1:0 (0:0) G: Balan / P: 147 - 145 / A: 10605
Primisimo FC (CZE) - FC Remedy (NED) 0:1 (0:0) G: Tomkevičius / P: 141 - 147 / A: 7142
Team FC Remedy (NED) has qualified to the Final round (2:0 agg.)!
Finals & 3rd place games: Tue 4 November - Fri 7 November
3RD PLACE:
S.A.T (BEL) - Primisimo FC (CZE) 2:2 (1:2) G: Wittl, Darsnaniya - Silva Odvan, Kalivoda / P: 140 - 140 / A: 12288
Primisimo FC (CZE) - S.A.T (BEL) 1:0 (0:0) G: Sushko / P: 144 - 139 / A: 8526
Team Primisimo FC (CZE) finished 3rd (3:2 agg.)!
FINAL:
FC Remedy (NED) - Noldor (SWE) 0:1 (0:1) G: Stan / P: 147 - 150 / A: 12144
Noldor (SWE) - FC Remedy (NED) 0:0 P: 143 - 144 / A: 8167
Team Noldor (SWE) won the SP Champions league (1:0 agg.)!
Final standings:
1. Noldor (Sweden)
2. FC Remedy (Netherlands)
3. Primisimo FC (Czech republic)
4. S.A.T (Belgium)
Top scorers:
9 - Schröter (Fc.ReD.D@gS)
8 - Dugardein (Fc.ReD.D@gS)
5 - A. Ocampo (AquaAzzurri), De Boeck (Fc.ReD.D@gS), Wittl (S.A.T)
4 - Zarabi, R. Silva, J. Cardoso, Criel (all Noldor), da Costa (FK Kabelwerk), Hollander (Fc Mantel), Culio (Elrios CF), Taghipour (FC Remedy)
3 - Mitić, Elsoubai (both Valcíři Chomutov C.F.), Kulic, Dechenchoeling (both AquaAzzurri), Sushko, Silva Odvan (both Primisimo FC), L. R. Cardoso (FC Remedy), Tuft (S.A.T)
Welcome to the 2nd season of SP Champions league. Below you can find all the details about the schedules & results. As I received 17 subscriptions, there will be one qualification round between two teams from Belgium - Elrios & vc el bourgemestro. Better team of this battle will join 15 teams which qualified directly to group stage. Invitations were sent to best teams of each country (if managers were not interested, 2nd best teams got the opportunity to join) and also to winners of all A/B/C divisions - with only limitation of maximum 3 teams per country.
Teams qualified directly to group stage - based on the rank of SP season 58: FC Remedy (Netherlands) - winner of last season, Noldor (Sweden) - winner of A division / country representative, Primissimo (Czech republic) - winner of B division, KFC Heist (Belgium) - winner of B division, Valcíři Chomutov C.F. (Czech republic) - winner of C division, S.A.T (Australia) - winner of C division / country representative, FK Laugaricio (Slovakia) - winner of C division, Chelsea champion (Bulgaria) - country representative, Fresh (Netherlands) - country representative, Fc Mantel (Czech republic) - country representative, AquaAzzurri (Lithuania) - country representative, rogiboys (Belgium) - country representative, FC Jazero (Slovakia) - country representative, FK Kabelwerk (Austria) - country representative, Fc.ReD.D@gs (Germany) - country representative.
Qualification:
Leg 1 (Sat 16/8 at 10:00): Elrios CF - vc el bourgemestro 0:0 Performance: 144 - 144 / Attendance: 6.552
Leg 2 (Sat 23/8 at 10:00): vc el bourgemestro - Elrios CF 0:1 (0:0) Goal: Portas (P) / Performance: 138 - 140 / Attendance: 7.387
Team Elrios CF (Belgium) has qualified to Group stage!
Group stage:
Round 1: Fri 12 September - Sun 14 September
A: Fresh - Fc.ReD.D@gS 3:5 (0:2) G: Vranješ, Murphy, the Archivist - Schröter 3, L. Rayhman (P), Dugardein / P: 121 - 135 / A: 6599
A: rogiboys - AquaAzzurri 1:2 (0:1) G: Becik - A. Ocampo, Iloki / P: 132 - 135 / A: 6346
B: FC Remedy - FK Kabelwerk 2:1 (0:0) G: Cardoso, Gomes Ribeiro - da Costa / P: 147 - 134 / A: 9093
B: Primisimo FC - Elrios CF 2:1 (2:0) G: Arranz, Green - Gobodo (P) / P: 139 - 132 / A: 6224
C: Noldor - KFC Heist 1:0 (0:0) G: D. Ocampo / P: 145 - 138 / A: 6553
C: FC Jazero - Valcíři Chomutov C.F. 0:1 (0:1) G: Bogdanović / P: 140 - 146 / A: 6240
D: Chelsea champion - Fc Mantel 2:1 (1:0) G: Aguiar, Marfil - Sotteau / P: 143 - 136 / A: 6116
D: S.A.T - FK Laugaricio 4:3 (2:2) G: Tuft, Ortiz, Wittl, Wolfaert - Potemkin 2, Pereira da Silva / P: 146 - 132 / A: 9333
Round 2: Fri 19 September - Sun 21 September
A: Fc.ReD.D@gS - rogiboys 2:0 (0:0) G: Schröter 2 / P: 140 - 120 / A: 4994
A: AquaAzzurri - Fresh 4:2 (4:1) G: Kulic 2, A. Ocampo, Babka (P) - Osman 2 / P: 125 - 103 / A: 4276
B: FK Kabelwerk - Primisimo FC 0:1 (0:1) G: Kalivod / P: 138 - 143 / A: 7918
B: Elrios CF - FC Remedy 1:1 (1:1) G: Portas - Balan / P: 140 - 146 / A: 6729
C: KFC Heist - FC Jazero 2:1 (2:0) G: B. Rayhman (P), Šimůnek - Maggos / P: 138 - 135 / A: 4129
C: Valcíři Chomutov C.F. - Noldor 1:1 (1:0) G: Mitić - R. Silva / P: 144 - 147 / A: 7938
D: Fc Mantel - S.A.T 0:0 P: 145 - 144 / A: 8822
D: FK Laugaricio - Chelsea champion 0:2 (0:1) G: Kovačević, Arrache / P: 121 - 135 / A: 6379
Round 3: Fri 26 September - Sun 28 September
A: rogiboys - Fresh 0:0 P: 103 - 114 / A: 5183
A: AquaAzzurri - Fc.ReD.D@gS 0:0 P: 138 - 140 / A: 9296
B: Primisimo FC - FC Remedy 0:1 (0:0) G: Popik / P: 136 - 144 / A: 8420
B: Elrios CF - FK Kabelwerk 2:3 (0:1) G: Martínez, Culio - Halbmair 2, da Costa / P: 127 - 135 / A: 3914
C: FC Jazero - Noldor 1:3 (0:2) G: Van Grunderbeeck - R. Silva 2, Zarabi / P: 131 - 146 / A: 6935
C: KFC Heist - Valcíři Chomutov C.F. 0:1 (0:0) G: Elsoubai / P: 141 - 146 / A: 5501
D: S.A.T - Chelsea champion 2:1 (2:1) G: Wolfaert, Ortiz - Metsen / P: 145 - 134 / A: 6275
D: Fc Mantel - FK Laugaricio 2:0 (1:0) G: Salminen 2 / P: 136 - 117 / A: 7560
Round 4: Thu 2 October - Sun 5 October
A: Fresh - rogiboys 0:1 (0:0) G: Ondrej / P: 96 - 100 / A: 1018
A: Fc.ReD.D@gS - AquaAzzurri 3:4 (2:3) G: Schröter, Doumit (P), De Boeck - A. Ocampo 2, Dechenchoeling, Mijatovic / P: 131 - 138 / A: 3679
B: FC Remedy - Primisimo FC 2:1 (0:0) G: Taghipour 2 - Sushko (P) / P: 147 - 141 / A: 8590
B: FK Kabelwerk - Elrios CF 2:1 (1:0) G: Göschker, da Costa - Culio / P: 135 - 132 / A: 6065
C: Noldor - FC Jazero 4:3 (2:2) G: Sarr, Jiménez Sancho, Augenthaler, Lechleiter - Maggos, Tofi, Angaal / P: 150 - 142 / A: 6431
C: Valcíři Chomutov C.F. - KFC Heist 1:0 (1:0) G: Mitić (P) / P: 145 - 129 / A: 5637
D: Chelsea champion - S.A.T 1:0 (0:0) G: Velkov / P: 143 - 139 / A: 7003
D: FK Laugaricio - Fc Mantel 2:4 (0:3) G: Perreira da Silva, Pekala - Hollander 2, Van Heijnsbergen, Connor / P: 118 - 143 / A: 6686
Round 5: Fri 10 October - 12 October
A: Fc.ReD.D@gS - Fresh 3:0 (3:0) G: Andersson, Schröter, De Boeck / P: 136 - 102 / A: 3115
A: AquaAzzurri - rogiboys 5:0 (2:0) G: Barry 2, Brülls, Mijatovic, Antonello / P: 123 - 64 / A: 6099
B: FK Kabelwerk - FC Remedy 1:2 (0:1) G: da Costa - Quaye Jr., Sensathit / P: 130 - 147 / A: 6668
B: Elrios CF - Primisimo FC 0:3 - no invitation sent by team Elrios CF
C: KFC Heist - Noldor 2:4 (1:2) G: De Sutter, Pesa - J. Cardoso 2, Zarabi, Criel / P: 129 - 150 / A: 5633
C: Valcíři Chomutov C.F. - FC Jazero 1:0 (1:0) G: Mitić / P: 142 - 136 / A: 4815
D: Fc Mantel - Chelsea champion 3:2 (3:1) G: Hollander 2, Stenman (P) - Rudan, Rodriguez / P: 150 - 149 / A: 7389
D: FK Laugaricio - S.A.T 1:3 (1:2) G: Sabela - Wittl 2, Watson / P: 130 - 145 / A: 8666
Round 6: Fri 17 October - 19 October
A: rogiboys - Fc.ReD.D@gS 0:10 (0:7) G: Dugardein 6, Schröter 2, De Boeck 2 / P: 59 - 140 / A: 1085
A: Fresh - AquaAzzurri 1:5 (0:4) G: Ondrej - Dechenchoeling 2, Kormemeti, Kulic, A. Ocampo / P: 92 - 126 / A: 1908
B: Primisimo FC - FK Kabelwerk 2:1 (2:1) G: Sushko, Silva Odvan - Janisch / P: 138 - 127 / A: 6111
B: FC Remedy - Elrios CF 3:2 (1:0) G: Taghipour 2, L. R. Cardoso - Culio 2 / P: 143 - 133 / A: 8510
C: FC Jazero - KFC Heist 1:1 (1:0) G: Angaal - El Khalifi / P: 135 - 140 / A: 7184
C: Noldor - Valcíři Chomutov C.F. 3:2 (1:0) G: Zarabi 2, Criel - Elsoubai 2 / P: 148 - 145 / A: 8750
D: S.A.T - Fc Mantel 2:1 (0:0) G: Watson, Wittl (P) - Kovre (P) / P: 147 - 131 / A: 8258
D: Chelsea champion - FK Laugaricio 1:0 (1:0) G: Rudan / P: 143 - 136 / A: 4544
Group standings - final:
Quarterfinals: Wed 22 October - Mon 27 October
QF1:
Valcíři Chomutov C.F. (CZE) - FC Remedy (NED) 0:1 (0:1) G: Cassar / P: 147 - 149 / A: 6154
FC Remedy (NED) - Valcíři Chomutov C.F. (CZE) 1:0 (1:0) G: L. R. Cardoso / P: 146 - 145 / A: 9060
Team FC Remedy (NED) has qualified to the Semifinal round (2:0 agg.)!
QF2:
Chelsea champion (BUL) - Noldor (SWE) 2:3 (1:1) G: Voyush, Rodriguez - Criel 2, R. Silva / P: 146 - 151 / A: 7105
Noldor (SWE) - Chelsea champion (BUL) 3:2 (2:1) G: J. Cardoso 2, Augenthaler - Gislason, Fujerik / P: 142 - 134 / A: 6982
Team Noldor (SWE) has qualified to the Semifinal round (6:4 agg.)!
QF3:
Fc.ReD.D@gS (GER) - S.A.T (AUS) 2:3 (1:2) G: Dugardein, Andersson - Torres Martinez, Rodrigues da Silva, Tuft / P: 131 - 137 / A: 6119
S.A.T (AUS) - Fc.ReD.D@gS (GER) 1:1 (0:0) G: Darsnaniya - De Boeck / P: 146 - 146 / A: 10536
Team S.A.T (AUS) has qualified to the Semifinal round (4:3 agg.)!
QF4:
Primisimo FC (CZE) - AquaAzzurri (LIT) 1:0 (0:0) G: Silva Odvan / P: 138 - 129 / A: 6672
AquaAzzurri (LIT) - Primisimo FC (CZE) 0:0 P: 134 - 139 / A: 8822
Team Primisimo FC (CZE) has qualified to the Semifinal round (1:0 agg.)!
Semifinals: Wed 29 October - Mon 3 November
SF1:
S.A.T (AUS) - Noldor (SWE) 1:2 (0:0) G: Tuft - Kirilins, Winberg / P: 143 - 143 / A: 12334
Noldor (SWE) - S.A.T (AUS) 1:0 (1:0) G: Kirilins / P: 146 - 144 / A: 9023
Team Noldor (SWE) has qualified to the Final round (3:1 agg.)!
SF2:
FC Remedy (NED) - Primisimo FC (CZE) 1:0 (0:0) G: Balan / P: 147 - 145 / A: 10605
Primisimo FC (CZE) - FC Remedy (NED) 0:1 (0:0) G: Tomkevičius / P: 141 - 147 / A: 7142
Team FC Remedy (NED) has qualified to the Final round (2:0 agg.)!
Finals & 3rd place games: Tue 4 November - Fri 7 November
3RD PLACE:
S.A.T (BEL) - Primisimo FC (CZE) 2:2 (1:2) G: Wittl, Darsnaniya - Silva Odvan, Kalivoda / P: 140 - 140 / A: 12288
Primisimo FC (CZE) - S.A.T (BEL) 1:0 (0:0) G: Sushko / P: 144 - 139 / A: 8526
Team Primisimo FC (CZE) finished 3rd (3:2 agg.)!
FINAL:
FC Remedy (NED) - Noldor (SWE) 0:1 (0:1) G: Stan / P: 147 - 150 / A: 12144
Noldor (SWE) - FC Remedy (NED) 0:0 P: 143 - 144 / A: 8167
Team Noldor (SWE) won the SP Champions league (1:0 agg.)!
Final standings:
1. Noldor (Sweden)
2. FC Remedy (Netherlands)
3. Primisimo FC (Czech republic)
4. S.A.T (Belgium)
Top scorers:
9 - Schröter (Fc.ReD.D@gS)
8 - Dugardein (Fc.ReD.D@gS)
5 - A. Ocampo (AquaAzzurri), De Boeck (Fc.ReD.D@gS), Wittl (S.A.T)
4 - Zarabi, R. Silva, J. Cardoso, Criel (all Noldor), da Costa (FK Kabelwerk), Hollander (Fc Mantel), Culio (Elrios CF), Taghipour (FC Remedy)
3 - Mitić, Elsoubai (both Valcíři Chomutov C.F.), Kulic, Dechenchoeling (both AquaAzzurri), Sushko, Silva Odvan (both Primisimo FC), L. R. Cardoso (FC Remedy), Tuft (S.A.T)
Last edited by gregoric on Tue Nov 18, 2014 1:28 pm, edited 34 times in total.
Team: FC Rovinka
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
Re: SP champions league - season 2
First qualification round: Elrios CF - vc el bourgemestro 0:0
Second season of SP Champions league started with draw between two Belgian teams. Although there was no goal scored, both teams performed really well (144-144). We can expect a big battle in the second game at stadium of vc el bourgemestro which is scheduled on Saturday 23th August (10:00 CET).
Good luck to both teams!
Second season of SP Champions league started with draw between two Belgian teams. Although there was no goal scored, both teams performed really well (144-144). We can expect a big battle in the second game at stadium of vc el bourgemestro which is scheduled on Saturday 23th August (10:00 CET).
Good luck to both teams!
Team: FC Rovinka
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
Re: SP champions league - season 2
Elrios CF won the second leg of qualification (1:0 away) and qualified to SP Champions league group stage. The draw will happen on Tuesday 26/8/2014 around 9:45pm.
Each group will contain one team from each pot (prepared based on ranking in season 58). During the draw, I will start from POT4 and finish with the top teams (POT1). There is one restriction for a draw - we can't have more than 1 team of one country in the same group.
Each group will contain one team from each pot (prepared based on ranking in season 58). During the draw, I will start from POT4 and finish with the top teams (POT1). There is one restriction for a draw - we can't have more than 1 team of one country in the same group.
- Attachments
-
- pots.JPG (25.32 KiB) Viewed 13889 times
Team: FC Rovinka
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
-
- Member of the Soccer Project Association
- Posts: 2924
- Joined: Sat Jan 13, 2007 1:36 pm
- Location: Chomutov,Czech republic
- Contact:
Re: SP champions league - season 2
looking forward to the draw first thing what I thought when I saw the screen was "what the hell...such a group of death the fist one" then I realized it is only a first pot
Papa Bouba Diop - Valcíři Chomutov C.F. - na cestě za chybějícími trofejemi
-
- Member of the Soccer Project Association
- Posts: 5077
- Joined: Sat Jun 26, 2010 3:48 pm
Re: SP champions league - season 2
Me too ...but I was much more faster than you so I wrote a reply at first. And after that I realized what it is and deleted my stupid messagePapa Bouba Diop wrote:first thing what I thought when I saw the screen was "what the hell...such a group of death the fist one" then I realized it is only a first pot
...new beginning...
Seasons 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 83, 84, 85 - on the top of the SP :-)
Seasons 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 83, 84, 85 - on the top of the SP :-)
Re: SP champions league - season 2
guys, that was nice
Anyway, I'll start with the draw in following minutes. I will take teams from POT4 first and the teams will be drawn chronologically from group A to D. In case there are some conflicts in higher pots draw, I will move the team one group up. For example if there is a Czech team already in group B and there is another Czech team drawn to group B, it will be automatically moved to C. And the next team drawn will go to B.
POT4 draw:
A: Fc.ReD.D@gS (GER)
B: FK Kabelwerk (AUT)
C: Valcíři Chomutov C.F. (CZE)
D: FK Laugaricio (SVK)
POT3 draw:
A: AquaAzzurri (LIT)
B: Elrios CF (BEL)
C: FC Jazero (SVK)
D: S.A.T (AUS)
POT2 draw:
A: rogiboys (BEL)
B: Primissimo (CZE)
C: KFC Heist (BEL) - originally drawn to group B, therefore switched with Primissimo
D: 1.SK Carl Kozojidky (CZE)
Anyway, I'll start with the draw in following minutes. I will take teams from POT4 first and the teams will be drawn chronologically from group A to D. In case there are some conflicts in higher pots draw, I will move the team one group up. For example if there is a Czech team already in group B and there is another Czech team drawn to group B, it will be automatically moved to C. And the next team drawn will go to B.
POT4 draw:
A: Fc.ReD.D@gS (GER)
B: FK Kabelwerk (AUT)
C: Valcíři Chomutov C.F. (CZE)
D: FK Laugaricio (SVK)
POT3 draw:
A: AquaAzzurri (LIT)
B: Elrios CF (BEL)
C: FC Jazero (SVK)
D: S.A.T (AUS)
POT2 draw:
A: rogiboys (BEL)
B: Primissimo (CZE)
C: KFC Heist (BEL) - originally drawn to group B, therefore switched with Primissimo
D: 1.SK Carl Kozojidky (CZE)
Last edited by gregoric on Tue Aug 26, 2014 9:00 pm, edited 2 times in total.
Team: FC Rovinka
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
Re: SP champions league - season 2
i will not play against a team from pot 1.
rogiboys
35 Seasons A-player : S42, S50-S60, S71-S79, S82, S88, S93, S95-S96, S98, S103-S109, S114
Max points in A : 64 - 4th position in season 106
SPCL-winner
6 * BENE-liga winner
6 * Half Final Cup : S50, S52, S72, S101, S102, S106
2nd in Cup : S113
35 Seasons A-player : S42, S50-S60, S71-S79, S82, S88, S93, S95-S96, S98, S103-S109, S114
Max points in A : 64 - 4th position in season 106
SPCL-winner
6 * BENE-liga winner
6 * Half Final Cup : S50, S52, S72, S101, S102, S106
2nd in Cup : S113
Re: SP champions league - season 2
??rohalt wrote:i will not play against a team from pot 1.
what do you mean by this?
Team: FC Rovinka
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
Re: SP champions league - season 2
And finally, pot 1 draw:
A: Fresh (NED)
B: FC Remedy (NED)
C: Noldor (SWE)
D: Chelsea champion (BUL)
This means following:
GROUP A:
Fresh (NED)
rogiboys (BEL)
AquaAzzurri (LIT)
Fc.ReD.D@gS (GER)
GROUP B:
FC Remedy (NED)
Primissimo (CZE)
Elrios CF (BEL)
FK Kabelwerk (AUT)
GROUP C:
Noldor (SWE)
KFC Heist (BEL)
FC Jazero (SVK)
Valcíři Chomutov C.F. (CZE)
GROUP D:
Chelsea champion (BUL)
1.SK Carl Kozojidky (CZE)
S.A.T (AUS)
FK Laugaricio (SVK)
I will update the group stage full schedule in following days.
A: Fresh (NED)
B: FC Remedy (NED)
C: Noldor (SWE)
D: Chelsea champion (BUL)
This means following:
GROUP A:
Fresh (NED)
rogiboys (BEL)
AquaAzzurri (LIT)
Fc.ReD.D@gS (GER)
GROUP B:
FC Remedy (NED)
Primissimo (CZE)
Elrios CF (BEL)
FK Kabelwerk (AUT)
GROUP C:
Noldor (SWE)
KFC Heist (BEL)
FC Jazero (SVK)
Valcíři Chomutov C.F. (CZE)
GROUP D:
Chelsea champion (BUL)
1.SK Carl Kozojidky (CZE)
S.A.T (AUS)
FK Laugaricio (SVK)
I will update the group stage full schedule in following days.
Team: FC Rovinka
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
Re: SP champions league - season 2
it means a joke !
rogiboys
35 Seasons A-player : S42, S50-S60, S71-S79, S82, S88, S93, S95-S96, S98, S103-S109, S114
Max points in A : 64 - 4th position in season 106
SPCL-winner
6 * BENE-liga winner
6 * Half Final Cup : S50, S52, S72, S101, S102, S106
2nd in Cup : S113
35 Seasons A-player : S42, S50-S60, S71-S79, S82, S88, S93, S95-S96, S98, S103-S109, S114
Max points in A : 64 - 4th position in season 106
SPCL-winner
6 * BENE-liga winner
6 * Half Final Cup : S50, S52, S72, S101, S102, S106
2nd in Cup : S113
Re: SP champions league - season 2
We have one important update. I was contacted by manager of 1.SK Carl Kozojidky, who decided to leave the competition. In order to keep the free place for Czech representative, this team has been replaced by Fc Mantel, who finished just one place behind in A-division (season 58).
Fc Mantel will play in group D together with Chelsea champion, S.A.T and FK Laugaricio. Welcome and good luck
Fc Mantel will play in group D together with Chelsea champion, S.A.T and FK Laugaricio. Welcome and good luck
Team: FC Rovinka
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
Re: SP champions league - season 2
Hi everyone, as the new season of SP started today morning, you can start planning your games of Champions league. You can find all the information in the top post of this topic.
Just to remind, we are starting with round 1 this weekend - Fri 12 September - Sun 14 September
A: Fresh - Fc.ReD.D@gS
A: rogiboys - AquaAzzurri
B: FC Remedy - FK Kabelwerk
B: Primissimo - Elrios CF
C: Noldor - KFC Heist
C: FC Jazero - Valcíři Chomutov C.F.
D: Chelsea champion - Fc Mantel
D: S.A.T - FK Laugaricio
Just to remind, we are starting with round 1 this weekend - Fri 12 September - Sun 14 September
A: Fresh - Fc.ReD.D@gS
A: rogiboys - AquaAzzurri
B: FC Remedy - FK Kabelwerk
B: Primissimo - Elrios CF
C: Noldor - KFC Heist
C: FC Jazero - Valcíři Chomutov C.F.
D: Chelsea champion - Fc Mantel
D: S.A.T - FK Laugaricio
Team: FC Rovinka
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
History:
First season: 51 - 1. in H.890; Winner of G (53), F (54), E (57, 63 & 78), D (64, 70 & 79), C (65) and B (81). Played 2 seasons in A division (73 & 82).
-
- Member of the Soccer Project Association
- Posts: 5077
- Joined: Sat Jun 26, 2010 3:48 pm
Re: SP champions league - season 2
13.9.2014 (Saturday), 10:00
Noldor - KFC Heist
Noldor - KFC Heist
...new beginning...
Seasons 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 83, 84, 85 - on the top of the SP :-)
Seasons 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 83, 84, 85 - on the top of the SP :-)
Re: SP champions league - season 2
zat 13 sep 2014 (10:00 CET) Vr rogiboys ?? - ?? AquaAzzurri
rogiboys
35 Seasons A-player : S42, S50-S60, S71-S79, S82, S88, S93, S95-S96, S98, S103-S109, S114
Max points in A : 64 - 4th position in season 106
SPCL-winner
6 * BENE-liga winner
6 * Half Final Cup : S50, S52, S72, S101, S102, S106
2nd in Cup : S113
35 Seasons A-player : S42, S50-S60, S71-S79, S82, S88, S93, S95-S96, S98, S103-S109, S114
Max points in A : 64 - 4th position in season 106
SPCL-winner
6 * BENE-liga winner
6 * Half Final Cup : S50, S52, S72, S101, S102, S106
2nd in Cup : S113
-
- Member of the Soccer Project Association
- Posts: 2924
- Joined: Sat Jan 13, 2007 1:36 pm
- Location: Chomutov,Czech republic
- Contact:
Re: SP champions league - season 2
good start...first win agains FC Jazero
FC Jazero 0 - 1 Valcíři Chomutov C.F. (140-146)
FC Jazero 0 - 1 Valcíři Chomutov C.F. (140-146)
Papa Bouba Diop - Valcíři Chomutov C.F. - na cestě za chybějícími trofejemi